sfaturi pt pavilion

Creat de alexutu, Iulie 02, 2012, 05:47:41 PM

« precedentul - următorul »

alexutu

am cumparat un camion pe care vreau sa il transform in pavilion apicol si sunt intr-o mare dilema nu stiu ce model de stup sa folosesc orizontal sau vertical
va multumesc
00007

alexutu

chiar nu este nimeni care sa ma ajute
00007

romikele

In general pe pavilioane , mai ales daca nu avem timp la discretie pentru lucrari, se preteaza orizontalul pe 15 - 18 rame, functie de latimea coridorului.
Eu am in lucru modelul urmator:

http://apiardeal.ro/romikele/Apicultura_pentru_toti/svg/Corp15ramepluscat10rame.svg

sau varianta:

http://apiardeal.ro/romikele/Apicultura_pentru_toti/svg/Corp15rameplus2caturi6rame45mm.svg


alexutu

va multumesc mult pt ajutor
00007

Daniel70

Inca nu am un pavilion apicol dar imi doresc sa trec de la stationar la pastoral.
As incerca sa lucrez pe cat de 12 rame cu doua corpuri de 1/2.
Avantaje : Familia are spatiu suficient in cuib pe cele 12 rame.
Ridicand cele doua caturi se poate interveni in cuib, exista suficient spatiu.
Albinele nu blocheaza cuibul cu miere avand 2 caturi la dispozitie.
La extractie se lucreaza mai usor manevrand rame de 1/2
Rama de 1/2 mai usor de capacit adica sper sa pot recolta miere cat mai maturata de albine.
Mierea mai curata din fagurii fara puiet.

Spatiu mai mare in vagon care poate fi utilizat cu alti stupi care in pastoral se scot pe vatra.


Astept cu interes parerea celor cu experienta in pastoral.
Ce tipuri de stupi folositi ? Daca varianta stupilor vostri nu va multumesc ce a-ti dori sa utilizati ?

romikele

Citat din: Daniel70 din Octombrie 14, 2012, 07:04:32 PM
As incerca sa lucrez pe cat de 12 rame cu doua corpuri de 1/2.

Poate ai vrut sa zici corp de 12 rame cu doua caturi de 1/2.

Parerea mea e ca pe pavilion cel mai bine se preteaza orizontalul pe 16 - 18 rame, la care eventual se poate adauga si cat de 1/2.
Spun asta dupa ce am lucrat timp de 7 ani pe acest sistem, si voi continua tot cu el...

Daniel70

Aveti dreptate, sigur este asa cum ati observat, corp de 12 rame si doua caturi de 1/2. Lucrez pe acest tip de stup pe o vatra mica de 24 de familii, in stationar.
Sunt multumit de tehnica de lucru cu acest tip de stup in stationar si incerc sa gasesc cea mai buna solutie pentru mine, pentru pastoral.
As incerca o observatie : daca cuibul este pe mai mult de 12 rame atunci se pastreaza in cuib mai multa albina pentru cresterea puietului si am senzatia ca va fi un randament mai mic la cules.
Libertatea matcii de a inspecta 16-18 rame creaza o mai dificila organizare a cuibului.
Am senzatia ca pentru conditiile de clima de la noi cuibul pe 12 rame ar fi suficient. Restul inseamna rame de stransura care fiind in cuib nu as mai beneficia de dorinta naturala a albinelor de dezvoltare pe verticala.
Sigur apreciez postul dumneavostra si voi tine cont de sfatul dat.
Experienta dumneavoastra in pastoral este mai presus de presupunerile mele.
Va multumesc!

romikele

Marimea cuibului poate fi controlata, randamentul maxim la mine il au stupii cu cel mult 6 rame cu puiet, deci cuib pe 8 rame, diafragma apoi ramele de stransura.
Daca 35 - 40 de kg de miere pe stup/ extras ti se pare multumitor, atunci nu mai sta pe ganduri.

Fiind pe pat cald, la marile culesuri se muta puietul in spate, cuibul se poate limita cu o rama cu sectiunea cat sectiunea lazii, prevazuta cu gratie Hanemann.
Eu las maxim 4 rame cu puiet capacit, restul le distribui familiilor mai slabe, sau fac roi.

