buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

după cum se vege-n poze la mine sânt facuţi fagurii groşi fincă eu asa folosesc la stupi ,dece? fincă foarte repede îi construiesc albinele, vara la floarea soarelui nu se fodorează...nu se rup cu miere cei plini care trec prin centrifugă,.. vin de la pădure cu fagurii plini de miere ...,pentru puiet sunt ideali .faguri cei presez îi las si un an sasi prindă tăria. ei de obicei sa lasă de la 3 luni în sus dar eu todăuna fac mulţi sa am ce schimba tot ce nui bun si numi comvine schimb .foarte important e ca ceara sa fie schimbată la timp 4 ani al mult dar si la 3 nu strică ramele din puiet ,cele din miere pot si după mai multi ani dar să nu fie fodorace .. acesti faguri sânt fără strop de parafin, este o mare diferenţă între faguri presati din ciară si faguri presati prin presa cu tăvălice acolo îi musai să pună si parafină ,,,cei ce fac pun si prea mult ca să înmultească,,, nici odată nam fost multumit cu astfel de faguri    . ..salut ...si numai bine ...

bucovineanu

De ce trebuie spalati fagurii? Fac si eu faguri folosind zer cu putina miere si nu-i spal ci doar ii usuc si sunt lucrati foarte bine.

teo

zaru se inacreste si da un miros de acru

bucovineanu

Daca foile sunt uscate imediat ce sunt presate, zerul nu are timp sa se inacreasca.

marius_vfp

, laptele implicitzerul contine microorganisme printre care si ceva bacterii, cu prsopul e mai greu de eliminat tot ,
(copii mici de pana la1 an  nu au voie de lapte de vaca , asta o stiu de cand am copii ,  si nici antibiotice ,  antibioticele distrug flora , laptel o repara , , copiii mici dupa antibiotice fac pe limba pete albe , sper ca nu am geresit cu nimic , sotiile stiu mai bine , dar explicatia asta e laptele contine microorganisme)
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marinlm64

eu de cînd lucru îi spăl ,e si foarte igenic asta .albina tot cei dai si cu sapun  îi face, dar nui bine, si fagurii cu zăr cum arată ?albesc, si ce miros au?uite la pozele mele cum arată. si stupariu de la care am văzut tot asa a lucrat numai că el lea făcut vara .si le usca la soare,nu am încercat nici odată să le las nespălate dar mis convins că nui bine în toată literatura scrie că astea cu zăr si săpun trebuie spălace ..si le pun între ziar si după 3 -4 zile îl schimb si pun altu uscat si asa se păstrează foarte bine...aşa că asta ce practici tu nui bine ce faci ....te salut si numai bine...

bucovineanu

#171
 Stiu ca laptele contine microorganisme, dar nu am auzit sa fi murit cineva din cauza consumului de lapte sau branza. Problema laptelui infestat a aparut odata cu aderarea la UE. Asta ca sa nu mai consumam lapte de la vacile noastre, ci sa cumparam de la magazin.
Asa procedez de vreo 25 de ani si nu au fost nici un fel de probleme. Presez fagurii cu putin inainte de a-i pune in stupi.

bucovineanu

Au mai ramas uneori si pentru anul urmator si nu a fost nici o problema.

marinlm64

faguri după cei presezi mintun nu se pun în stupi ci se lasă de la 3 luni în sus ei sunt ca betonu cu cît stau mai mult cu atît sunt mai tari si elastici  nu pocnesc .că presa cu mîna nui ca cu presa cu tăvălice să chiciască mintun moleculele una prîngă alta si să se poată suci faguri în rol si să se pună mintun la stupi. la presa cu mâna trebuie   sa stea timpu asta ca săşi prindă tăria si elasticitatea ,asta  spun studile si e documentat . .. . vă salut si numai bine.

marinlm64

#174



turta la albine  ...la început spun 2010 si trebuie 2011 scuzati că am smincit ....

marinlm64

pogacia la albine o pun pe la sfârşitu luni februarie începutu lu martie nici odată nu pun pogacia peste iarnă adică sa facă albina un zbor de curăţire ... după aia încep cu sirop...  salut

pharaonu75

Marine, esti tare!
M-am tot gandit la ce iti foloseste stativul acela de pe cantar... abia spre sfarsitul filmului mi-a aratat doamna ta... ca altfel nu reuseam sa aflu raspunsul =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

sânt plin de idei folăsitoare numa să nu ţin eu cu mâna  :rotfl:

Kiwi Bee

Marine, la turta pt albine tu ai incercat vreodata sa adaugi putin polen cules de la stupii tai? Ce parere ai despre adaugarea polenului la turta? numai bine

marinlm64

eu polen la turtă nam adăugat nici odată , polenu colectat de la stupi tăi e bun sal pui în pogacie ,.eu nam colectat nici odată polen de la stupi mei am colectoare vro 6  dar urginisu numi era adaptat pentru colector si acuma am de renovat lăzile si atunci îl voi face sa strîng si eu polen. pe parcurs vă voi arăta si colectoru de polen care lam cumpărat  de la un stupari... te salut...