Scutire taxa pavilion apicol

Creat de cartus80, Martie 09, 2014, 02:50:09 PM

« precedentul - următorul »

cartus80

Am prins niste zvonuri cum ca pavilioanele apicole nu ar mai plati taxa incepand cu acest an !!!
Ca Parlamentul României a aprobat noua lege a apiculturii votata in 10 noiembrie 2013.
"Mijloacele de transport autopropulsate care efectuează transportul stupilor în pastoral vor fi scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport în termen de 30 de zile de la data publicării legii în Monitorul Oficial."
Un miraj sau a devenit realitate?!!! 
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

bucovineanu

Daca se ia in considerare strict ceea ce scrie in lege, pavilioanele nu sunt scutite deoarece nu sunt autopropulsate.  :smile: Ar ifi scutite numai camioanele care sunt modificate pentru a adaposti si transporta stupi.

D006

Am fost la primarie sa platesc impozitul si mi-au luat bani ca anul trecut pentru remorca apicola.

cipriene

probabil ca ajunge mai greu informatia acolo  :D, glumesc
o sa vad luna asta daca la noi a ajuns informatia
ar fi chiar un lucru bun =D>
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

romikele

Remorca apicola nu e autopropulsata... decat daca o ia la vale  :rotfl:

cartus80

#5
Avem legea publicata in M.O. nr14/09.01.2014, format pdf aici:
http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=7237.0

Art.16 Mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.

Ce sa inteleg! ... ca daca am o "jucarie" ca in poza atasata sunt scutit de taxa daca mut un stup in masina?!!
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

bucovineanu

Trebuie ca acel camion sa fie modificat in asa fel incat sa nu poata fi folosit decat pentru a adaposti si transporta stupi.

cartus80

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2014, 06:13:55 PM
Trebuie ca acel camion sa fie modificat in asa fel incat sa nu poata fi folosit decat pentru a adaposti si transporta stupi.
Deci daca declar ca am si folosesc un mijloc de transport autopropulsat care executa transport de stupi in pastoral , daca interpretam strict ce scrie cred ca si masina din poza de mai sus este scutita!!!
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

achio5

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2014, 06:13:55 PM
Trebuie ca acel camion sa fie modificat in asa fel incat sa nu poata fi folosit decat pentru a adaposti si transporta stupi.
in lege nu spune ca trebuie sa fie omologate,lasa loc de interpretare ))/

cartus80

Daca ar fi fost scris ca fiind "omologat" ar fi insemnat, "a aproba în urma unei verificări prealabile ",ca fiecare camion modificat sau nu pentru a transporta stupi in pastoral ar trebui sa treaca prin procedura de proiectare, aprobare RAR ..la la la ...
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

D006

Trebuie ca in certificatul de inmatriculare sa scrie exact destinatia . Nu scrie ca este autopavilion APICOL platesti ca pentru orice masina.

cartus80

Citat din: dragos2006 din Martie 09, 2014, 07:12:50 PM
Trebuie ca in certificatul de inmatriculare sa scrie exact destinatia . Nu scrie ca este autopavilion APICOL platesti ca pentru orice masina.
Actionez ca un carcotas ...
Legea nu spune de autopavilion apicol ci de "mijloc de transport autopropulsat" (asa scrie asa citim). O persoana care detine si foloseste o masina cu bena (fie si cu modificare in certificatul de inmatriculare) numai pentru operatiuni apicole, nu vad de ce nu ar incadra masina in acesta categorie atata vreme cat executa aceste activitati.
Acum ,"asa scrie asa citim", daca un camion cu destinatie apicola executa o deplasare in afara pastoralului (o relocare) undeva toamna tarziu - unde nu poti vorbi de pastoral... ii bai nuuu...
Off ... ce naiba ... is eu confuz sau avem niste "baieti" care se pricep sa redacteze legi ...?!!!
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

relutu

Are dreptate d-nu Dragos se plateste pe ceia ce scrie in certificat.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cartus80

#14
Nu cred ca este vorba de cine are dreptate si cine nu ... interpretam nuante ...
Ex: sa spunem ca am un VW Lt 45, ii trec in certificat destinatia "autopavilion apicol" sau orice forma din care sa rezulte ca execut transport de stupi, potrivit legii cat timp execut transport de stupi sunt scutit de taxa ... gresesc?!  nu trebuie sa sudez schelet metalic pe masina ... transportand stupii in modul paletizat sau "vrac" ...
Asta pentru ca suntem mai catolici ca Papa ... legea spune altceva ....
Pot sa am un camion cu care pot transporta cartofi .... dar eu nu doresc sa transport cartofi ci sa fac pastoral cu el ... atunci potrivit legii fiind un mijloc autopropulsat si inregistrat in circulatie si care executa transport de stupi(aici de vazut daca trebuie declarat ce si cum) la si de la ... atunci sunt scutit privind taxa asupra mijloacelor de transport.   :uimit:
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!