floarea-soarelui 2011

Creat de ady iulian, Iunie 26, 2011, 04:29:56 PM

« precedentul - următorul »

ady iulian

Salutare tuturor . In ce stadiu este florescenta la floarea-soarelui prin diferite zone ale tari ?

Kov iulian

In ialomita mai are 5-6 zile pina infloreste , depinde si de vreme , daca se mentine frig poate mai intirzie

sorin_horezu

Asa arat prin sudul Doljului. A inceput pe margine sa se deschida.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

ady iulian

Sal ceva asemanator este s prin zona vrancei  , vreme buna s fie  la toti

albinalex

Si in jud Bihor se deschide incet incet.

albinalex

Salutare colegi.

Cei care sunteti la floarea soarelui cu albinele cu ce va puteti lauda?

Eu pot sa zic ca culesul este egal cu zero.Dimineata de la ora 7 pana la ora 9 este cules si seara o ora,in restul zilei pauza.



Kov iulian

Eu am fugit de acasa de uni ca s-au pus in fata mea pe 7 iulie , apoi saptamina trecuta luni si marti  11-12 iulie ,m-am uitat un pic prin ei nu bagasera nimic ( m-am suparat , m-am dat de ceasul morti  :rotfl: :rotfl:) si cind ma uit astazi erau caturile pline cu miere si cuiburile la fel .  :bravo: :bravo: :bravo:

ady iulian

fratilor in ce masura afecteaza vremea caniculara fl-soarelui? nu mai produce destul nectar? ca doar umezeala este in sol :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

la braila.... "JALE" 

luni si marti... extractie     :bravo:
sambata si duminica extractie    :bravo:
media 4-5 kg pe zi    :yes:  :yes:  :yes:

sunt rupt  ^:)^
o sa vina si pozele...  =D>
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

albinoiu

in teleorman trag 3 zile   iau pauza 2 si o iau de la capat, colegu stai bine daca esti rupt asa cules nu am avut pana acum ,maine mai am o sarja dupa care pauza 3 zile si o iau de la capat, in total 3 extractii anul asta la fs.                           

bee_lover

Se pare ca anul acesta s-a dat lovitura la floare. Felicitari celor care au fost inspirati!  :bravo:

liviu1965

Felicit toti apicultorii fericiti.  :bravo: ptr. munca depusa
Ptr. cei nemultumiti.......  sa fie multumiti.
Toate bune si SPOR....

mape 48-petru manea

caldura mare =miere multa
prin anii 81-82 la culesul de f.soarelui temp.nu a depasit 24 gr. recoltat 2 kg media pe fam.

cristi ciuc

Am văzut şi eu sâmbătă o floare exemplară. O cultură comasată de cca. 30 ha. Producătorul agricol era îngrijorat că nu prea sunt apicultori în zonă şi nu este bine polenizată. Tarlaua este la aproximativ 2 km SV de Buhuşi-Bacău, lângă fostul lac de acumulare, acum secat.

liviu1965

Citat din: cristi ciuc din Iulie 18, 2011, 07:48:44 PM
Am văzut şi eu sâmbătă o floare exemplară. O cultură comasată de cca. 30 ha. Producătorul agricol era îngrijorat că nu prea sunt apicultori în zonă şi nu este bine polenizată. Tarlaua este la aproximativ 2 km SV de Buhuşi-Bacău, lângă fostul lac de acumulare, acum secat.

Pai, ia legatura cu primarul ca la anul sa nu se mai intaple asa ceva..... lasa-i un nr.de telefon