Catalpa

Creat de stefan1, Iulie 02, 2009, 05:05:12 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Catalpa           
http://www.baumkunde.de/baumdetails.php?baumID=0144
  Este un arbore originar din sud-estul Americii de Nord si din estul Asiei.
Numele provine din cel dat de indienii americani.
Se cunosc 11 specii  de Catalpa, dupa alte surse –13 (unele hibrizi)
   Catalpa bignonioides, syn. C. syringaefolia
Este cea mai raspandita la noi. A fost adusa in Anglia 1744 iar in Berlin e atestata putin mai tarziu.  E originara din S-E Americii. Este un copac care ajunge la 15 m inaltime si la 15 m latime coroana. 2, 8, 15 sunt inaltimile copacului la 10 ani, 20 ani respectiv inaltimea finala.
Catalpa infloreste in iunie-iulie, cand putine specii de copaci mai infloresc, de aceea sunt un magnet pentru albine si bondari. Inflorescentele sunt ciorchini de 15-30 cm lungime alcatuite din flori mari de 3-6 cm diametru si lungime de 3 cm. Florile sunt albe, dar au unele dungi galbene si pete violacee spre fundul florii. Durata florilor nu este prea mare, in arsita verii. Din 5 stamine doar doua sunt fertile.Unii observatori semnaleaza ca in timpul infloririi sub copaci se gasesc bondari si albine moarte. Cineva a numarat 1600 de bondari morti sub un singur copac in cursul infloririi.
Fructele sunt pastai rotunde de pana la 40 cm lungime care raman atarnate in pomi pana tarziu in primavara. In interior sunt multe seminte plate, cu perisori in ambele capete. Semintele sunt foarte mici, peste 40000/kg.
  Frunzele mari, pana la 30 cm, apar tarziu, in mai. Toamna se ingalbenesc si cad printre primele in toamna. Frunzele zdrobite dau un miros putin dezagreabil.
Caracteristicele enumerate dau copacului un supranume glumet de Beamtenbaum (copacul functionarului, in germana). Aceasta pentru ca incepe activitatea tarziu (primavara), termina devreme (toamna) iar rezultatele muncii (fructele) le da cu intarziere (abia primavara). In germana copacul se mai numeste Trompetenbaum (arborele trompeta), datorita florilor de forma conica. Exista o intreaga familie de plante cu asemenea flori, numite Bignoniaceae. O alta denumire germana a copacului este Zigarrenbaum, dupa fructele lungi si rotunde asemanatoare cu tigarile.
Tipic pentru copac este un trunchi scurt si coroana larga. La varsta mai inaintata au obiceiul sa se sprijine cu 'coatele' de pamant. Adica face ramuri descendente care intra in pamant, fac radacini si creeaza alti copaci, rezultand o padurice.
Soiuri mai deosebite :
-   Catalpa bignonioides 'nana' sau Catalpa pitica. Are doar 4-6 m inaltime si o coroana sferica. Nu face flori sau fructe sau face foarte rar.
-    Cateva deosebiri intre specii :
-   Catalpa bignonioides. Cea mai raspandita, originara din America, cu  flori albe, diametru 5 cm, lungimea 3 cm, infloreste in iunie. Face fructe numeroase, mai subtiri de 1 cm pastaile.
-   Catalpa ovata originara din China, cu flori galbui ceva mai mici (diametrul de 3 cm si lungimea de 3), infloreste ceva mai tarziu, in iulie, cu frunze dispuse cate trei, usor crestate pe margini. Copaci mai mici, de cca 10 m.
-   Catalpa speciosa (Catalpa vestica).Flori de 6 cm diametru si 4 cm lungime, ceva mai timpurie si mai putin luxurianta. Copacii pot ajunge la 35 m inaltime si un diametru de 1,3 m. Fructe mai putine si mai mari (1,5 cm ). Cea mai repede crescatoare (creste pana la 60 cm/ an, fata de celelalte specii care sunt incet crescatoare, cam 20 cm/an). A fost raspandita in sudul SUA, dar a fost intens folosita la confectionarea de traverse de cale ferata. Mai tarziu a fost folosita pentru stalpi de garduri. Lemnul are o deosebita rezistenta la putrezire. Se vorbeste de stalpi care dupa 30 de ani nu au nici o urma de putrezire (sunt o categorie de arbori a caror lemn contine substante care ii face rezistenti la ciuperci.
   Mai rare : - Catalpa Fargesii, cu flori rosii-roz
-   Catalpa Bungei, cu frunze fara par pe spate

