Dulcele preferat

Creat de dragos2006, August 09, 2010, 05:35:56 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Cineva spunea ca m-am compromis ...   deja la procesatori a aparut miere cu antibiotic , cine greseste mai mult : cel care stimuleaza cu zahar sau cel care da cu antibiotic ?

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Citat din: prisecarul din August 09, 2010, 05:50:34 PM
varianta 3

  Votul se pune in sondaj , postarile sunt doar pentru comentarii.

tassevasi

   In cazul celor ce stau mai mult pe acasa cu ei ,varianta 3 .

prisecarul

Citat din: dragos2006 din August 09, 2010, 06:14:47 PM
Citat din: prisecarul din August 09, 2010, 05:50:34 PM
varianta 3

  Votul se pune in sondaj , postarile sunt doar pentru comentarii.
am si votatat si am postat ceea ce am votat.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

sfantul spiridon

daca tot vorbeam de diavol...am fumidil b si nu prea stiu cum sa-l folosesc
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: sfantul spiridon din August 09, 2010, 08:22:23 PM
daca tot vorbeam de diavol...am fumidil b si nu prea stiu cum sa-l folosesc
In primul rand trebuie sa stii daca este necesar sa-l folosesti !!!  :nono:  apoi  daca ai nevoie cu adevarat de el iti spun cum sa-l administrezi fara sa contamineze mierea din stup. :wink:

cristian87

#7
Daca stii sa intrebi obtii intotdeauna raspunsul dorit. Sondajul corect trebuia facut cam asa:

Votati: a. sa-ti distrugi sanatatea consumand zahar
            b.sa-ti distrugi sistemul imunitar cu antibioticele din miere
            c. sa consumi un produs indoielnic pe baza de zahar neutralizat partial prin invertirea lui de catre albine ,dar vandut de profesionisti pe bani multi drept miere din flori.
             d. sa consumi miere adevarata  cumparata de la un apicultor care pune cinstea inaintea profitului.
Aceasta este doar o opinie personala.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

sfantul spiridon

Citat din: dragos2006 din August 09, 2010, 08:41:40 PM
Citat din: sfantul spiridon din August 09, 2010, 08:22:23 PM
daca tot vorbeam de diavol...am fumidil b si nu prea stiu cum sa-l folosesc
In primul rand trebuie sa stii daca este necesar sa-l folosesti !!!  :nono:  apoi  daca ai nevoie cu adevarat de el iti spun cum sa-l administrezi fara sa contamineze mierea din stup. :wink:
nu ma intereseaza mierea pentru ca oricum ea va fi consumata de albine peste iarna...am mai scris aici de problemele pe care le-am avut cu nosema, acum e timpul ca in mierea de iernare sa am si ceva fumidil
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

   Nu pot sa inteleg ? cinste nu poate exista cu profit ????

D006

Citat din: sfantul spiridon din August 09, 2010, 10:08:14 PM
Citat din: dragos2006 din August 09, 2010, 08:41:40 PM
Citat din: sfantul spiridon din August 09, 2010, 08:22:23 PM
daca tot vorbeam de diavol...am fumidil b si nu prea stiu cum sa-l folosesc
In primul rand trebuie sa stii daca este necesar sa-l folosesti !!!  :nono:  apoi  daca ai nevoie cu adevarat de el iti spun cum sa-l administrezi fara sa contamineze mierea din stup. :wink:
nu ma intereseaza mierea pentru ca oricum ea va fi consumata de albine peste iarna...am mai scris aici de problemele pe care le-am avut cu nosema, acum e timpul ca in mierea de iernare sa am si ceva fumidil

  Deschide un topic pe aceasta tema si gasim solutia , aici se discuta altceva !   :nono:

cristian87

Citat din: dragos2006 din August 09, 2010, 10:15:11 PM
   Nu pot sa inteleg ? cinste nu poate exista cu profit ????
Ba da . In opinia mea dar repet eu sunt doar un amator poti trai din apicultura  doar daca esti cinstit . Cu tine, cu albinele si cu clientii.  Smecheria , frauda iese la iveala mai devreme sau mai tarziu, chiar daca un timp iti merge.
     I-am dat unui neamt sa guste mierea mea de anul acesta . A doua zi a venit cu doua bidoane de 15 l.  Voia mai multa dar nu avea loc in masina. La anul vine iarasi.
     Am un vecin apicultor care vinde mierea mai scump decat toti ceilalti din jurul lui si are cei mai multi clienti . De ce oare? Au oamenii incredere in el.
  De ce prefera unii sa cumpere de la pocaiti sau de la popi ?Pentru ca pleaca de la ideea ca acestia nu ii pacalesc.
  De ce te duci la doctor cu plicul in buzunar ? Pentru ca pleci de la ideea ca e spagar. Poate ai nevoie de el poate nu, dar trebuie sa fii pregatit pentru orice eventualitate.
Parerea mea.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Eu am vandut polen en-gros si la pocaiti si la popi . Apoi ei l-au revandut la consumator -doar sunt stupari !!! Cum ti se pare situatia ? omul crede ca a cumparat de la pocait dar in realitate marfa a fost produsa de un pacatos de ordodox , sa-ti spun si cata miere le vand ???

D006

Pai varianta 1 sti ce manaci.
In varianta 2 iti risti sanatatea.
Si in varianta 3 ai varianta 1 de 10 ori mai scump.
Asa ca prefer sa am ceva ce stiu ce este si cat valoreaza.

D006

Citat din: dragos2006 din August 09, 2010, 10:15:11 PM
cinste nu poate exista cu profit ????

Doar cand este un profit muncit cu sinceritate.
Altfel cinstea ..... o mananca gastele.