rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

manu8388

Nu vreau sa fiu Toma Necredinciosul, dar am citit , am cercetat , am calculat si ceva nu-mi iese. Proteusul are tiacloprid 100g/l si deltametrin 10g/l. Scrie peste tot ca insecticidul CALYPSO nu este toxic albine, dar colac peste pupaza contine tiacloprid 480 g/l, in principiu de 5 ori mai mult decat proteusul. altii care au mai fost la rapita au asistat si la tratamente cu decis si nu au avut probleme deosebite. desi decisul contine 50 g/l deltametrin. ce face proteusul asa de periculos? combinatia din cele 2 substante in cantitati net inferioare celorlalte expuse mai sus. multumesc anticipat de parerile care sper ca vor fi expuse.

Cubby

Citat din: manu8388 din Aprilie 12, 2014, 08:59:32 PM
Nu vreau sa fiu Toma Necredinciosul, dar am citit , am cercetat , am calculat si ceva nu-mi iese. Proteusul are tiacloprid 100g/l si deltametrin 10g/l. Scrie peste tot ca insecticidul CALYPSO nu este toxic albine, dar colac peste pupaza contine tiacloprid 480 g/l, in principiu de 5 ori mai mult decat proteusul. altii care au mai fost la rapita au asistat si la tratamente cu decis si nu au avut probleme deosebite. desi decisul contine 50 g/l deltametrin. ce face proteusul asa de periculos? combinatia din cele 2 substante in cantitati net inferioare celorlalte expuse mai sus. multumesc anticipat de parerile care sper ca vor fi expuse.

Si eu am gasit aceleasi informatii contradictorii, si nu stiu ce sa fac, sa ma mai duc unde s-a dat cu proteus sau nu...

pistol28

Da la vreme va uitati inainte de a pleca ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79

AZI AM VB CU UN PROPRIETAR DE RAPITA DE LA MINE DIN ZONA SI MI-A SPUS CA IERI AU TRECUT CELE 2 SAptamani de cand a dat proteus.el prefera sa nu mai stropeasca din cauza costurilor.maine va pune capcane si daca iese prost va stropii cu Biskaya.daca este bine nu mai stropeste.Mi-a spus ca proteus se stropeste inainte de inflorire si pana la inflorire cam trece efectu.

manu8388

pistol, eu am asfalt pana pe bucata:) vremea ca vremea , stropirile s beleaua

popik50

Daca temperatura nocturna nu este peste 10 grade si cea de ziua nu trece de 20, mai bine stai acasa. Rapita secreta nectar doar cand trece de aceste temperaturi. In rest e pierdere de timp.

bucovineanu

Din ce stiu eu, plantele secreta in general nectar incepand de la 15 grade. Rapita secreta incepand chiar de la temperaturi ceva mai scazute.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Aprilie 13, 2014, 11:13:15 PM
Din ce stiu eu, plantele secreta in general nectar incepand de la 15 grade. Rapita secreta incepand chiar de la temperaturi ceva mai scazute.
imi puteti spune ce culoare are polenul lla rapita.azi am vazut un cules mare de polen portocaliu.pomi sunt putini la mine,mai este papadie multa.multumesc

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Aprilie 13, 2014, 11:27:28 PM
Citat din: bucovineanu din Aprilie 13, 2014, 11:13:15 PM
Din ce stiu eu, plantele secreta in general nectar incepand de la 15 grade. Rapita secreta incepand chiar de la temperaturi ceva mai scazute.
imi puteti spune ce culoare are polenul lla rapita.azi am vazut un cules mare de polen portocaliu.pomi sunt putini la mine,mai este papadie multa.multumesc
este galben precum floarea
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Aprilie 13, 2014, 11:36:53 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 13, 2014, 11:27:28 PM
Citat din: bucovineanu din Aprilie 13, 2014, 11:13:15 PM
Din ce stiu eu, plantele secreta in general nectar incepand de la 15 grade. Rapita secreta incepand chiar de la temperaturi ceva mai scazute.
imi puteti spune ce culoare are polenul lla rapita.azi am vazut un cules mare de polen portocaliu.pomi sunt putini la mine,mai este papadie multa.multumesc
este galben precum floarea

si cel portocaliu de la ce poate fi?

Florin_Dan


Eugen B

Nu secreta de la 20 de grade is sus. La mine au fost intr-o zi 14 grade si ceva soare si au bagat ceva. Nu stiu sigur cat. A zis un coleg mai sus ca baga polen de la 9 si miere de la 14 si ii dau dreptate. Daca aveti vreme de 15-16 grade si soare se merita sa mergeti la rapita sau stati acasa si bagati sirop in ei.

popik50 vezi ca te inseli ce zici tu e la salcam. Adica la salcam e bine sa fie peste 10 grade noapte si peste 18 grade ziua.
Fiecare face ce vrea, da sa nu va para rau dupa.

marius_vfp

Citat din: dodo79 din Aprilie 13, 2014, 11:27:28 PM

imi puteti spune ce culoare are polenul lla rapita.azi am vazut un cules mare de polen portocaliu.pomi sunt putini la mine,mai este papadie multa.multumesc
poate fi si de la papadie , asa cum s-a precizat , dar daca este un portocalui aprins spre rosu , cel mai sigur caz este de la urzicutza, urmareste albina si daca e murdara pe spate de aceeasi culoare sa stii ca e de la urzicutza. polenul de cires visin e maroniu deschis.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din Aprilie 14, 2014, 06:47:13 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 13, 2014, 11:27:28 PM

imi puteti spune ce culoare are polenul lla rapita.azi am vazut un cules mare de polen portocaliu.pomi sunt putini la mine,mai este papadie multa.multumesc
poate fi si de la papadie , asa cum s-a precizat , dar daca este un portocalui aprins spre rosu , cel mai sigur caz este de la urzicutza, urmareste albina si daca e murdara pe spate de aceeasi culoare sa stii ca e de la urzicutza. polenul de cires visin e maroniu deschis.

spor.
ieri am avut predominant portocaliu.azi mai mult galben de la rapita.am observat azi ca printre rapita este si urzicuta.urzicuta mai este la vreo 2 km in padure.astept sa infloreasca mai bine rapita.cam asa era azi

manu8388

cu ce e tratata rapita aia?