Apiinvert sau izosirop?

Creat de peoapis13, Februarie 15, 2010, 01:09:07 PM

« precedentul - următorul »

proapis13

Stimati colegi
Am mai postat pe alt forum o intrebare la care nu
am gasit raspuns.Poate aici o sa gasesc raspunsul
mult asteptat-nu de alta ca mai e putin si vine primavara
iar la noi in zona Severinului infloresc pomii mai devreme
iar daca v-a fi o explozie florala ca anul trecut atunci sate tii
  Intrebarea suna cam asa;
     ,,Am un amic apicultor care a cumparat de la Filomera
Apiinvert ambalat la butoi si mai ieftin.Pana aici toate bune.
Si totusi e vorba despre hrana exclusiv pt albine sau/si de
un izosirop pentru consum uman.
Ma poate cineva lamuri cu un raspuns???
      Va multumesc :nod:  :hi:

Ervin

Buna ziua d-le Peopis,
Am sa va raspund cat se poate la subiect.
Apiinvert exista doar la bidon de 28 KG. Bidon care este sigilat si prevazut cu un robinet.
Ceea ce se vinde la butoi este un hodrolizat de porumb folosit in panificatie ca si indulcitor (un sirop varsat) nicidecum de o hrana exclusiv pentru albine.
Sper ca raspunsul meu sa va fie de folos si va stau la dispozitie si la alte nelamuriri legat de produsele noastre. (Apiinvert, Apifonda)

Cu stima,
Ervin Hajdu.
0731/000097
Ervin Hajdu
0731000097

bucovineanu

S-a discutat atatea despre apiinvert, s-au pus multe intrebari, majoritatea ramanand fara raspuns. Mai vin si eu cu una pentru Ervin: apiinvertul poate fi folosit in alimentatia umana?

D006

 De mult ma tin sa-i intreb pe baietii de la Agrana un lucru important si mereu am uitat !
  Acest APIINVERT detine vreo certificare gen ISO , SRAC , HACCP , etc .
  Exista vreun buletin de analize recunoscut la nivel de UE care sa ateste ca APIINVERTUL este mai bun in alimentatia albinei decat F40  ?


           PANA ACUM PE FORUMURI S-AU VORBIT DOAR VORBE DESPRE ACESTE PRODUSE   :nod: DOAR DOCUMENTELE SCRISE SI CERTIFICATE ATESTA CALITATEA !  :thanks:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Ervin din Aprilie 06, 2011, 11:28:46 AM
Buna ziua d-le Peopis,
Am sa va raspund cat se poate la subiect.
Apiinvert exista doar la bidon de 28 KG. Bidon care este sigilat si prevazut cu un robinet.
Ceea ce se vinde la butoi este un hodrolizat de porumb folosit in panificatie ca si indulcitor (un sirop varsat) nicidecum de o hrana exclusiv pentru albine.
Sper ca raspunsul meu sa va fie de folos si va stau la dispozitie si la alte nelamuriri legat de produsele noastre. (Apiinvert, Apifonda)

Cu stima,
Ervin Hajdu.
0731/000097

sunt utilizator de apifonda
sunt multumit

doresc sa postati un buletin de analiza, certificat de calitate a apiinvertului, sa vedem si noi ce si cum e in compozitia lui, si poate ne va spune dragos, cu cat se diferentiza de fructoza F40 de care pomenea
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

   Sa nu uit ! F40 este autorizat pentru consumul uman , Concernul PEPSI-COLA lucreaza numai cu F40.

Adrian Roman

Citat din: dragos2006 din Aprilie 06, 2011, 05:16:19 PM
   Sa nu uit ! F40 este autorizat pentru consumul uman , Concernul PEPSI-COLA lucreaza numai cu F40.

Si de unde se poate procura ? Si pretul ? Dar, mai din Ardeal de undeva...

Ervin

Citat din: bucovineanu din Aprilie 06, 2011, 01:01:17 PM
S-a discutat atatea despre apiinvert, s-au pus multe intrebari, majoritatea ramanand fara raspuns. Mai vin si eu cu una pentru Ervin: apiinvertul poate fi folosit in alimentatia umana?
Buna ziua,
Am-i cer scuze deoarece revin cu intarziere cu raspuns la intrebarea dv.
Da, Apiinvertul poati fi folosit in alimentatia umana.

