Arbore melifer, concurenta la salcam...

Creat de Cristel, Mai 26, 2014, 10:38:39 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Am descoperit de curand o ciudatenie, albinele bazaiau in cateva zeci de flori micute in loc sa mearga la cules de salcam...Cine stie cum se numeste acest arbore?


A inflorit si salcia mirositoare precum si un alt arbust, vizitat intens de albine...


cel de mai jos nu stiu cum se numeste

Amorpha fructicosa a inflorit puternic, face putina concurenta teilor
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pistol28

Alnus viridis - Arin

Elaeagnus angustifolia – Salcioara, Salcia mirositoare

Ailanthus altissima - Otetar ,  Cenusar

Amorpha fruticosa L - Amorfa, Salcâm mic, Salcâm piti
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  In prima poza este vorba de crusin (Rhamnus frangula), de care cred ca am scris cate ceva. E adevarat ca asigura un cules de intretinere pe toata perioada verii, daca este raspandit in zona (e invaziv, dar ii plac locurile mai umede).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Stefan1, ai dreptate, este crusin, am mai citit acum despre el. E ciudat ca a crescut langa un nuc si intr-o zona de semiumbra a gradinii mele, probabil adus acolo de un unchi de-al meu. Ma gandeam sa-l transplantez langa padure, sa fie ca o liziera, mai ales ca am vazut ca apare acolo unde nu te astepti. Ma minunam ca desi salcamul era in floare, intr-o zona bine garnisita cu salcam - erau 2 pavilioane la nici 500 m- albinele venisera roi pe acest arbore, cautandu-i florile sub forma de minicupe, desi se inserase. Am vazut ca la baza arborelui apar deja lujerii altor copacei...deci se poate inmulti foarte usor. Sper ca mierea nu are proprietatile specifice crusinului :rotfl:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Pistol 28, m-am edificat si in ceea ce priveste cenusarul, merci mult!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pistol28

Citat din: stefan1 din Mai 27, 2014, 02:00:30 AM
  In prima poza este vorba de crusin (Rhamnus frangula), de care cred ca am scris cate ceva. E adevarat ca asigura un cules de intretinere pe toata perioada verii, daca este raspandit in zona (e invaziv, dar ii plac locurile mai umede).


Da aveti dreptate este crusin nu arin, multumesc pentru corectia facuta.

PS.
Sper sa nu am nevoie de el (crusin) este un excelent laxativ, dar a se folosi pentru timp scurt, irita sistemul digestiv.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi