Deriva albinelor intre intamplare si premeditare.

Creat de valter, Iulie 30, 2009, 12:03:13 PM

« precedentul - următorul »

valter

Desteptul invata din greselile altora, prostul nici macar din greselile sale.
Situatia anului 2009 la fs ma determina sa-mi reanalizez cunostintele de baza, mai mult sa ma gandesc serios daca eu un ticalos imputit am ce cauta printre atatia calugari si maicute apicultor.
Deplasez stupina pe malul dunarii, de asemenea natura incat aceasta sa treaca cursul de apa si sa recolteze la fs in balta Ialomitei.
Prima zi, cantar pozitiv 3,5, a doua zi cantar pozitiv 5,5, a treia zi albina super agitata cantar in descrestere 2,5, in aceleasi conditii de stare a timpului.Continua agresivitatea in zilele4,5,6 si cantar constant 2-2,5 kg.
Controlez cateva caturi, fac calcule si regasesc minus la inventar aproximativ un miliard de albine lipsa.
Ce sa intamplat?
Pe celalalt mal, la umbra plopilor sase tovarasi au adunat culegatoarea lui Vasilica.
Sa le fie de bine si un gram de rusine.
Port o discutie cu doamna Baragan, fosta pe aceasi pozitie intr-un an din cei trecuti, acelasi fenomen, aceleasi rezultate.
Intamplare sau premeditare?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

catel

mai pe intelesul incepatorilor "culegatoarea lui Vasilica"este ...
adica albinele intrau in lazile mai apropiate cu mierea ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

valter

asezarea stupinelor in preajma localitatilor se face respectand un minim de reguli din care principala dintre ele comporta respectarea unei distante de minim 1-1,5 km interval intre granita satului(ca posesor de albine in stationar) si lanul melifer, iar asezarea sa se faca nu intre lan si localitate ci in partea opusa;
in situatia mea sau aflat aproximativ 200 familii bastinase din localitatea Seimeni care au furat-o ca si mine;
incepand de la anul baietii din sat sunt hotarati sa treaca dunarea cu torte si sa-si prajeasca propriile culegatoare din stupii tovarasilor.
170 caturi ochi de albine si-au gasit locul partial sau total la nesimtiti.
Asa familii jegarite n-am avut in viata mea si ma oftic.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Lucrul povestit de tine se intampla din totdeauna numai ca in Romanica nu s-a putut impune un regulament de pastoral . Eu mi-am tocit degetele la calculator tot prezentand astfel de situatii cand vin invadatori din vestul tarii si-si pun stupii in fata noastra a bastinasilor.
  Tu ai zis ca or sa ia torte , eu zic sa ia parul si sa-i goneasca.

centrifuga

vetrele de stupina se aleg....evitandu-se vecinatatea apelor curgatoare....
Manualul apicultoruluieditia 6,pg364
...prisacile asezate direct in preajma apelor mari,pierd un numar enorm de mare de albine;in sborurile pe care le fac de obiceiu la suprafata apei,vantul usor le doboara si le ineaca.
Cresterea Albinelor de CONSTANTIN HRISTEA,Editura Universul S.A BUCURESTI 1945
Pg.21
Se va evita alegerea locului ptr stupina in apropierea apelor mari,unde din cauza vantului multe albine pot fi inecate.
Eugen Marza,Nicolae Nicolaide-INITIERE SI PRACTICA IN APICULTURA,PG 273

valter

o fi si ce spui dumneata da anul trecut in aceleasi conditii, tot peste cursuri mari de apa, am obtinut rezultate excelente la fs...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Multi din cei care au facut pastoral in acest an la floarea soarelui se plang de o depopulare neobisnuita a stupilor. Or fi si alte cauze decat deturnarea culegatoarelor?

stefan1

Exista reglementari care nu permit sa-ti instalezi o stupina intre alta stupina si locul ei de cules. Nimanui nu i-ar conveni asta daca i s-ar intampla. Cum a zis Valter, unii poate o fac premeditat, ca stiu ca la noi nimeni nu-i pedepsit daca incalca legea dar stie pe ce butoane sa apese.
Acelasi fenomen de agitatie in stupina l-am intalnit si eu in asmenea situatii, deci il cred pe Valter. Eu sunt stationar si e cu atat mai rau, ca eu nu pot sa-mi iau jucariile si sa plec, iar cei in culpa se fac ca nu inteleg ce vreau eu sa zic. Nu este cazul meu din ultimii ani, ci de cateva ori cu mai multi ani in urma. Acum nu mai vin respectivii, dar amenintarea este, mai cu seama ca dupa floarea-soarelui multi nu-si duc stupii pe propriile vetre ci ii pun unde vor muschii lor si-i tin cat vor ei, fara repartitii si fara nici un control al acestor deplasari. Daca este nevoie de acte se pot obtine, in dispretul total al regulilor de pastoral. Doamne fereste!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

"Controlez cateva caturi, fac calcule si regasesc minus la inventar aproximativ un miliard de albine lipsa."
nu stiu cum fac unii de pot face asemenea calcule:
- 132,2 kg/fam;
- 1.000.000.000 albine.???????
eu pot numai cu degetele de la maini, iar cand sunt acasa si pot sa-mi scot ciorapii, reusesc si cu cele de la picioare. :rotfl:

D006

Cred ca a gresit cu  doua zerouri  , calcului e simplu , 10000 de albine inseamna un kg. Deci  un miliard inseamna 10 tone de albine !!! :nono:
  mai este o explicatie , poate a calculat pierderea la toate stupinile afectate ?

valter

Uite ca mai gresim si noi cu cate un zero stimabile.
Da ca sa fii multumit si impacat cu gandul ca noi mintim permanent, raportez cu mana la cascheta ca in conditiile date  am bagat o medie de 50 kg pe familie in anul 2009. De' o diferenta majora fata de anii cand minteam mai adanc, da nu putin cat sa murim de foame.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Problema acum nu este ce s-a bagat ci ce o sa bage , eu unul am in lipsa cam 6 kg. pe familie si musai trebuie sa completez .