buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Marine, esti o comoara! Nu stii cat apreciez ca un om asa ocupat isi face timp ca sa impartaseasca din cunostintele lui si stuparilor din Romania!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

POSTASUL

Citat din: stefan1 din Iulie 20, 2012, 01:18:50 AM
  Marine, esti o comoara! Nu stii cat apreciez ca un om asa ocupat isi face timp ca sa impartaseasca din cunostintele lui si stuparilor din Romania!
intradevar este !!!! si mai sunt ca el    :bravo:  ......dar stiti prea bine ca nu sunt prea multi.......le multumim celor care sunt........ , au fost ........si ne inpartasesc  si noua din din experienta d.mnealor , cine stie sa aprecieze.... , apreciaza ...cine nu ..nu  , multumim si adminilor  ptr tot ce fac ptr acest forum  :hi:  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

tassevasi

Citat din: POSTASUL din Iulie 20, 2012, 04:18:48 PM
Citat din: stefan1 din Iulie 20, 2012, 01:18:50 AM
  Marine, esti o comoara! Nu stii cat apreciez ca un om asa ocupat isi face timp ca sa impartaseasca din cunostintele lui si stuparilor din Romania!
intradevar este !!!! si mai sunt ca el    :bravo:  ......dar stiti prea bine ca nu sunt prea multi.......le multumim celor care sunt........ , au fost ........si ne inpartasesc  si noua din din experienta d.mnealor , cine stie sa aprecieze.... , apreciaza ...cine nu ..nu  , multumim si adminilor  ptr tot ce fac ptr acest forum  :hi:  :hi:  :hi:


TOTAL  de acord  cu ceia  ce spune-ti despre  Marin ,eu cred  ca multe mai are de spus ,ca doar pachetul de carti  era pina in tavan ,  :bravo: :bravo:

Eu uitase-m  de pipirigul acela   si pt ca tot  e aproape de  mine un sant  cu asa ceva  am luat si eu 2 galeti  acum  ,sa vad cit de valoros e  dupa prelucrarea  aratata de Marin .
    Multumeac  f f mult  si sa ne traesti , ca mare noroc avem cu tine , ( o enciclopedie ) esti omul potrivit la locul potrivit .
   Te salut cu respect , si numai bine .

iunicu

Eu am cules papura si am folosit dupa ce am aflat de la nea Marin. Am uscat-o si am aprins-o fara sa inmoi in ceara. Atunci cand e bine uscata arde ca o tigare. Cu aprinsul e mai greu dar dupa ce o ia nu se stinge pana nu arde toata. Eu folosesc o lumanare pastila si las sa arda capatul deasupra lumanarii pana imi trag combinezonul si masca si imi pun dalta si restul de scule in galeata(scaunul apicol al saracului).
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

marinlm64

Aşa aprind eu pipirigu

marius_vfp

salut, domnule marin pipirigul se poate introduce in afumator , dupa ce il aprindem?  e musai necesar sa fie inmuiat in ceara sau nu ?
felicitari si multumim de informatiile pretioase pe care le oferi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

iunicu

Eu l-am folosit neinmuiat in ceara si arde mocnit si complet. Scoate fum cat 3 tigari deodata. Cred ca poate sta si in afumatoare.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

marinlm64

Nui musi moiat în ceară poti sal pui în afumător .După ce lai aprins poţi săl moi puţin cu apă şi atunci ţine şi mai mult ,dacă îl moiaţi cam bine în ceară atunci trebuie aprins de mai multe ori că sastinge sau  arde foarte scurt ..Pipirigu  ţine foarte lung când e moiat în  ceară ,acum nustiu sa zic dar poate 3-4 pipiriguri ţin toată ziua .Mai se poate după ce se uscă să se fiarbă numa în apă,şi atunci iar nu se mai face puf ,decât numa îrţii pot săl facă puf când îşi fac cuib ,daia se ţine în cantă de plec ...numai bine ...

G. Iulian

În perioada asta mai este bun pipirigul de adunat? Daca nu încerc la anul. Mulțumesc și noroc bun.

marinlm64

Nai să perz nimic, şi căl strângi acum se face mai din el puf dar încearcă fierbel sau dăi în ceară asa cum arăt la film ...numai bine...

iunicu

Dragilor si eu am cules o papura asa intr-o doara, sa vad cum e. S-a uscat saraca maciulie pe bordul masinii pana am ajuns in stupina. Nu am folosit niciodata pana atunci fum si nici nu stiu sa aprind o afumatoare. Daca eu in situatia asta m-am descurcat, pentru voi e joaca de copii mici. Aprindeti pipirigul, cum il numeste nea Marin si va promit ca instinctiv o sa stiti ce sa faceti cu el. Incercati numai. E grozav.
Dupa ce am vazut cum benzineste am dat fuga si am cules  o ladita intreaga.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

stefan1

#536
  Sa spunem totusi ca nu-i vorba de pipirig ci de papura. Probabil denumirea locala (numele vernacular) in unele zone (si la  marinlm64) este pipirig, care insa e denumirea de dictionar a altei specii.
  Din ce am vazut din videoclipuri, este vorba de papura cu frunza ingusta (Typha angustifolia). Exista si papura cu frunza lata (Typha latifolia), care este chiar mai raspandita decat prima. Este de talie mai inalta, cu frunze mai late iar inflorescentele au o forma asemanatoare, cu deosebirea ca florile masculine sunt asezate in varful inflorescentei, chiar in continuarea celor feminine. La papura cu frunza ingusta, dupa inflorescenta feminina (cea pe care o folosim la fum), urmeaza o tija de 1-3 cm fara flori, apoi inflorescenta masculina, ca un spic. Si culoarea inflorescentei la maturare este neagra si mai groasa la papura cu frunza lata si mai subtire si maroniu-roscat la papura cu frunza ingusta.
  Curios ca denumirea stiintifica a genului (care cuprinde peste 20 de specii), "Typha" provine din grecescul "typhos" care inseamna chiar "fum"! Poate Line, cel care a facut clasificarea speciilor, stia ceva despre utilizarea pentru fum a inflorescentei acestor specii.
  Iarasi interesant ca aceasta specie poate avea si utilizari culinare. Mugurii din care cresc primavara plantele se pot consuma cruzi sau fierti. De asemenea frunzele mai tinere, pana la 60-70 cm se pot consuma. De asemenea inflorescenta in primele stadii, pana cand este invelita inca de frunze, se poate consuma cruda dar si fiarta ca si porumbul fiert, cu care se aseamana putin la gust. Dar radacina (rizomul) este cel mai utilizat ca aliment in tot timpul anului, de obicei fiert. Aceasta mancare dun rizomi sau tulpinile crude se numeste 'sparanghel Cossack' dupa o reteta de preparare ruseasca. Tot din rizomi se poate extrage o faina care contine mult amidon si alte substante valoroase. In conditii speciale se vorbeste de productii de rizomi de pana la 340 tone/hectar (de 10 ori mai mult ca productia de cartofi) din care s-ar scoate pana la 34 tone de faina.
  Pentru cei care consuma planta, atentie ca se poate confunda cu stanjenelul de balta (Iris pseudoacorus) care este toxic in toate componentele. Se poate deosebi prin acea inflorescenta cilindrica verde apoi maro sau neagra, care nu exista decat la papura.
  Polenul de la papura se poate utiliza in alimentatie sau adauga in preparate culinare (iaurt, sucuri de fructe, pentru cei ce se hranesc naturist). Se spune ca se poate culege usor, scuturand inflorescentele masculine intr-o punga de hartie, dupa ce aplecam varfurile cu florile. Se spune ca intr-o ora se poate astfel culege 1 kg de polen! As fi curios daca albinelor le place.
   
  Dau si un film cum se poate utiliza tulpina de papura:

  Leckere Wildpflanzen - Teil I: Rohrkolben
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Mircea77

Marine multumesc pentru precizarile facute in filmul cu ceruirea "pipirigului".
Chiar am fost sambata si am cules si am pus in vreo doi saci de furaje pentru pui (cei de 15 kg). Am apelat la solutia asta pentru incepusem sa raman fara putregai de salcie.
Foarte bun filmul si explicatiile. Stiam dintr-o alta postare de-a ta ca se inmoaie in ceara.
Super fain si multumesc inca o data.

marinlm64


marinlm64