Serbet sau Apifonda???

Creat de marian67stroe, Noiembrie 24, 2011, 07:36:12 PM

« precedentul - următorul »

marian67stroe

In iarna asta am hotarat sa inlocuiesc serbetul facut de mine ( zahar pudra, miere si putina sare de lamaie) cu energizante luate din comert.
Cautand oferte am gasit doua variante la ceea ce cautam si anume:
1) APIFONDA-15kg=97lei -FURNIZOR=APINATURA
2) SERBET    -15kg=129lei-FURNIZOR=COMPLEXUL APICOL HARNAJ

Nestiind ce varianta(raportul calitate pret) sa aleg ,m-am hotarat sa va intreb si pe dumneavoastra. Ce ma sfatuiti????

Multumesc anticipat,
cu stima Marian Stroe.


PS Eu inclin sa achizitionez APIFONDA, dar astept cateva sfaturi de la profesionisti.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

D006

  Indiferent ce cumperi daca cumperi un produs serios de la o firma serioasa vanzaorul iti va oferi alaturi de factura si un certificat de conformitate plus o cecertificare gen ISO sau SRAC . In rest orice cumperi fara asemenea acte este loterie,

marian67stroe

Astazi am cumparat 6 cutii de serbet(apifondant) cu 40 lei cutia de 5 kg din care o sa dau cate  o jumate de kg la fiecare familie.
Sper sa le ajunga pana in luna ianuarie.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

dan motu

eu niciodata nu am dat la stupi asa ceva,le pun miere de rapita zaharisita tare si gata,nu am o siguranta cu aceste turte

bucovineanu

Citat din: marian67stroe din Noiembrie 28, 2011, 07:47:43 PM
Astazi am cumparat 6 cutii de serbet(apifondant) cu 40 lei cutia de 5 kg din care o sa dau cate  o jumate de kg la fiecare familie.
Sper sa le ajunga pana in luna ianuarie.
Sincer nu inteleg. Suntem in noiembrie si deja trebuie dat tot felul de amestecuri? Nu inteleg de ce nu s-au asigurat rezerve in stupi din toamna. Oricum acum familiile consuma foarte putin.

stefan1

  Normal in noiembrie si decembrie un stup consuma mai puti de 1 kg de miere/luna. Daca are 5 rame si presupunem ca mananca uniform de pe ele (desi in zile mai calde albinele se reincarca din mierea din margini, care este mai greu de atins de cuib), inseamna ca la un consum de 1kg vor consuma maxim 200g de pe fiecare fagur. Eu nu cred ca ati lasat la iernare faguri cu mai putin de macar 0,5 kg/rama. Deci macar pana in ianuarie, cum a spus si Bucovineanu, lasati stupii in pace. Cel mult ii ascultati periodic la urdinis cu un furtun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanescu

Ma bag si eu in seama. Ce spune Bucovineanu si Stefan 1 e corect corect. Eu aduc o completare la ce au spus dumnealor. Punand acum deasupra cuibului punga cu serbet nu faci altceva decat sa indemni ghemul sa urce sus. Consuma turta si nu mai coboara la rezervele lasate in urma din cauza frigului. Tu nu vei mai fi pe faza sa le mai pui inca o turta din cauza vremii (viscol, ger cu temp. scazute, lipsa timp,etc.) Concluzia: albine moarte de foame cu mancarea pe faguri si atunci ai sa te intrebi cu ce ai gresit.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

proapis13

Citat din: marian67stroe din Noiembrie 28, 2011, 07:47:43 PM
Astazi am cumparat 6 cutii de serbet(apifondant) cu 40 lei cutia de 5 kg din care o sa dau cate  o jumate de kg la fiecare familie.
Sper sa le ajunga pana in luna ianuarie.
Nu stiu cum arata acel serbet apifondant de care sincer sa fiu nu am auzit
Poti pune o foto ceva sau macar un link pentru edificare/
salve :hi:

marian67stroe

Citat din: stefan1 din Noiembrie 29, 2011, 02:04:16 AM
  Normal in noiembrie si decembrie un stup consuma mai puti de 1 kg de miere/luna. Daca are 5 rame si presupunem ca mananca uniform de pe ele (desi in zile mai calde albinele se reincarca din mierea din margini, care este mai greu de atins de cuib), inseamna ca la un consum de 1kg vor consuma maxim 200g de pe fiecare fagur. Eu nu cred ca ati lasat la iernare faguri cu mai putin de macar 0,5 kg/rama. Deci macar pana in ianuarie, cum a spus si Bucovineanu, lasati stupii in pace. Cel mult ii ascultati periodic la urdinis cu un furtun.
Va multumesc pentru sfaturi,aveti perfecta dreptate,numai ca din gresala nu mi-am notat cum am bagat familiile in iarna si nu mai stiu care are si care nu ,miere deajuns si m-am gandit ca nu le-ar strica sa aibe o rezerva.

In ce priveste ascultatul nu am furtun, dar am un stretoscop caruia i-am scos capatul acela de metal din cap si bag furtunasul de la stretoscop in stup si aud EXCEPTIONAL orice(chiar si cand doarme albina)
Multumesc de sfaturi oricum
va salut ,cu respect.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

marian67stroe

#9
Citat din: peoapis13 din Noiembrie 29, 2011, 11:44:19 AM
Citat din: marian67stroe din Noiembrie 28, 2011, 07:47:43 PM
Astazi am cumparat 6 cutii de serbet(apifondant) cu 40 lei cutia de 5 kg din care o sa dau cate  o jumate de kg la fiecare familie.
Sper sa le ajunga pana in luna ianuarie.
Nu stiu cum arata acel serbet apifondant de care sincer sa fiu nu am auzit
Poti pune o foto ceva sau macar un link pentru edificare/
salve :hi:

""APIFONDANT "" este noul nume al serbetului facut de COMPLEXUL APICOL VECESLAV HARNAJ,probabil pentru derutarea cumparatorilor.|
Serbet
43,40 RON    (incluzand 24 % TVA)
Obtinut prin metode naturale, este un biostimulator sub forma unei paste... Detalii produs
http://magazin.complex-apicol.ro/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=56&Itemid=53&TreeId=26
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!