De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Discutabil. După 10 ani HMF din miere creste la proporții uriașe care o fac improprie consumului. Peste 100, 1000...
Am văzut miere de salcâm veche de 20 de ani în butoi. Era neagra ca smoala..

bmdna

Citat din: tinumaftei din Decembrie 03, 2016, 07:44:29 AM
Discutabil. După 10 ani HMF din miere creste la proporții uriașe care o fac improprie consumului. Peste 100, 1000...
Am văzut miere de salcâm veche de 20 de ani în butoi. Era neagra ca smoala..
Domnule Tinu, v-as ruga sa detaliati "proportii uriase"

Dupa stiinta mea:
- nimeni nu a murit otravit cu HMF
- HMF se gaseste in foarte multe alimente in proportii mult mai mari decat ar putea fi in miere si totusi le consumam si nimeni nu moare
- Formarea de HMF este favorizata de mai multe elemente: temperatura de pastrare, prezenta sau nu a metalelor, continutul de fructoza. S-a demonstrat ca daca pastrarea se face in recipienti nemetalici iar temperatura de pastrare nu depaseste 20 de grade, formarea de HMF este foarte mult incetinita. Daca butoiul era din metal si a fost supus si la temperaturi mari, nu e de mirare ca mierea arata ca smoala. Mierea NU trebuie pastrata pe termen lung in recipienti metalici. Nici plasticul nu este bun.
- Pana nu de mult continutul de HMF era un indicator de cat de veche este mierea. Intre timp s-a demonstrat ca nu mai este asa un indicator de sigur. HMF nu este o substanta vesnica, pe langa procesul de formare este si un process de descompunere a acestei substante.
- Mierea este un concurrent redutabil pentru producatorii de zahar si pixuri dulci. Acestia fac si vor face multe ca sa discrediteze mierea, ca sa acrediteze idea ca produsele lor sint mai "sanatoase".
- Sa nu confundam actiunea HMF asupra omului cu actiunea asupra albinei. HMF este mult mai otravitor pentru albine, acestea chiar mor de la HMF. Dealtfel inlocuitorii de miere cu care se hranesc albinele au continuturi foarte mari de HMF si chiar HMF-ul ar putea fi cauza pentru care albinele hranite astfel nu se remerca prin performante deosebite.
- Mierea imediat dupa extractie are un continut de HMF foarte mic spre deloc. Cresterea continutului de HMF se produce continuu, dupa extractie. Formarea de HMF este o reactive chimica. Dupa cum stim, reactiile chimice sunt influentate in mare masura de catalizatori. Pentru HMF unul din catalizatori este contactul cu metalul, fie acesta si otel inoxidabil alimentar. Ideal ar fi ca extractia mierii sa se faca intr-o centrifuga fara nicio componenta din metal si tot procesul de procesare ambalare si pastrare sa NU presupuna contactul cu elemente metalice.
- Daca mierea la extractie nu are aproape deloc HMF, rezulta ca, pentru cei care se tem de HMF, cea mai buna solutie, daca totusi vor sa consume miere, este sa consume miere in faguri.
- Mierea supusa procesarii, cu tot procesul controlat, care poate contine si o racire rapida, va avea un continut mult mai mare de HMF decat orice miere care a fost pastrata o lunga perioada intr-un vas nemetalic intr-un mediu in care temperature nu a deposit 20 de grade Celsius. Si totusi aceasta miere este admisa spre consum si nu s-a imbolnavit nimeni din consumul ei. Americanii, de exemplu, consuma in cea mai mare masura miere procesata. Si nu se imbolnavesc. Aata I-ar trebui unui procesator, ca un cetatean American sa poata demonstra ca s-a imbolnavit de la HMF-ul din mierea lui.
- parerea mea personala este ca o miere veche de 1000 de ani, care a fost pastrata intr-un vas din lemn sau din lut, este mult mai benefica pentru om decat o miere produsa de oricare dintre noi in zilele noastre.
- mierea in sine este o combinatie de substante care au actiune concertata. In miere se gasesc sute de substante, prezenta si concentratia carora depinde de foarte multi factori. Practic este o minune a lumii, pe care o vede si la care are acces toata lumea, dar foarte multe aspecte raman inca nedescoperite.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Am văzut miere că păcură din cauza vechimii. Nu avea 1000 de ani, dar nu se putea consuma. Asupra substanțelor organice acționează o mulțime de factori oxidativi, de descompunere si chiar radioactivitatea generală ne spune că în mii de ani acestea dispar. Mumiile s-au păstrat (necomestibile) fiindcă au fost folosite substanțe în principal anorganice, saruri, acizi, etc.
Sa lăudăm mierea, dar sa păstrăm proporțiile.

romikele

O miere din plante, nu in amestec cu mana, oricat ai tine-o, nu se face ca pacura.
Un fost coleg de servici, a carui bunic a avut stupi, a gasit un butoi cu miere de tei care avea peste 15 ani vechime, fara modificari semnificative de culoare, gust sau miros.
Butoiul era din lemn.
De multe ori aparentele inseala si tragem concluzii gresite, dar mierea pastrata in conditii optime, vase curate, din materiale naturale (lut, lemn... nu plastic sau aluminiu), la temperaturi potrivite, rezista foarte multi ami fara modificari majore.

Kiwi Bee


stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Anuntul   MILENIULUI lll


acum se poate spune, A COBORAT SOARELE PE PAMANT.


Energie nucleara de FUZiune, ca in soare  =D>
"verde", prietenoasa realizata de germani.
- inca o data neamtu este neant +FELICITARI

http://www.descopera.ro/stiinta/16018145-testele-confirma-reactorul-masiv-de-fuziune-nucleara-al-germaniei-functioneaza


in 20 ani se va obtine curent (energie  la nivel industrial).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ionel07196555

Citat din: pistol28 din Decembrie 10, 2016, 05:57:44 AM
Anuntul   MILENIULUI lll


acum se poate spune, A COBORAT SOARELE PE PAMANT.


Energie nucleara de FUZiune, ca in soare  =D>
"verde", prietenoasa realizata de germani.
- inca o data neamtu este neant +FELICITARI

http://www.descopera.ro/stiinta/16018145-testele-confirma-reactorul-masiv-de-fuziune-nucleara-al-germaniei-functioneaza


in 20 ani se va obtine curent (energie  la nivel industrial).
Era de asteptat la ce infrastructura au pregatit nemti in domeniu auto .
R.D - gas
BMV cu HIDROGENU
Ce este acel R.D - gas nu am aflat dar foarte multe masini sint alimentate cu asa ceva si ce am putut intelege de la un taximetrist turc in austria , masina consuma pe jumatate fata de benzina si 1L avea pretu mai mic ca GPL .

pistol28

Citat din: ionel07196555 din Decembrie 10, 2016, 07:20:12 PM
Citat din: pistol28 din Decembrie 10, 2016, 05:57:44 AM
Anuntul   MILENIULUI lll


acum se poate spune, A COBORAT SOARELE PE PAMANT.


Energie nucleara de FUZiune, ca in soare  =D>
"verde", prietenoasa realizata de germani.
- inca o data neamtu este neant +FELICITARI

http://www.descopera.ro/stiinta/16018145-testele-confirma-reactorul-masiv-de-fuziune-nucleara-al-germaniei-functioneaza


in 20 ani se va obtine curent (energie  la nivel industrial).
Era de asteptat la ce infrastructura au pregatit nemti in domeniu auto .
R.D - gas
BMV cu HIDROGENU
Ce este acel R.D - gas nu am aflat dar foarte multe masini sint alimentate cu asa ceva si ce am putut intelege de la un taximetrist turc in austria , masina consuma pe jumatate fata de benzina si 1L avea pretu mai mic ca GPL .


Cine face lumina, ce este  R.D - gas ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tinumaftei

Citat din: pistol28 din Decembrie 10, 2016, 05:57:44 AM
Anuntul   MILENIULUI lll


acum se poate spune, A COBORAT SOARELE PE PAMANT.


Energie nucleara de FUZiune, ca in soare  =D>
"verde", prietenoasa realizata de germani.
- inca o data neamtu este neant +FELICITARI

http://www.descopera.ro/stiinta/16018145-testele-confirma-reactorul-masiv-de-fuziune-nucleara-al-germaniei-functioneaza


in 20 ani se va obtine curent (energie  la nivel industrial).
Am înțeles că energia se obține gratis din heliu prin acest procedeu. Dar cât costă să ai arăta heliu la îndemână? Sau seamănă cu hidroliza apei unde valoarea producției este sub costurile de producție. Legile termodinamicii ne spun că nu poate exista în bilanț pozitiv. Doar o diversificare a surselor de energie..

pistol28



Materia poate exista în natură în 3 stări de agregare: solidă, lichidă şi gazoasă.

PS. plasma nu palma este a patra stare de agregare a materiei.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)