Numai bine,
Ervin Hajdu.
0731000097.
Ervin Hajdu
0731000097

Ervin

#8
Citat din: dragos2006 din Aprilie 06, 2011, 02:52:21 PM
De mult ma tin sa-i intreb pe baietii de la Agrana un lucru important si mereu am uitat !
  Acest APIINVERT detine vreo certificare gen ISO , SRAC , HACCP , etc .
  Exista vreun buletin de analize recunoscut la nivel de UE care sa ateste ca APIINVERTUL este mai bun in alimentatia albinei decat F40  ?


           PANA ACUM PE FORUMURI S-AU VORBIT DOAR VORBE DESPRE ACESTE PRODUSE   :nod: DOAR DOCUMENTELE SCRISE SI CERTIFICATE ATESTA CALITATEA !  :thanks:

Buna ziua dl Dragos,
Referitor la certificatele mentionate de dv, raspunsul este, da fabrica detinte certificatele respective.
Buletinul de analiza pentru Apiinvert al gasiti atasat.
Cu privire la F40 trebuie sa va spun ca nu este un aliment (furaj) pentru albine, pe cand Apiinvertul este destinat exclusiv hranirii albinelor,de aici va rog sa trageti dv concluziile.

Numai bine,
Ervin Hajdu.
0731000097.
Ervin Hajdu
0731000097

D006

  Uitati ce spune legea :

- produsele biologice, suplimentele nutritive  şi biostimulatorii trebuie să fie notificate la Institutul pentru
Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar;

   Acum doua luni i-am semnalat lui Dan Dumitriu sa obtina aceasta notificare pentru a fi in regula , s-a rezolvat ?

pharaonu75

Am rotit eu documentul cu 270o, pentru a putea fi cititi mai bine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

reformistul

Ii rog pe cei care folosesc Apiinvert sa spuna care este starea albinelor dupa folosire, ma refer la uzura. O alta chestiune: Apiinvertul se poate combina cu ceaiul de plante pentru stimularea familiilor nou formate? Sau sunt efecte negative...mortalitate, imbolnaviri?

Kov iulian

Am si eu o intrebare ? de ce nu se spune in acel document si ce e cu continutul acela inalt de fructoza?  nu ma refer aici doar la apiinvert , ci la toate suplimentele astea nutritive , produse de diferite firme cunoscute sau mai putin cunoscute .  Vad ca la zahar se mai spune in paranteza ( Zaharooza ) dar despre fructooza nu se spune nimic , de ce ?

alvo

am si eu unele  intrebari: de ce apiinvers si nu sirop de zahar?
e mai ieftin decat siropul din zahar?
toate chimicalele din surogat sunt afisate?
sunt ele verificate daca nu sunt daunatoare ptr albine si consumatorii de miere?

Kov iulian

#14
inaltul continut de fructoza e de fapt hidrolizat de porumb , desigur e bine sa se prezinte orice noua tehnologie si fiecare sa aleaga , dar eu , nu stiu de ce dar nu am deloc incredere in inlocuitori astia , fie pt animale fie pt consum uman . Se cerceteaza cit se cerceteaza un an , doi , trei ani sau cit se fac testele astea , totul e ok consumam intro veselie chestiile astea , si hop dupa 5-10 ani se descopera ca acel substitut contine nu stiu ce compus care produce nu stiu ce probleme de sanatate , si tot asa . Eu in stupina proprie folosesc cel mult sirop de zahar combinat cu miere si in 7 ani de cind ma ocup de albine si am pierdut doar 2 famili de albine .In 1923 un nene pe nume Rudolf Steiner spunea niste chestii " in cazul in care umanitatea continua sa intretina albinele prin mijloace artificiale vom fi martori in decurs de 50-80 de ani  la disparitia in masa a albinelor " Probabil ca atunci multi s-au amuzat , multi nici acum nu cred asta . La fel cum multi nu vad ca agricultura se indreapta intro directie gresita care va aduce multe necazuri in viitor .