Arbori/arbusti meliferi cu rol multiplu

Creat de Shiva, Februarie 19, 2014, 01:35:08 PM

« precedentul - următorul »

Shiva

Avem un teren ce se invecineaza la est cu un rau. Malul e inalt si destul de abrupt dar nu suficient ca sa tina la distanta tiganii in cautare de furtisaguri rapide. Fiindca avem si albine, as vrea sa impaduresc respectivul mal cu arbori, arbusti si alte plante melifere care sa asigure stabilitate malului dar sa fie si suficient de des, tzepos ca sa descurajeze escaladarea malului.
Deocamdata ne-am gandit la un rand de salcie melifera in partea de jos a malului si la un rand de sarma ghimpata. Dar ne mai trebuie ceva tufane spinoase cu crestere rapida langa sarma ghimpata si eventual in partea de sus sa punem salcam...

Gladita, porumbarul, gardurarita par a fi potrivite dar toate prefera teren insorit, ceea ce nu e cazul la noi, dat fiind ca malul e spre rasarit.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

mihai.vr

Murul creste oriunde si e si tepos. Ai si cules bun de nectar de la el, si fructe. Doar ca dupa ce il plantezi nu mai scapi de el.... deloc... si trebuie sa stai atent sa nu iti invadeze si gradina.

cipik

La niste amorpha te-ai gandit. Polen si nectar bunicel ai de la asa ceva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

petru.atudorei


Shiva

Din punctul meu de vedere, nu ma deranjeaza sa fie invaziva ca are loc sa se intinda in jurul terenului nostru. Imi place si perioada de inflorire doar ca nu cred ca creeaza o bariera buna impotriva hotilor. N-am vazut sa aiba tepi. Sau .... ?
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

jean_dobrita


stefan1

  S-a discutat in ultimele zile despre Ulex europaeus (gorse sai gorz sau orz-salbatic cum ii zic romanii). Ar fi o solutie, dar ii place soarele. Ar putea si sa fie numai pe coama dealului, sa asigure plantatia contra patrunderii animalelor si in rest sa plantezi ce vrei. O precautie ar fi ca aceasta planta este inflamabila si nu trebue sa fie foarte aproape de stupi, sa nu o aprinda cineva cum la noi au obicei sa dea foc ierbii uscate.
  http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=5532.msg171484#msg171484
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Shiva

Cautand una am dat de alta http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4873.15 :)
Pare-se ca si salcioara are proprietati de protectie apropiate de gladita si as putea lua puiet de ambele de la pepiniera din Turda. Studiez acum posibilitatea de a planta salcioara pe malul raului si gladita de-a lungul gardului sudic pentru a proteja de hoti si fonic.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

happy

Gladita intercalata cu gardurarita este o combinatie super pentru orice infractor(nu neaparat tigan ca devenim xenofobi si ne amendeaza UE)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Sparlici

Eu zic să renunțați din start la sârma ghimpată, că e din "fer" și dispare prima. Parafrazând, putem spune că "ferul" este o specie metaliferă des vizitată de către etnia "invazivă". :zzz: :zzz:
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

RazvanTi

Citat din: Sparlici din Februarie 23, 2014, 04:12:38 AM
Eu zic să renunțați din start la sârma ghimpată, că e din "fer" și dispare prima. Parafrazând, putem spune că "ferul" este o specie metaliferă des vizitată de către etnia "invazivă". :zzz: :zzz:

aka "magnetii"
desi aia ataca si metalele neferoase ... ))/

acum revenind la subiect:
pune daca ai de unde roshcovi din 5 in 5 cm pe care ii tunzi anual la 2 metri inaltime.
nu mai trece nimic de el GARANTAT.
ii crec niste tzepi de 5-8 cm.
si cresc desi...
si daca te intepi in ei te doare mana 2 zile...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

happy

Citat din: RazvanTi din Februarie 24, 2014, 06:05:09 PM

acum revenind la subiect:
pune daca ai de unde roshcovi din 5 in 5 cm pe care ii tunzi anual la 2 metri inaltime.
nu mai trece nimic de el GARANTAT.
ii crec niste tzepi de 5-8 cm.
si cresc desi...
si daca te intepi in ei te doare mana 2 zile...
Razvane,roscovii cresc doar in..Grecia la noi creste gladita!Era bine sa mancam roscove de pe marginea drumului! :wink2: :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Cristel

Un gard de protectie natural, daca aveti rabdare sa creasca, prin grija Tatalui, este cel facut din gladita - pe 2 sau 3 randuri iar in fata plantati pyrachanta coccinea - rosu sau galben- fiind si melifer, pe langa faptul ca devine de netrecut, oricat de curajos ai fi, dat fiind faptul ca e plin de spini, frumos mascati de frunzis. Asa ceva merge si ca ingradire a stupinei de ochii celor curiosi, gardul de pyrachanta fiind etans prin modul de dezvoltare a plantei.
Cred ca in intravilan este si o bariera pentru albine, astfel incat acestea sa isi stabileasca un culoar de zbor la inaltime mai mare.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

Gladita, Porumbarul , astea 2 cred ca is f bune

Sorcyo

Gladita asta este cam prea eficienta, am avut pe marginea unei vii(ca paravan intre vie si drum)..dar sa intretii gardul ala era draconic.Trebuia sa-l tundem de cel putin 3 ori pe an ca ori nu trecea nimeni pe drum, ori nu mai culegeam randul de vie de langa el si spinii aia trec prin manusa de sudura ca prin nimic.In cele din urma am observat ca omora via, randul de langa el era din ce in ce mai slab, asa ca am decis sa il inlaturam, asta acum 3-4 ani si inca incercam. Daca plantezi asa ceva cel putin odata pe an trebuie sa il coafezi altfel in cativa ani un rand de 60 cm se face de  2 m. La capitolul siguranta .......mi-e mile de cine crea sa treaca prinsau pe langa el(o creanga uscata pe jos + incaltamite lejera de vara = 2 cm de spin in picior. Daca vrei sa faci latura aia impenetrabila este perfecta
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)