stupul ideal

Creat de dragos2006, Ianuarie 18, 2009, 06:37:21 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

nu stiu ce sa zic dragi apicultori..dar sigur marimea ramei Dadant de 47 de cm e cam mare pt un ghem de iarna...cred ca cea mai buna rama ar fi cea Warre,30....doar ca aci trecem la faguri fixi si e alta mancare de peste...dar...nu s-ar putea testa o rama mobila...cu fereastra interioara de aceste dimensiuni:inaltime 21 si lung 30..?

filip

Citat din: andrei_salajnu stiu ce sa zic dragi apicultori..dar sigur marimea ramei Dadant de 47 de cm e cam mare pt un ghem de iarna...cred ca cea mai buna rama ar fi cea Warre,30....doar ca aci trecem la faguri fixi si e alta mancare de peste...dar...nu s-ar putea testa o rama mobila...cu fereastra interioara de aceste dimensiuni:inaltime 21 si lung 30..?
Andrei ,doar stupii puternici dau randament maxim.
In rest fiecare face ce vrea. =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: andrei_salajnu stiu ce sa zic dragi apicultori..dar sigur marimea ramei Dadant de 47 de cm e cam mare pt un ghem de iarna...cred ca cea mai buna rama ar fi cea Warre,30....doar ca aci trecem la faguri fixi si e alta mancare de peste...dar...nu s-ar putea testa o rama mobila...cu fereastra interioara de aceste dimensiuni:inaltime 21 si lung 30..?
Nu cred ca putem obtine rezultate daca ne apucam sa inventam un nou model de stup. Cred ca sunt destule modele. Putem alege modelul care credem ca ni se potriveste.

andrei_salaj

ok...sunt de acord cu neinventarea "rotii"...dar niciunul dintre cele existente nu e mai aproape de nevoile albinei noastre dragi...toate au inceput sa fie utilizate...datorita mersului economic in apicultura,printr-un compromis...fiind usor de lucrat..nu e asa?

bucovineanu

Cel mai apropiat de stupii din scorburi este stupul Layens.

andrei_salaj

dar e greu de lucrat cu un astfel de stup...si nu se prea preteaza in pastoral...am eu in gand cv...dar numai daca iese va anunt. :smile:

bismark

Eu  cred ca stupul ideal este cel de 12 rame cu 1-3 caturi. Spun asta dupa ani de experienta in care am avut fel de fel de stupi. Cei orizontali sint buni dar prea mari.Cei cu zece rame sint prea mici pentru albine cu familii puternice si de multe ori dau afara.Am incercat faccaturi la orizontal de 20 rame nu a mers nu-l lucrau.La zece rame nu ave loc de dezvoltare si iarna cind luam caturile ramineau putine albine, la cele de 12 rame am avut cel mai bun rezultat, asa ca am decius sa-i standardizez la 12 cu caturi si cind ridic caturile ramin familii puternice.Acum lucrez la caturi anul acestasper la productie riidicata.Tuturor numai bine .Cu respect bismark
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

dar la stupul pe 11 rame nu vati gindit

D006

bee-lover ai putere sa te uiti in ochi mei  Eu zic ca si posturile dumneavoastra au fost citite de multi si multi le-au gasit interesante
Stii ce-mi pare rau? ca am renuntat la postul de MODERATOR pe care mi l-ai dat sa te ajut.De maximus iti mai aduci aminte?El stie tot ce spun eu ca e adevARAT

pintilied

Citat din: Simi
Citat din: Adrian Roman"pepiniera"-doua orizontale a cate 4 nuclee cu diafragme totale cu plasa(permit unificare, extindere, iernare in comun) si fam. in dezvoltare- variabil intre 5-10.
Va salut si eu, dar va iau deja la intrebari si va rog sa detaliati putin comportamentul familiilor, care din cate am inteles sunt separate practic doar fizic avand un miros unificat a 4 matci.
Eu voiam sa transform o astfel de lada orizontala de 18 rabe cu diafragma totala dar din lemn cu o gaura de 5cm in diametru undeva in partea de sus astupata de o parte si de alta cu plasa, in care sa bag 2 fam disctincte, peste care pun cate o gratie 'haneman' iar deasupra la momentul oportun sa pun un cat comun.
Ce ziceti va iesi ceva sau mai bine imi dau pace? :uimit:  :roll:
                     :hi:
Cunosc un stupar la Tulcea care are in pavilion numai stupi de 18 rame despartiti in doua avind in fiecare lada cite doua familii.La recolta foloseste un cat de recolta comun despartit cu gratii haneman. Domnul Gavrila(asa se numeste) a vazut acest sistem undeva in Franta unde a fost intr-un schimb de experienta acum vreo 30 de ani.Dupa spusele dinsului este foarte multumit de sistem si nu l-ar schimba pe altul.
Nu tot ce zboara,face miere!

bismark

Eu cred ca stupul pe 12 rame normale si caturi1...3 este stupul ideal famiiliile vor fi puternice, au de lucru pe vertical cum este natural si productia este mare si toamna cind ridici catul ramine familia puternica pentru iarna si cu hrana suficientas., Cu respect bismark :hi:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Adrian Roman

Subscriu ptr. varianta de cuib pe 12 cu magazii de 1/2. Dar, daca nu se strang bine ramele dupa interventii, se cam ramane pe 11 rame din cauza propolizarii. Acesta e motivul ptr. care e mai comod de lucrat la cuibul pe 14 rame, tot cu magazie de 1/2.

PricopArthur

Citat din: pintilied
Citat din: Simi
Citat din: Adrian Roman"pepiniera"-doua orizontale a cate 4 nuclee cu diafragme totale cu plasa(permit unificare, extindere, iernare in comun) si fam. in dezvoltare- variabil intre 5-10.
Va salut si eu, dar va iau deja la intrebari si va rog sa detaliati putin comportamentul familiilor, care din cate am inteles sunt separate practic doar fizic avand un miros unificat a 4 matci.
Eu voiam sa transform o astfel de lada orizontala de 18 rabe cu diafragma totala dar din lemn cu o gaura de 5cm in diametru undeva in partea de sus astupata de o parte si de alta cu plasa, in care sa bag 2 fam disctincte, peste care pun cate o gratie 'haneman' iar deasupra la momentul oportun sa pun un cat comun.
Ce ziceti va iesi ceva sau mai bine imi dau pace? :uimit:  :roll:
                     :hi:
Cunosc un stupar la Tulcea care are in pavilion numai stupi de 18 rame despartiti in doua avind in fiecare lada cite doua familii.La recolta foloseste un cat de recolta comun despartit cu gratii haneman. Domnul Gavrila(asa se numeste) a vazut acest sistem undeva in Franta unde a fost intr-un schimb de experienta acum vreo 30 de ani.Dupa spusele dinsului este foarte multumit de sistem si nu l-ar schimba pe altul.
Am incercat si eu acum vreo 10 ani cu un orizontal despartit cu o diafragma etansa, cu 2 familii. Gratie deasupra, si cat comun de recolta. Una din matci s-a strecurat in cat, a pierit la extractie, si nu am mai reusit sa determin albinele din compartimentul fara matca sa isi faca o botca.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Nu mi s-a intamplat niciodata sa treaca matca prin gratie, doar daca nu ocupa complet suprafata de separatie.
Daca unul din stupi ramane fara matca e obligatoriu urgent sa se separe cei doi stupi, altfel nu-si va face in nici un caz matca noua. Cat priveste productia de miere, catul comun nu creste aceasta productie, cel putin din constatarile mele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Sinteti tari fratilor dar pina cind oare ?????????????
12 rame +2-3 caturi la incarcat si descarcat trebuie sa fi urs.