Cu ce sa mai hranim albinele?

Creat de johnysibiu, Ianuarie 06, 2015, 02:08:04 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Ca urmare a depopularii massive a stupilor (mai ales a acelora care au fost in pastoral), datorata folosirii pesticidelor nepermise va intreb si eu cu ce sa suplimentam hrana albinelor. Cu Apiinvert facut din porumb tratat cu Gaucho sau cu zahar din sfecla tavalita prin Poncho de la Bayer ?

bio

Sal, Johny..

..dam si noi ce gasim pe piata si asta este... :sad:

..si daca le gasim pe amindoua luam, ce este mai ieftin.

johnysibiu

Si daca " ieftin" inseamna urdinise inchise, multe, ce ne facem? Ce ar putea fi pe piata  cel mai putin infestat  cu pesticide, indifferent de pret?

pharaonu75

Citat din: johnysibiu din Ianuarie 06, 2015, 08:04:15 PM
... Ce ar putea fi pe piata  cel mai putin infestat  cu pesticide, indifferent de pret?

Miere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: johnysibiu din Ianuarie 06, 2015, 08:04:15 PM
Si daca " ieftin" inseamna urdinise inchise, multe, ce ne facem? Ce ar putea fi pe piata  cel mai putin infestat  cu pesticide, indifferent de pret?

Johny stai linistit ca mai repede inchizi urdinisul daca nu le dai nik...

..eu le dau ce gasesc aplicind principiul mai sus amintit si este bine.

Ca tot vorbim de hranire va dau un sfat si va fi bine pentru albine  ca dupa ceva timp va va fi si voua binisor:..
" cind ai bani cumpara mincare pentru albine, ia sa fie acolo "fara numar".
Nu lasa sa cumperi hrana in ultimul moment, doar cind ai nevoie acuta la albine, ca poate chiar atunci nu ai bani si de banii care ii ai atunci poate i-ti va fi greu sa te4 desparti  =)) si albinele vor suferii.... iar tu vei "suferii" dupa putin timp.
Fiti gospodari...nu fi-ti zgirciti mai ales cind este vorba de mincare--furaje pentru  la albine.


gmisu62

sa ne ajute bunul dumnezeu in tot cea ce facem

Eugen B

Incercati toamna sa nu stoarceti toata mierea si in timpul anului nu stoarceti cuibul. Ar fi o varianta, cred eu

johnysibiu

Qestionarea era cu privire la calitatea hranei artificiale. Miere , daca am avea, ar fi prima alegere.

Chiar daca ne-am pregati din timp si cu banu' pe noi, ce sa cumparam? Asta ar fi intrebarea !

bio

..Johny..??..mai intii te gindesti  ce ai nevoie in prima urgenta..

Ma gindesc ca mai intii sa ai ceva rezerva de hrana solida  ca la sfirsit de iarna inceput de primavara toata lumea da ceva turtela albine .
...apoi o sa-ti trebuiasca un api-sirop ca daca se face vremea calduta sa treci pe sirop si api-urile ar uza mai putin la albine..
...si la a treia saptamina de salcie sau prima saptamina de rapita treci lejer la sirop de zahar ca este ieftin zaharul acum.


bio

Citat din: gmisu62 din Ianuarie 06, 2015, 08:21:38 PM
da bine zis .felicitari

Citat din: gmisu62 din Ianuarie 06, 2015, 08:21:38 PM
da bine zis .felicitari

Sal Mishule,.... in primul rind, nu te supara pe mine......dar daca te-ai referit la mine cu "felicitari" sa stii ca ma bucura aprecierea ta dar,.. nu prea imi place sa fiu laudat.

ma zgirie pe creier chestiile astea.
Ma bucura mai mult sa fiu tavalit oleaca sa imi dau seama daca undeva gresesc ceva  sa revad si sa regindesc .

Am o vorba: "Un prieten adevarat trebuie "sa te ajute" sa vezi unde gresesti chiar criticindute... ca asa inveti"..:)

johnysibiu

D-astea am mai fumat.

Ce vroiam sa stim este care sunt cele mai putin contaminate?

Mie mi-este teama ca, chiar si fagurii cu fs care sunt in rezerva, sunt contaminati cu pesticide.

bio

..aaa.... :uimit:
... Johny, de ce nu ai spus de la inceput asa ... vrei sa stii care sunt cel mai putin contaminate ??.....ahha..

...du mai bine fagurii la analize ..... du tot ce ai zahar, apisiroape...du tot la analize si singur vei gasii cel mai bun, cel mai  exact raspuns .

johnysibiu

Cocret! La ce laborator pot sa ma duc cu zaharul de la Crrefour, de exemplu, si sa-mi gaseasca daca are in el clotianidina?

Ezista asa ceva in Romanistan?

Eugen B

Poti intreba la telefon la diferite laboratoare. Poate la tine in zona exista si asa ceva.
Eu incercam sa dau o solutie in a folosi cat mai putine suplimente, eu asa fac.
Momentan nu am auzit sa se planga nimeni de suplimente pentru albine, dar trebuie sa avem mare grija pe viitor (ai punctat f bine acest subiect).
Momentan o sa hranesc cu ce este pe piata, daca sti tu ceva suplimente care sunt nocive poti scrie aici sa stim.