Vita-de vie.Ajutor!

Creat de johnysibiu, Aprilie 14, 2012, 09:40:43 AM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Cine poate sa imi explice cum sa inmultesc vita de vie, nenobila, prin butasi. Mai ales ca cum este sezonul.Multumesc anticipat!

RazvanTi

din cate stiu eu vita de vie nobila se inmulteste NUMAI prin altoire.
succes!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

jimm

Cum am inmultit eu "capsunica":
Dupa taierea vitei de vie am taiat din corzi butasi cu 4-5 ochiuri, le-am plantat intr-o zona a gradinii "la scoala" astfel: un fier beton am facut o gaura unde am introdus coarda taiata astfel incat sa ramana afara 1 ochi din cei 4-5.
Pamantul unde am pus vita de vie "la scoala" trebuie sa fie sapat si curatat de buruieni. Dupa ce am ingropat astfel corzile am venit cu un strat de nisip astfel incat sa acopar complet si singurul ochi ramas afara.
La 2 ani dupa prindere vitele de vie prinse le transplantez in locul definitiv.

sorinma

Cand tai coarda trebuie sa fie de preferat si 2-3 ochiuri cu un an mai batrane  pe care sa le ingropi,si cu cat sunt mai repede bagate in pamant dupa taiere e mai bine.
Ar mai fi o metoda mai sigura dar cu productivitate mai mica:o coarda de 2 ani mai lunga care ajunge la pamant o ingropi in pamant 5-4 ochiuri si sa iasa cateva ochiuri la varf .anul urmator tai legatura cu radacina ,o mai lasi un an apoi o poti replanta in locul dorit.
Pamnatul maruntit bine ,si udat des.
Scuze stangacia de  exprimare,daca nu intelegi mai incerc.... :lol:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristi ciuc

Eu tai lăstarii cu 6-7 ochiuri, fac o groapă dreptunghiulară, aşez lăstarii pe lateralele gropii la cca. 10 cm., cu 4 ochiuri în pământ, apoi presez foarte bine pământul (este esenţial şi la viţa de vie dar şi la pomii fructiferi), apoi am grijă să ud sistematic butaşii. După 2 ani se mută la locul definitiv.
Numai bine şi sărbători pascale fericite!

marius_vfp

salut, sa va exlic cum am facut eu in anul 2011dar si acest an, prin butasi sau CARLIGE , am luat coarda vie(verde nu uscata categoric) din coardele ce au provenit de dupa curatirea viei in primavara astfel , pe lastarii ce au crescut anul trecut sa fie cel putin 3 -4 ochi, dar si o bucata din lastar mai batran care sa aibe si el minim 1 ochi ,asa cum a zis si sorinma, lungimea aproximativ a carligului la 50 cm maxim , se face gaura in pamant la locul dorit circa 40cm adancime se afaneaza bine pamantul in fundul gaurii se toarna apa 3 litri aprox , se infing in mocirla rezultata 2 carlige (eu am pus4 pentru o reusita sigura) se acopera cu pamant pana la jumate se bate bine sa nu prinda aer apoi am mai turnat apa iar pamant si gata ,ud lastarii in functie de vreme la 3 saptaman , reusita de prindere a fost de circa 80% , atentie a nu se lasa nici un ochi inafara pamanatului tot carligul trebuie ingropat , carligele care se prind vor da lastari noi si daca sunt in bataia soarelui in lunile calduroase iulie vor fi arsi de soare si se usuca alti lastari nu mai dau .
sorin ,procedeul expus de tine se numeste marcotaj , asa stiam eu .

PS. nu fiti curiosi sa descoperiti cuiburile ,asa cum am facut eu , am rupt multi lastari si am pierdut ,
daca se formeaza crusta se sparge usor cu coltul sapei fara a se indeparta .

spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicomico

Eu ma facut asa,am taiat coarda de vita (4 ochiuri) si l-am pus intr-un ghiveci in pozitie oblica.Pamantul sa fie ca cel pt flori,cand scoti sa plantezi sa poti separa pentru al planta in locul stabilit.Eu le-am pus din toamna ,iar ghiveciul l-am pus intr-o incapere cat de cat luminat (nu cred ca este nevoie de prea multa lumina),si mai calduta.dupa ce sa facut mai cald l-am scos afara ,iar frunzele s-au picmentat frumos in verde.Ce vam prezentat sunt conditii din sudest-ul Spaniei,probabil in Romania se poate face aceasta operatie in primavara.Ce mi se pare interesant faptul ca lastari sa fie puse oblic nu drept,cred ca ajut mult la rasarire (este un sfat de al unui prieten mai in varsta).Eu i-am pus pe partea din pamant si hormoni de inradacinare.Postez si foto va doresc sa reusiti :hi:

sorinma

Marcotajul m-i se pare cea mai sigura si mai comoda metoda
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

da e cea mai simpla si sigura , asta doar cand distanta nu depaseste 2-3 metri , ce te faci cand ai nevoie de un bubuc la 20 metri distantza? sau e lipsa pe alt rand ,trebuie sa treci mult pe dedesupt ca vii cu harletul in primavara si sigur ai uitat unde ai trecut coarda pe sub pamant , cea mai simpla metoda pentru mine mi se pare,cea cu carlige puse in scoala cum a prezentat nicomico , in cazul in care se doreste completarea golurilor pe rand , iar cand se pune vie primul an asa cum am facut eu .
spor la treaba sarbatori fericite.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

remiland

Citat din: johnysibiu din Aprilie 14, 2012, 09:40:43 AM
Cine poate sa imi explice cum sa inmultesc vita de vie, nenobila, prin butasi. Mai ales ca cum este sezonul.Multumesc anticipat!
depinde ce intelegi prin nenobila! unii h.p.d. se inmultesc prin altoire,din cite imi aduc aminte.
in mare tehnologia ti-au explicat-o colegii,as adauga unele mici amanunte:
-corzile sa fie de un an,nu mai groase de 1 cm,ideal 8-9 mm(grosimea unui creion),fara pinten
se fasoneaza corzile dupa recoltare prin taiere la baza imediat sub ochi,fara al distruge,iar la capat la 1 cm deasupra ochiului
-foarte important!-toti ochii dintre cei doi extremi se "orbesc"









1-

johnysibiu

Am gradina intr-o zona de munte cu teren cam bolovanos, numai via ne nobila supravietuieste acolo. Prin ne nobila m-am referit la via "de pe cotet", zisa si "nova".Cum se orbesc ochii?Am taiat ieri butasii si i-am pus cu un capat in apa.

serban-cristi

Toamna dupa ce pica frunza tai lastari de un an de vreo 35-40cm si le pun intr-o ladita de lemn umpluta cu nisip pana primavara cand il pun in groapa la locul definitiv.PROCENT DE PRINDERE 90%.

sorinma

Toate metodele descrise sunt bune trebuiesc doar adaptate fiecarei situatie.Marius am specificat ca marcotajul are productivitate mica si fiind vorba de vita "nenobila" am dedus ca nu e vorba de vita pusa pe randuri,ca sa nu uiti unde ai trecut-o prin pamant ii pui o fundita :yes:.Avantajul este ca nu trebuie udata asa des,de replantat este recomandat oricum pentru a-si forma si radacini in adancime.Alta avantaj al marcotajului este ca intra mai repede pe rod.Pentru un numar mare de butasi nu am nici un argument,"carlige "alegi mult mai multe si oricum pui mai multe la scolit decat ai nevoie.Abia astepat sa gust vinul lui jony :rotfl: :rotfl:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

remiland

Citat din: johnysibiu din Aprilie 14, 2012, 09:33:40 PM
Am gradina intr-o zona de munte cu teren cam bolovanos, numai via ne nobila supravietuieste acolo. Prin ne nobila m-am referit la via "de pe cotet", zisa si "nova".Cum se orbesc ochii?Am taiat ieri butasii si i-am pus cu un capat in apa.
banuiesc ca i-ai pus in apa cu baza,nu cu virful.ochii se orbesc prin taiere (detasare de pe lemn) cu un briceag de altoit ,de preferat,fara a deteriora lemnul corzii.
daca ai un teren dificil este de preferat sa ai plantezi direct pe locul definitiv,fara ai mai pune la scoala si doar cite o coarda in groapa,nu mai multe.
daca nu i-ai pus deja, ai face bine sa ai scufunzi cu capatul (inclusiv ochiul,daca nu s-a umflat deja)in niste ceara nu foarte fierbinte,pentru protectie(bolovani) si impotriva dezhidratarii.
de preferat sa ai plantezi inainte de a se umfla ochii(i-ai pus la fortat in apa)
apropos de rezistat,sint si soiuri nobile rezistente,insa indiferent de ce soi de vita plantezi ,data fiind zona trebuie sa indeplineasca cel putin doua conditii :sa fie rezistenta la inghet,si sa aiba nevoie de un numar cit mai mic de ore de soare pentru a se coace.

sorinma

 :bravo:Nu ar vrea nimeni sa astepte cativa ani sa constate ca strugurii nu se coc
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde