buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

cu plăcere de la torac adică ....   toracu -mare strămosi mei sunt din săcalaz romania judetu timiş satu e de 250 sau 300 de ani nu mis sigur .salut

marinlm64

asa am topit eu ciara pînă anu trecut

POSTASUL

Marine nu incetezi sa ne incanti si sa ne surprinzi cu filmele  tale din care multi dintre noi avem de invatat foarte multe lucruri practice in ale stuparitului   , ati multumim si dumnezeu sati ajute :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marinlm64

îmi pare bine si doresc sa fie cît mai multi stupari si cît mai multe familii de albine... salut ...

POSTASUL

Citat din: marinlm64 din Noiembrie 17, 2011, 06:25:17 PM
îmi pare bine si doresc sa fie cît mai multi stupari si cît mai multe familii de albine... salut ...
la asentimentul tau ar trebui sa fie cat mai multi stupari  din cei cu experienta care sa ne inpartaseasca  fiecare in felul lui modul de lucru din propria stupina  , de aceia te apreciez si consider ca esti un altruist adica un om bun :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marinlm64

ee bun e doar Dumnezeu .şi eu am slăbiciunile omenesti ca tot omul , si cred ca nus asa de bun cum miaş dori ,dar mă trugesc sa fac bine orisicui dar  sa nu ma afecteze pe mine sînt un om de cuvînt numi place minciuna si sunt foarte precis  si tot ce spun  fac... vă salut si numai bine ...

D006

Citat din: marinlm64 din Noiembrie 17, 2011, 04:52:45 PM
asa am topit eu ciara pînă anu trecut


Pentru cei care vor opta pentru aceasta metoda...presand sacul, economisim timp si castigam ceara.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine/SMTYORRXVUHIEKABPFI

dan motu


marinlm64


dan motu


marinlm64

de la satu meu până la jimbolia este 50 km,, asa cred

dan motu

in zona aia am fost cu albinele anul acesta la floare,cu o parte dintre ele ,am facut treaba destul de buna am prins floarea si de la noi si de la voi,decalajul dintre cele doua flori de 2 saptamani

stefan1

  Un cuvant tot nu am inteles de la Marin:
  " ...eu nici odată nu am folosit dârză ..."
  E un material pentru afumator, dar cine stie ce e sa-mi spuna si mie.

  Referitor la topirea cerii in sac: din nou mai ales incepatorii au ce invata. Inmuierea in apa inaintea topirii, folosirea apei de ploaie, retopirea pentru a forma calup, uscarea bostinei, toate sunt faze care trebuiesc urmate pentru a face o treaba buna.
  E adevarat ca in bostina inca mai este destul de multa ceara. Se zice ca jumatate din greutatea bostinei uscate este inca ceara, dar toata nu se poate extrage cu nici o metoda. Se pot face prese ca si teascul pentru struguri si se mai scoate partial din ceara, folosind invelis de paie, dar calitatea acesteia este mai slaba .
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

dârză e cârpă din sac  sau din haine bărtrâne ....ceara în sac cum am scoso eu,îi adevărat ca rămâne dar nu jumace ci la 30 % sigur, presa nam folosit nici odată ,dar  cu presa se scoace ceva mai multă ceară ,, boştinari ei scot ceara cu presa mai cât rămâne si din aia fac faguri de albine iar ce o rămas se pune o soluţie chimică si cu aia scot totă ceara .. dar ceara aceea nui bună la stupi numa de lumănări de biserică ..salut

marinlm64

fiertu ramelor.... în spatele meu se vede cum îi învăluit vasu cu ceara sa nu intre albinele