CAMION pentru carat stupi paletizati

Creat de bogdan moldovean, Octombrie 04, 2014, 09:16:25 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

servus Caut de ceva timp pe net niste sit-uri de vanzari auto camioane mai exact cu macara(brat hidraulic)si nu gasesc suficiente oferte In viitor as opta pt sistemul asta de pastoral stupi paletizati varsati incarcati si descarcati cu macara Cei cunoscatori si care lucreaza in astfel de tip cemodel de camion mi ar trebui pt 150 familii ?sa pot lucra lejer cu ei?

Kiwi Bee

Incearca sa le cumperi separat si le cumperi exact pt cerintele tale.
Camioanesint din belsug prin Europa(Iveco, Renault, cele nemtzesti si Dac). Apoi ati cauti macara de care vrei.

Daca cumperi camion cu macara gata montat asa cum zici si tu poate ca nu ai destule de unde sati alegi.

bogdan moldovean

se poate sa l e cumpar separat?se poate monta macara desi camionul nu este prevazut cu astfel de sistem?se poate adapta macarale de diferite tipuri la camioane /adevarul ca nu stiam ca se poate pune macare si dupa ce ti cumperi camionul ....interesanta idee multumesc ...si cam ce tip de camion se poate preta LEJER pt 150 familii?
de 7.5 tde 18 t de 23 t.........cam ce s ar preta?

oroles

De ce nu iti iei unul din strainatate si il inregistrezi ca utilaj agricol pe comuna ca sa nu platesti taxa auto. Din ce stiu eu se poate.
Am un prieten care tot aduce camioane din Germania. La comanda iti aduce orice.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

18 tone e mult mai mult decat suficient... Sunt macarame si separat, dar pretul lor e cam piperat ( ma refer la ce gasesti pe net) raportat la cat te costa una gata montata.
in afara de mobile.de, autoscout24, incearca si www.kleyntrucks.com. Pentru moment nu am alt site...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

incepator 2012

sa inscrii pe comuna scapi de taxa dar si sa circulati tot pe raza comunei respective eu am o platforma si circul cu ea prin comuna si prin imprejurimi  legal    mai departe devine ilegal acum fiecare face cum crede el ...

D006


oroles

Citat din: dragos2006 din Octombrie 05, 2014, 08:15:48 PM
  Bogdane , cate colonii ai acum ?
Nu exista norma care sa iti interzica deplasarea prin tara, cum nu exista si norma care sa permita. :D In acest caz se judeca in favoarea cetateanului. Sper sa nu gresesc...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Alta e smecheria  , eu il intreb pe Bogdan.

bogdan moldovean

sa l cumpar numai pt raza comunei nu mi ar fi de folos fiindca nu am zona melifera satisfacatoare m as apuca numai de pastoral   credeti ca i mult prea suficient masina de 18 t?sau s ar preta mai bine de 12 t sau 7,5 t?m as interesa de cineva care aduce si stie piata camioanelor de afara Cam cat m ar ajunge toate taxele(inmatriculare,impozit,asigurare,rovinieta )intr un an pt a ma deplasa cu un astfel de autovehicul?rog cunoscatorii sa mi raspunde pt masina de 18 t ....oricum o sa ma uit pe sit-urile pe care mi au fost date

bogdan moldovean

ma indrept spre 80 cu ingaduinta domnului

ady stuparu

Cauta sa fie usor si maleabil drumurilor d pastural. Am un coleg care si-a cumparat un actros cu remorca si brat hiab de duce vreo 250 fam . Si e foarte dezamagit. La rapita a iesit cu tractorul la salcam la hanu conachi s-a bagat magaoaia in nisip si sa chinuit vreo 5  ore cu 2 tractoare si stupii d p camion descarcati la salcam 3 si floare tot cu tractorul. EU cu 2 utilitare duc 120 fam si nu am avut probleme si m-am putut strecura in unele locuri superbe.

bogdan moldovean

tu spui sa fie fiabil adica sa se comporte bine si pe teren accidentat pai asta i pb ca nu stiu ce modele de camioane sunt fiabile usor de manevrat nu stiu nimic din acest domeniu auto oricum multumesc pt sfat  rog pe cei cunoscuti eventual soferi pe camioane sa mi spuna la ce trebuie sa ma uit pt a achizitiona o astfel de masina

cipik

Ai condus vr-un camion? Iti spun eu ca se manevreaza mai usor decât un turism desi este alt gabarit.
Daca ar fi sa îmi iau un camion acela ar fii un Mercedes magarus este vechi (1993-1997) dar foarte simplu ca si tehnologie si ieftin la intretinere ( un distribuitor de aer costa 500-600, chiuloasa pe fiecare piston in parte nu bloc pt toate pistoanele). Cu asa ceva tractez 80-90 de tone, bineinteles are o cutie de viteza speciala in acest sens.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 05, 2014, 08:15:48 PM
  Bogdane , cate colonii ai acum ?
Da tu câte ai?
Hai spune drept sa nu ne minti.