Cutit de descapacit electric

Creat de stupar, August 15, 2010, 10:56:32 AM

« precedentul - următorul »

stupar

Cine foloseste cutitul electric de descapacit? M-am apucat si eu sa tin pasul cu viata si am luat un cutit electric.Am incercat sa descapacesc.Daca am o rama mai subtire cu denivelari,ajung sa descapacesc adanc pana la fagul artificial.Daca am o rama mai grasa descapaceste frumos nivelat,dar topeste ceara si pana ajunge in centrifuga ceara se intareste si devine recapacite celulele.Am ajuns ca dupa ce am descapacit cu cutitul,sa i-au furculita sa descapacesc din nou.
  Poata ca nu sant obisnuit sant mai nepriceput de aceea m-am indraznit sa punem in discutii ecest instrument este bun la cea sau mai bine cumparam alceva???

stefan1

  Cantitatea de caldura transferata de la cutit pe fagur, e invers proportionala cu timpul de contact intre cearasi cutit. Din ce tai cu vitaza mai mare, cu atat se topeste mai putina ceara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

Va multumesc Dl.Stefan 1. Voi incerca si asa. :hi:

stefan1

Citat din: stefan1 din August 16, 2010, 02:58:19 AM
  Cantitatea de caldura transferata de la cutit pe fagur, e invers proportionala cu timpul de contact intre cearasi cutit. Din ce tai cu vitaza mai mare, cu atat se topeste mai putina ceara.

  Corectez: direct proportionala cu timpul de contact dintre cutit si ceara si invers proportional cu viteza cu care se face taierea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)