       Inmultirea
Se poate inmulti prin seminte, prin butasi (in vara) sau prin butasi din radacini (in iarna).
   Inmultirea prin seminte
Se poate inmulti usor, dovada ca se poate si autoinsamanta.
Cel mai bine sa se samene toamna. Samanta are pentru incoltire nevoie de o perioada de raceala, de aceea se pune afara in casete. Samanta care a iernat in casa trebuie inainte de semanare sa sufere un tratament de frig, sa stea timp de 3 saptamani in frigider, la –4 grade C. Dupa aceea sa se samene normal. Rasare in 3-4 saptamani.
Samanta este matura cand fructele se coloreaza in cafeniu. Se pot pastra si in pastai, in loc uscat, dar dupa un timp aceste pastai se deschid singure. Se pot semana toamna dar la loc rece, fie primavara infebruarie, in casete, la temperatura de 20 grade. In general semintele recoltate primavara au un grad mai mare de germinare decat cele recoltate toamna.
In loc deschis plantele mici se pot proteja cu casete puse in jurul plantei si umplute cu frunze uscate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

inloreste si la umbra...este intens vizitat de albine..infloreste dupa tei si sta cam 5 zile inflorit
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sas angelica

si unde gasim seminte sau butasi? :hi:
Carpe diem!

sfantul spiridon

numirea este mai sofisticata dar este un arbore pe care l-am vazut prin toata tara..face niste "teci de fasole" foarte lungi cu seminte in ele seminte care se recolteaza undeva cand aceste teci se inegresc...fata mea sustine ca acest copac face banane..daca va uitati pe wikipedia o sa intelegeti
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gheco

Are cineva seminte de catapa?
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cristi ciuc

Am şi eu. Vă trimit în ianuarie.

pharaonu75

Citat din: sas angelica din Octombrie 12, 2009, 08:13:43 PM
si unde gasim seminte sau butasi? :hi:

Cauta prin oras copacul din poza si vei gasi seminte sau butasi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Multumesc mult pentru ajutor. Vreau sa am si cativa asemenea arbori.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cristi ciuc

Astăzi am descoperit că mai am o jardinieră plină cu puieţi de Catalpa în pivniţă, aşa că vă pot trimite şi puieţi.
Tot astăzi, într-un decor hibernal, m-am apucat să mai culeg din arbori păstăi de glădiţă, dar, fiind duminică, trecătorii se uitau ciudat la mine, aşa că am cules o cantitate şi m-am retras sătul să tot dau explicaţii la ce-mi trebuie păstăile şi că nu sunt "etnobotanice".
Când voi mai trece prin zonă o să mai culeg.


gheco

Multumes foarte mult. Dar cred ca este suficienta gladita. Am mai primit si de la Marius Cruceanu (crombra) doi saci. Cred ca ajunge pentru gardul meu.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

happy

Orasul este plin de catalpa infloriti!Sunt deosebiti,trebuie sa plantez si eu unul la Amara.Cum eu am stupii in regim stationar florile lui ar fi tare bune pe langa multitudinea florilor din gradina.Cristi daca ai cumva 1,2 puieti la toamna nu ar fi rau sa-mi trimiti pe langa scorusi!It trimit si eu paulownia daca vrei,s-a umplut curtea de ei :rotfl:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

Parerea mea e ca nu trebuie sa va obositi cu Catalpa ca nu merita.  Ponderea apicola mica.  Nu prea am vazut insectele calare pe flori la Catalpa.  Sta inflorita doar 5 maixim 7 zile in luna iunie, nu ofera nectar pentru albine, productia maxima pentru un hectar de catalpa este de 50 Kg la hectar.

In Bucuresti am vazut destui copaci de Catalpa. Mai bine unblati dupa artar tatarasc ( sta inflorit peste 10 - 14 zile, 300 - 600 Kg/ha ) asta infloreste inainte de salcam ( aprilie - mai ).

sorin75

sal! ofer seminte de catalpa si as dorii ,daca are cineva ,seminte de artar tatarasc

sas angelica

stie cineva dupa cati ani de la rasarire infloreste catalpa? :hi:
Carpe diem!