Hranire de iarna

Creat de daddy22fat, Decembrie 11, 2011, 10:29:58 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

De la intrarea la iernare au consumat foarte putin, aproape nu se cunoaste. Cel putin asa se prezinta situatia la familiile mele. Nu vad dece sa fi consumat asa mult in sud. Pe ramele unde au mai ramas coronite a fost puiet. Asa au intrat in iarna.

orbanstefan64

daca ii chiar nevoie pune cite o rama cu miere peste cuib ,daca nu ai, fa le turte din zahar pudra cu miere :nod: :nod: lasa apipixurile !!!
:hi: :hi: :hi:

gudas valentin

Daca e asa cum spui,HMMM, ai o problema,ori nu ai matca ,verifica puncte de diaree sau ce lea facut sa manance asa mult,soricei ceva,daca nu ia in considerare ce a spus Domn bucovineanul si orbanstefan64.


                            Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

albinoiu

si la mine au mancat foarte putin temperaturile mai mult pozitive de pana acum au dus la un consum mic de hrana

Bătrânul

La temperaturile din sud nu  este exlus ca reginele sa fi inceput ponta . Asa s-ar explica consumul mare.

mape 48-petru manea

albinele mele ieri umblau dupa apa la 8 grade ---daca a inceput ponta e bai

POSTASUL

si la minne la fel  , la roi au iesit la un zbor de curatire si am vazut cum cautau apa , pe unde era o pata de umezeala sau de apa erau cate 4-5 , beau apa la greu ca dupa o betie  =))  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Mircea77

Si eu am vazut roii iesind la zbor si unele dintre ele plecau mai departe, probabil pentru apa.
Familiile in schimb nu prea si-au scos "nasul" la fel de mult.
Daca au inceput matcile ponta si vine frigul, iar asta este aproape o certitudine in ianuarie, nici eu nu cred ca o sa fie situatia prea roz.
Nu ne ramane decat sa speram ca vor iesi in primavara. :sad:

bucovineanu

Citat din: POSTASUL din Decembrie 14, 2011, 06:24:43 PM
si la minne la fel  , la roi au iesit la un zbor de curatire si am vazut cum cautau apa , pe unde era o pata de umezeala sau de apa erau cate 4-5 , beau apa la greu ca dupa o betie  =))  :hi:
Asta pentru ca in loc de sirop le-ai dat in toamna produse din sticlele alea colorate.  =))

brianoo_bz

cred ca consumul asa mare se datoreaza prezentei de puiet ...
astazi am luat apifonda  95 lei cutia la apiroua bucuresti cel mai ieftin de pe piata     astept sa cada frigul sa vad unde se pozitioneaza ghemul acuma la temperatura de afara ghemul este desfacut si nu iti poti da seama daca are htana deajuns decat sa umbli in iei sa dasfaci ramele dar pt mine este foarte riscant ..........   acuma  dca ghemul e desfacut zic io ca o sa se plimbe si nu o sa moara de foame se concentreaza pe partile cu miere :D

dorindafi

..   acuma  dca ghemul e desfacut zic io ca o sa se plimbe si nu o sa moara de foame se concentreaza pe partile cu miere
numai sa nu oboseasca plinbanduse :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

daca au puiet nu se mai muta pe alta pozitie unde este hrana

POSTASUL

Citat din: mape 48 din Decembrie 14, 2011, 09:22:33 PM
daca au puiet nu se mai muta pe alta pozitie unde este hrana
vi sa intamplat cazuri asemanatoare  :uimit: si ce ar trebui de facut?? :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

mape 48-petru manea

da mi sa intamplat
ce este de facut ?  simplu ---in toamna se strange cuibul fara mila si in cuib se lasa numai rame aproape pline (3/4) cu miere
iarna la -minus grade familia se deplaseaza numai in sus pe verticala

Mircea77

Si ca sa fie tacamul complet am consultat prognoza meteo.
Se pare ca, incepand de luni noapte, se schimba povestea cu temperaturile pozitive si o sa avem temperaturi negative - vorbesc pentru cei din Sud.
In Nord (Bistrita etc) "se schimba boierul" incepand chiar de sambata.
Sa speram ca racirea asta va mai tempera matcile si nu se vor apuca de treaba prea devreme.