Cand furajam albinele ?

Creat de dragos2006, Ianuarie 26, 2010, 06:10:40 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: FlorinI din Septembrie 15, 2010, 07:55:12 PM
Citat din: bucovineanu din Septembrie 12, 2010, 07:05:05 PM
Siropul 1/1 provoaca umezeala in stup deoarece albinele trebuie sa scoata mai multa apa din el. Mai bine 2/1.

sefu... perfect de acord cu gradul de umezeala
dar depinde si de tipul de stup
eu am din poliuretan si nu pot pronunta cuvantul umezeala sau condens
deci... afirmatia e valabila doar pentru stupii din lemn.


fara suparare :wink2:
Pacat ca albinele nu au stiut cat de bun este poliuretanul in comparatie cu lemnul.  Nu isi faceau cuiburile in scorburi de lemn. :) :)
Lasand gluma la o parte, la noi este o vorba: Sunt case de tot felul, dar sunt si case din lemn. Acest lucru e valabil si la stupi. Lemnul permite un schimb intre interior si exterior. Poliuretanul nu permite nici un fel de schimb. In stupii din lemn albinele ierneaza foarte bine chiar daca nu au fund cu sita. La stupii din poliuretan daca nu se deschide subarul de la fund e jale.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din Septembrie 15, 2010, 08:45:22 PM
Citat din: FlorinI din Septembrie 15, 2010, 07:55:12 PM
Citat din: bucovineanu din Septembrie 12, 2010, 07:05:05 PM
Siropul 1/1 provoaca umezeala in stup deoarece albinele trebuie sa scoata mai multa apa din el. Mai bine 2/1.

sefu... perfect de acord cu gradul de umezeala
dar depinde si de tipul de stup
eu am din poliuretan si nu pot pronunta cuvantul umezeala sau condens
deci... afirmatia e valabila doar pentru stupii din lemn.

fara suparare :wink2:
Pacat ca albinele nu au stiut cat de bun este poliuretanul in comparatie cu lemnul.  Nu isi faceau cuiburile in scorburi de lemn. :) :)
Lasand gluma la o parte, la noi este o vorba: Sunt case de tot felul, dar sunt si case din lemn. Acest lucru e valabil si la stupi. Lemnul permite un schimb intre interior si exterior. Poliuretanul nu permite nici un fel de schimb. In stupii din lemn albinele ierneaza foarte bine chiar daca nu au fund cu sita. La stupii din poliuretan daca nu se deschide subarul de la fund e jale.

chestia cu subarul, se pare ca e justa, deoarece iarna la mine subarul e deschis complet, ce impiedica formarea condensului
la capac exista niste decupari speciale ce permite totusi aerisirea stupului

hai sa ne strangem mana si sa incetam"ba a mea e mai frumoasa, ba a mea", ca si oamenii au stat in case de chirpici si s-au mutat la bloc, dar inca mai fac la tara peretii de chirpici
fiecare cu avantaje sau dezavantaje
:wink:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Ce am spus nu am spus cu rautate. Sigur, fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine. Daca se folosesc corect atat cu stupii de lemn cat si cu cei din poliuretan avem rezultate bune, dar pretul celor din urma e totusi prea mare, comparativ cu durata de explotare.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din Septembrie 15, 2010, 09:41:53 PM
Ce am spus nu am spus cu rautate. Sigur, fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine. Daca se folosesc corect atat cu stupii de lemn cat si cu cei din poliuretan avem rezultate bune, dar pretul celor din urma e totusi prea mare, comparativ cu durata de explotare.

am mai spus-o
pretul nu e cam mare.... e... FOARTE MARE

e dublu si ceva in plus fata de cei din lemn

asta e: arta cere sacrificii
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

Citat din: tepes v din Septembrie 13, 2010, 03:17:15 PM
Citat din: BOB0 din Septembrie 11, 2010, 12:09:54 PM
STARTOVIT,STARTOVIT,??? .Ce mi-a patit pielea in primavara cind am iesit la pastoral cu alb. stimulate cu acest produs?? nu as indica nici dusmanilor .Nu am crezut un coleg ce a folosit cu un an in urma startovitul ca induce roitul.Ce sa-i faci ,omul din greseli invata si capata experienta.Tot patitu-i priceput. :hi:
:rotfl: :rotfl: :rotfl: si eu am patit o cu acest produs .... am dublat efectivul si am avut o medie de 36 pe stup problema ii cu matcile care sau cam epuizat

si eu am folosit startovit, cei drept din august fara frica ca o sa roiasca. partea buna la roiurile pe care am folosit este ca s-au dezvoltat suficient de bine astfel ca am intrat cu un numar dublu de albine/familie in iarna. astept sa vad daca la primavara acest tratament are remanenta.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mechenici

Citat din: stupar-escu din Ianuarie 26, 2010, 07:26:42 PM
Nu te-am intrebat ce scrie pe stuparitul.Domn meu.Am intrebat unde scrie ce ai afirmat despre Dragos.
Daca nu conteaza, de ce ai scris? Ca sa lingi ...putin din dosul ...palmei mierea scursa?
Domnul meu
Sunteti montat sa ridicati mingi la fileu? faceti afirmatii de dragul discutiei? Ati citit regula noua?Ia sa o cititi urgent.
Cat despre productia unora.Daca tu nu esti in stare sa-ti asiguri mierea pt casa, nu inseamna ca cei ce fac si surplus si au de vanzare ,au aceiasi metoda ca si Dragos.Adica aceea de a stimula non stop si chiar in timpul culesului de rapitta si salcam 1.Afirmatia apartine lui Dragos .Postarea se afla mai sus.Domnul meu
Salut.Vad ca mai mult va certatzi decit sa discutatzi despre tema topicului.Moda cu turte stimulatorii am invatzato de pe net,eu le lasam miere shi in martie cind infloreau porumbaru,prunu dam sirop ,nu cheltuiam atitzia bani pe mincareshi aveam shi miere.
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

johnysibiu

Am folosit si eu startovit, cu succes.Insa, dupa ce ai starnit poporul trebuie sa te ti de el, altfel le cauti prin pomi. Se pare ca v-ati dus pe campii de la subiect.

Deci, cand furajam, in aceasta primavara care nu mai vrea sa vina, si cu ce fel de turte? Care este dimensiunea (greutatea) optima a turtei in raport cu puterea familiei de albine.S-au vehiculat tot soiu de variante (cat o nuca - @balasbebe ) sau cateva kilograme.
Ce credeti ca are cea mai mare importanta in stimularea pontei? (In afara pasturii pe care daca o ai in cantitati suficiente si este USCATA nu trebuie sa te mai gandesti la turta).

bucovineanu

Turtele energetice se pot da in cantitati mai mari. Turtele proteice, cele despre care vorbea Balas, se dau numai dupa un zbor serios de curatire in cantitati mici pentru a stimula ponta, numai daca nu avem polen in natura.