Dupa terminarea culesului cuibul se reorganizeaza in fata, catre urdinis, si se adauga treptat rame la ouat, pentru extindere.

Folosesc doua caturi de 1/2 redus, pe cate 7 rame, primul il adaug in fata, peste cuib, iar dupa ce e plin de albina il pun pe al doilea, astfel incat cele doua acopera integral corpul. Acestea sunt mai usor de manipulat pe pavilion decat caturile pe 12 rame, care au insa si ele avantajul lor.

exarhu

Am citit cu interes propunerile dvs pentru constructia de pavilion si munca cu el. si eu vreau sa imi fac unul, ii multumesc domnului Romikele pe aceasta cale, merg pe varianta lui de stupi pe care a postat-o mai demult pe forum, adica stupi cuib de 12 rame cu cat de jumatate.
Daca mai aveti sugestii le astept cu mare interes!
Va salut si numai bine! :wink:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

pharaonu75

Vad ca nimeni nu spune nimic despre M.E.
Nu ati luat in calcul acest tip de stup?
Sau credeti ca nu se preteaza pentru pastoral?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Pentru pastoral da, pentru pavilion mai putin.
Depinde si de timpul pe care-l ai la dispozitie, orizontalul e mai putin cronofag...  :wink2:

justy

si eu imi far rastelul pe camion acum si am ales stupul de 9 rame cu cat 1/1 .  voi pune pe 3 nivele, cate 27 stupi pe nivel. colegii apicultori din zona mea au pe pavilioane stupi de 8r cu cat 1/1. Eu doream sa pun pe 10 R dar toti au spus ca e prea mult 20 rame si le-am dat dreptate, insa pana la urma am ales calea de mijloc, adica 9R

pharaonu75

Citat din: romikele din Octombrie 15, 2012, 05:17:46 PM
Pentru pastoral da, pentru pavilion mai putin.
Depinde si de timpul pe care-l ai la dispozitie, orizontalul e mai putin cronofag...  :wink2:

Am vazut niste frumuseti de pavilioane la vecinii rusi, de zici ca nu-i adevarat!
Si erau toate pe stupi M.E.
Deci se preteaza si pe pavilion, insa nu pe tipul de pavilion clasic pe care il stim noi.
Romanul a lucrat destul de putin pe M.E. si de aceea nici nu si-a stors creierii sa faca un pavilion pentru M.E.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Daniel70

Da, sigur 35-40kg. de miere este suficient pentru un cules.
Stupul si tehnologia utilizata de dumneavoastra trebuie sa recunosc ca este una dintre cele mai performante. Voi tine seama cu siguranta de sfaturile dumneavoastra. Multumesc !
Pentru a putea alege tipul de stup trebuie sa mai rezolv cel putin doua probleme :
1. Accesul in siguranta la nivelele superioare - randul 2, respectiv 3
2. Posibilitatea de manipulare a celor doua caturi pentru a putea umbla usor in corp.

Imi doresc ca pavilionul sa aiba un luminator mare cu aerisire suficienta.
Solutia imaginata de mine ar consta in : un carucior cu platforma reglabila pe doua inaltimi cu suport lateral pentru caturi. Caruciorul sa culizeze pe doua sine incastrate in podea si eventual sa fie dotat cu mini macara pentru ridicarea caturilor.
Sper ca ideea mea nu este prea fantezista si nu stiu daca nu cumva spatiul ocupat de carucior nu este prea mare pentru ce as avea la dispozitie.

Daniel70

Despre ME, nu stiu ce sa zic ?
Tehnologia utilizari acestui tip de stup se bazeaza pe mutarea succesiva a celor doua corpuri intre ele.
Altfel corpul risca sa devina neincapator pentru cuib, tendinta mare de roire. Spatiul insuficient pentru miere obliga la utilizarea cel putin a unui alt corp dupa parerea mea. Tehnologia intretineri acestui tip de stup presupune o atentie mai mare, mai multe lucrari.