Administrarea siropului in aceasta perioada

Creat de catalin_valenii, Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

 =D> asha sa tot practici apicultura   
referitor la rama cu puiet =
eu am rama cu puiet shi dupa diafragma , numai ca eu restrang cuibul de asha natura itrucat momentan am dupa diafragma cate doua rame pline de albina  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marius_vfp

salut dorin , sincer doar daca ma omori am sa dau rama cu puiet dupa diafragma , e egal cu , imagineazati cum mi-asi putea da eu copilul afara in ploaie sa doarma sub copaci , ramele cu puiet dupa diafragma or fi ele pline de albina la ora 14 da la 2 de noapte nu prea e asa multa caldura acolo , acum eu ce sa zic , o fi bine o fi rau domnul stie , imi imaginez ca albina care se chinuie dupa diafragma sa tina caldura pentru puiet se uzeaza prematur , iar in cazul in care puietul ramane fara coperire va fi  un puiet pacatos si insuficient de matur sau sanatos ,
spor la treaba si spor la iernat la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cazacu marius

va salut colegi.mai am cam 2,5 litri de sirop de zahar invertit.cam in cate reprize sa il dau?.pana acum la-m dat o zi da una nu cate 500 ml de familie.multumesc si va salut
macin-Tulcea

jenica67

       Depinde de ce posibilitati de alimantare ai. Daca ai alimentator de podisor, eu pot da 5 l o data (asta daca este acoperit cu folie, si lipit imprejur de corp, cu banda adeziva, nu provoaca furtisag). Daca ai uluc, e bine sa dai cat poate trage intr-o noapte. O familie buna trage fara probleme si 2-3. Daca il dai in pungi, poti pune 3 pungi o data, ca nu provoaca furtisag, si in 2 reprize l-ai dat la o familie.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

Citat din: cazacu marius din Septembrie 13, 2012, 09:47:07 PM
va salut colegi.mai am cam 2,5 litri de sirop de zahar invertit.cam in cate reprize sa il dau?.pana acum la-m dat o zi da una nu cate 500 ml de familie.multumesc si va salut

salut marius, seara dupa ce se linistesc pe la 7 . si e destul de cald afara , sa nu fie peste noapte mai putin de 14 grade , il imparti egal la cele 2 familii sil dai , , micsorezi urdinisul la 5cm si spor la treaba .

asa am facut eu , leam dat cate 800ml cu metoda borcanului rasturnat  si in maxim 12 ore lau luat.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cazacu marius

macin-Tulcea

mape 48-petru manea

Citat din: marius_vfp din Septembrie 13, 2012, 09:30:11 PM
salut dorin , sincer doar daca ma omori am sa dau rama cu puiet dupa diafragma , e egal cu , imagineazati cum mi-asi putea da eu copilul afara in ploaie sa doarma sub copaci , ramele cu puiet dupa diafragma or fi ele pline de albina la ora 14 da la 2 de noapte nu prea e asa multa caldura acolo , acum eu ce sa zic , o fi bine o fi rau domnul stie , imi imaginez ca albina care se chinuie dupa diafragma sa tina caldura pentru puiet se uzeaza prematur , iar in cazul in care puietul ramane fara coperire va fi  un puiet pacatos si insuficient de matur sau sanatos ,
spor la treaba si spor la iernat la toti


albinele nu parasesc ramele cu puiet ,chear daca sunt dupa diafragma

dorindafi

 :hi:  marius
eu am spus cum procedez eu la familiile care sunt capabile sa ingrijeasca puietul dupa diafragma fiind chiar shi o temperatura mai scazuta


da mape , asha am vazut shi eu   =D>  ,dar nu impun nimanui sa creada ceace cred eu   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

Citat din: mape 48 din Septembrie 14, 2012, 01:27:56 PM

albinele nu parasesc ramele cu puiet ,chear daca sunt dupa diafragma


Da asa e dar nu intodeauna,
Vara nu e problema dar acum  toamna e cam riscant.


marius_vfp

#144
salut, ca sa nu intram in polemici , nu am spus nimc de parasirea ramei cu puiet de catre albine , sigur albinele nu-si vor parasi copilasii, problema e ca nu stiu in ce masura vor asigura caldura necesara , iar pentru asigurarea caldurii se vor consuma ceva mai multe rezerve , si uzura va creste ,aici am vrut eu sa punctez , in rest toate cele bune ,fiecare face cum vrea,
off topic , am cunostinte care in anul in curs martie 2012 au pierdut din familii ,din multe greseli banale , si nici acum nu s-au invatat minte ,eu am marit efectivul cu 30% altii eu extras toata mierea acum scot bani cu zgarcenie pe apipixuri , eu am facut sirop din mierea pe care am extras-o , aici depinde de cata dragoste ai pentru aceste mici vietati .
spor la treburi va salut.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

daca in stup ai numai rame bine acoperite de albina si pui puiet dupa diafragma nu este riscant
daca in stup ai prea multe rame si albina este inprastiata sigur nu trebie sa pui puiet dupa diafragma
nu cred ca cineva vrea sa-si impuna punctul de vedere ,dar este bine ca se discuta aceste probleme :hi: :hi: :hi:

exarhu

As dori un raspuns cu privire la cantitatea de usturoi administrat in sirop, :D el fiind cunoscut ca antibiotic natural. Am vorbit cu un apicultor din zona Liesti - Galati care practica acest lucru.
Va multumesc!!!!!!!!!!!
da

Obombo

Eu pun un catel mare de usturoi si 25 ml circa de suc de ceapa, totul dat prin centrifuga, la litrul de sirop.

Bistriteanul

Dl.Batrinul spunea anul trecut de o metoda de stimulare a famililor (matcilor) cu  sirop cu usturoi.

Reteta: 2 kg de usturoi pisat amestecat cu apa 3 litri, (eventual apa cat sa treaca peste usturoi), lasat 2 zile la macerat si adaugat apoi in 20 litri de sirop.

Cantitata usturoi: 1 kg de usturoi la 10 litri de sirop.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

exarhu

Am inteles cu usturoiul dar cred ca 1 kg de usturoi la 10 litri de sirop este cam mult!
Dvs. ce parere aveti?
Multumesc! si iernare usoara!!!!!!!! :rotfl: :hi: :D
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da