Hranire de iarna

Creat de daddy22fat, Decembrie 11, 2011, 10:29:58 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

in fiecare an in luna decembrie introduc turtele shi nu a fost greshit pana acum
poate difera de alte zone clima,curentzii de aer,altitudinea  s.a. m. :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: romikele din Decembrie 20, 2011, 03:28:25 PM
Eu am pus turte la toti.
Constatare:
- la stupii unde proviziile sun bine distribuite si indestulatoare, albinele nu s-au atins de turta.
- la 5 familii unde a fost un consum mai mare si un atac masiv de viespi, de putere sub medie, turtele au fost incepute, si celulele goale din cuib umplute, dupa necesar.
       Decat sa lasi o familie la ghici, mai bine pui o turta, asa stii ca va iesi cu bine din iarna, chiar daca mai slabita ca celelalte.
=D> =D> =D> shi niciodata nu am avut probleme :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefanescu

Asa sa fie ca mie nu imi pare rau. Din ce am citit, in timpul iernii, ghemul se deplaseaza numai in sus si foarte putin lateral  (niciodata in jos). Ce ai facu tu. Indemni ghemul sa urce sus sa consume apifonda. Daca o consuma si vine un ger de nu e adevarat mor de foame cu papa la 2-3 cm de ele. Tu nu ai cum sa le hranesti si esti bun bazat ca ele au mancare si de fap si de drept ele dau coltu. Sa stii  ca nu vorbesc pe linga. Acu fo 3 ani am pierdut 2 stupi asa. Ma intrebam ce au avut ca mincare era c...lau maria ta. Asta am patit. Am pus mina pe carte si am citit (si ce scria acolo nu scria cu litere mici sa nu pot citi).Sper ca tu sa nu pati nika.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dorindafi

shtefan la primavara am sa arat tot prin poze ce voi gasii
ps.  sa shti ca eu am recunoscut intotdeauna atunci cand am greshit shi mai ales daca a ieshit rau
tot asha anul trecut am recunoscut shi atyunci cand am pierdut cateva zeci de familii din cauza paduchilor :yahoo_cry:
  dar nu am dat innapoi :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

andrei_calinescu

Citat din: stefanescu din Decembrie 20, 2011, 06:26:20 PM
Asa sa fie ca mie nu imi pare rau. Din ce am citit, in timpul iernii, ghemul se deplaseaza numai in sus si foarte putin lateral  (niciodata in jos). Ce ai facu tu. Indemni ghemul sa urce sus sa consume apifonda. Daca o consuma si vine un ger de nu e adevarat mor de foame cu papa la 2-3 cm de ele. Tu nu ai cum sa le hranesti si esti bun bazat ca ele au mancare si de fap si de drept ele dau coltu. Sa stii  ca nu vorbesc pe linga. Acu fo 3 ani am pierdut 2 stupi asa. Ma intrebam ce au avut ca mincare era c...lau maria ta. Asta am patit. Am pus mina pe carte si am citit (si ce scria acolo nu scria cu litere mici sa nu pot citi).Sper ca tu sa nu pati nika.
Domnule Stefanescu,
Hai sa vedem cum stau lucrurile.
Acolo in stupul acela din ce se vede ramele sunt acoperite in proportie de 60-70 % cu miere capacita.
Ghemul e format sub aceste coroane, de unde a eclozionat ultimul puiet si pe miere pe 5-10 cm.
Atata timp cat deasupra ghemului exista rezerve de miere, ghemul nu are de sea se deplaseze. Conditia necesara si suficienta e ca ghemul sa atinga in permanenta rezervele de hrana.
In cazul lui Doarin ghemul nu risca sa ajunga sus inainte de februarie-martie, chiar daca are deasupra o galeata de Apifonda.
Cred ca in cazul mortalitatii la dumneavoastra, familiile aveau puiet insa calota de miere prea subtire si de aceea s-au intins dupa Apifonda. Ulterior s-au strans pe puiet si probabil ghemul s-a fracturat , generand tragedia.

stefanescu

Foarte corecte si pertinente raspunsurile dumneavoastra. Experienta dumneavoastra isi spune cuvantul.  :thanks:
Eu vreau sa va intreb alceva. Ce se intampla daca da oaresce caldura, hai sa zicem fo +100C, ghemul se desface, face un zbor de curatire si cind se reface seara da de mincare pe care nu mai trebuie sa o descapaceasca. Ce se intampla atunci?
Poate fi si cazul expus de mine?
In cazul celor doi stupi ai mei sa stiti ca chiar asa sa intimplat cum spuneti dumneavoastra.  ^:)^  ^:)^
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

andrei_calinescu

Da e o situatie interesanta.
Pai sa reflectam din nou la pozitia naturala a ghemului.
Intotdeauna pozitia lui la inceputul iernii va fi influentata de grosimea calotei cu miere.
Acuma sunt 2 Cazuri de discutat.
Fara puiet la administrarea turtei.
Albina iese face curatirea, si urca spre turta umplandu-si gusile. Daca ghemul se strange nu e nici un risc , neavand puiet.

Daca este puiet la administrarea turtei.
Albina urca la turta si ulterior se strange pe puiet, obligatoriu. Problema este daca nu exista coroane sau daca frigul dureaza mai mult timp, timp in care ghemul nu se mai poate deplasa.

Intotdeauna intr-un ghem, zona de axcitatie maxima este situata in locul de concurenta a puietului cu hrana.
Daca luam cazul unei situatii de abundenta, in plin cules sa spunem.
Ce se intampla cu zona puietului? Coboara, calota de miere devine cat mai groasa. Concluzie, in stup e armonie, totul merge bine.
Ei, exact aceasta stare trebuie indusa inainte de iernat, prin hranirile de completare: coborarea "artificiala" a ghemului, ingrosarea calotei de miere prin completari, si implicit trecerea iernii fara probleme.

dorindafi

Citat din: stefanescu din Decembrie 21, 2011, 03:22:46 PM
Foarte corecte si pertinente raspunsurile dumneavoastra. Experienta dumneavoastra isi spune cuvantul.  :thanks:
Eu vreau sa va intreb alceva. Ce se intampla daca da oaresce caldura, hai sa zicem fo +100C, ghemul se desface, face un zbor de curatire si cind se reface seara da de mincare pe care nu mai trebuie sa o descapaceasca. Ce se intampla atunci?
Poate fi si cazul expus de mine?
In cazul celor doi stupi ai mei sa stiti ca chiar asa sa intimplat cum spuneti dumneavoastra.  ^:)^  ^:)^
:hi: shtefan
din experientza mea atata timp cat albina are hrana pe rame nu sunt probleme chiar daca sunt fluctuatzii de temperatura .   dar asta inseamana ca ramele din cuib sa fie mai mult de 3/4 cu miere shi sa fie miere
cat despre hrana suplimentara e simpla treaba---  in fiecare an am procedat la fel shi nu am dat gresh :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefanescu

Andrei tu stii mai bine de cit toti. Te apreciez foarte mult. Citesc cu mare placere tot ce postezi. Da eu cred ca si ce e prea mult poate strica (apropo de ce nu puneti la masina personala mai mult ulei decit scrie in cartea tehnica????????). Tu Andrei la citi stupi ai (si nu ai putini) pui turte asa ca sa fie..... ca e timp frumos afara si nu ai ce face? Cred ca nu si cred ca nici nu e rentabil.
Concluzia: eu stiu cita mincare am in fiecare stup si nu pun turta (ca sa ma aflu in treaba) decit atunci cind chiar trebuie, mai precis la sfirsitul lunii Februarie inceputul lunii Martie
La voi la Gorj Dorine probabil ii mai cald si gizele voastre is mai fomiste  :rotfl:
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dorindafi

au ramas asha de  pe timpul lui plumbuitu  :rotfl:  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mariancristian

Craciun Fericit| Oare puietul acesta din decembrie nu are legatura cu impachetarea exagerata, cu folia, polistirenul? Unul imbracat asa, mai la maieu, avea puiet? Nu dati cu pietre| :hi:

mape 48-petru manea

Eu zic ca declansarea pontei matcii ca una dintre cauze este fluctuatia de temperatura
CRACIUN FERICIT  !!! :hi:

dorindafi

Citat din: mariancristian din Decembrie 25, 2011, 11:10:59 AM
Craciun Fericit| Oare puietul acesta din decembrie nu are legatura cu impachetarea exagerata, cu folia, polistirenul? Unul imbracat asa, mai la maieu, avea puiet? Nu dati cu pietre| :hi:

ala mai la maieu daca are matca buna,familie mare in momewntul impachetarii e precum femeia in calduri :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

POSTASUL

ieri fiind caldut  am ridicat un pic podisoarele  incet fara sa deranjez albina ,sa vad cum sta treaba pentruca e  prima iarna si va spun drept am ceva emotii , la o singura fam. am gasit ghemul sus lipit chiar de podisor , mam uitat atent intre rame sa vad daca au mancare , pe ramele marginase era mancare destula [ acele rame fiind aproape ful  capacite  cand lam inpachetat ] dar ramele din centrul ghemului nu mai aveau deloc capaceala , au ros pana la leat si de aceia leam pus o turta de aproximativ 1kg  de apifonda , miere am la rezerve destula dar nu cred ca e indicat sa desfaci cuibul acuma  si turte nu am avut facute , mentionez ca  aceasta fam. a avut puiet pana la sfarsitul lui sept. inceputul lui octombrie . Oare din cauza asta sa fi fost consumul de miere asa de mare   :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Asa se intampla daca ramele din care a iesit ultimul puiet raman in mijlocul cuibului. Acele rame aveau numai coroane, nu aveau cum sa consume foarte mult.  Daca albinele ocupa si ramele laterale pe care e miere se vor descurca, chiar daca nu se intervine. Daca acele rame nu sunt ocupate de albine si se raceste vremea, mor de foame cu mancarea la cativa cm. Oricum mai repet un lucru pe care l-am spus de multe ori: TREBUIE SA ASIGURAM MANCARE IN FIECARE TOAMNA, CA SI CUM AR URMA O IARNA FOARTE GREA. ALBINELE NU CONSUMA MAI MULT DECAT AU NEVOIE. Ce ramane e tot a apicultorului.