Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Eu am gasit prin literatura ca apa oxigenata are efect dezinfectant, nimic despre efecte asupra oualor sau larvelor de gaselnita.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Citat din: bmdna din August 19, 2016, 04:03:22 PM
Eu am gasit prin literatura ca apa oxigenata are efect dezinfectant, nimic despre efecte asupra oualor sau larvelor de gaselnita.
La fel am găsit si eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Citat din: MirceaCalin din August 19, 2016, 01:21:59 PM
Citat din: calmusdaniel din August 06, 2016, 08:55:46 PM
....Apa oxigenata  cu concentratie de 3% se pulverizeaza pe rame,distrugand si ouale si larvele gaselnitei...

Am pulverizat apă oxigenată săptămâna trecută pe toate ramele din dulap, luate bucată cu bucată.
Ieri am constatat o primă "recoltă" de larve pe 5 rame 1/1...

Pulverizeaza  pe  ramele afectate si vezi ce se intampla, daca mor inseamna ca are efect.

calmusdaniel

Daca afara ploua , este vremea pentru citit!

serban

Cu privire la citit....biblioteca nu se mai poate accesa. Apare un mesaj de genul "404 not found". Poate ne ajută un administrator să putem citi ceva literatură de specialitate.

cristi6821

Apa oxigenata in diverse concentratii puteti gasi aici:http://www.chimopar.com/produs/106/apa-oxigenata-30.html
Maine poate aflu si ceva preturi.Au diverse care ne intereseaza:acid formic, acid acetic glacial, acid oxalic. Maine sper sa ajung la ei.

Paraschivescu Teodor

Domnu Dan e vorba de cartile lui mosu ca se vad oarecum vechi.

Kov iulian

Citat din: cristi6821 din August 21, 2016, 07:07:08 PM
Apa oxigenata in diverse concentratii puteti gasi aici: http://www.chimopar.com/produs/106/apa-oxigenata-30.html
Maine poate aflu si ceva preturi.Au diverse care ne intereseaza:acid formic, acid acetic glacial, acid oxalic. Maine sper sa ajung la ei.

Sa nu cumva sa contina metale grele fiind apa oxigenata tehnica si sa se adune in faguri acele substante si sa aveti probleme cu mierea la vanzare sau cu albinele .

Cineva vindea si acid oxalic tehnic pentru uz veterinar insa nu era bine.

Si oricum acidul oxalic lichid nu e prea bun pentru tratamente, mai bun e cel cristale care am inteles ca se gaseste in farmacii  umane sau veterinare .


cristi6821

Citat din: Kov iulian din August 21, 2016, 08:18:51 PM
Citat din: cristi6821 din August 21, 2016, 07:07:08 PM
Apa oxigenata in diverse concentratii puteti gasi aici: http://www.chimopar.com/produs/106/apa-oxigenata-30.html
Maine poate aflu si ceva preturi.Au diverse care ne intereseaza:acid formic, acid acetic glacial, acid oxalic. Maine sper sa ajung la ei.

Sa nu cumva sa contina metale grele fiind apa oxigenata tehnica si sa se adune in faguri acele substante si sa aveti probleme cu mierea la vanzare sau cu albinele .

Cineva vindea si acid oxalic tehnic pentru uz veterinar insa nu era bine.

Si oricum acidul oxalic lichid nu e prea bun pentru tratamente, mai bun e cel cristale care am inteles ca se gaseste in farmacii  umane sau veterinare .
De apa oxigenata nu am intrebat.Acidul oxalic este cristale.Nu am intrebat pret ca am de anul trecut ramas.Acidul formic este mai scump decat la un magazin apicol care vinde si online.
Pret bun au la acidul acetic. 37 ron.Pb este ca vand doar persoanelor juridice.

dan sebastian

Naftalina o pun pe speteaza ramelor (nu în rame), o presar ca pe sare. Nu pun în exces iar găselniță nu am deloc. Dacă în cat intră 10 rame pun doar 9, pt o mai bună aerisire. Caturile sunt puse pe 2 grinzi de 12 per 12 cm cu plasa jos și sus capac ermetic închis, suprapuse până ajung în tavan. Sunt la întuneric.
Am încercat și cu sulf care e la fel de bun însă tratamentul cu el trebuie repetat. Acum câțiva ani era însă să dau foc la un rand de 12 caturi încercând să dau cu sulf și deasupra ramelor, nu doar jos. Atenție mare pt oricine se joacă cu focul !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Am cumparat apa oxigenata cam degeaba iar batoanele cu sulf m-au dus la prima batalie pierduta! Deja am rame negre afectate! Gaselnitei am sa-i declar razboi total! Instalez lampa noaptea, voi baga sulf cat sa le cada aripile si urmatoarele pe lista de cumparaturi sunt produsele dedicate... certan si cerapol ca nu se mai poate!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Mihai Sergiu

Prospectul nu ofera informatii daca este daunator albinei sau gaselnitei. Ati folosit si cum utilizati ?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

pistol28

Recomandari de utilizare:

Produsul se incadreaza in grupa a IV-a de toxicitate fiind un produs slab toxic pentru mamifere si mediu. Nu afecteaza albinele

Phylonorichter blancardella - fluture

Da, am dat toamna trecuta pe ramele goale depozitate si cand le-am vazut in iulie = OK
 

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

Însănătoșire grabnică va doresc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.