buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

#150
Marine sper ca nu te superi ca miam permis sa postez clipul tau pe pagina ta , nu de alta dar nu am rezistat :rotfl: :rotfl: esti si un mare regizor de filme  :bravo: ce sa mai zic fara cuvinte  :rotfl: :rotfl:  :hi:

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marinlm64

storsu mieri la floarea soarelui anu ăsta

stefan1

  Inca o data felicitari, Marine! Ai spus ca a fost o recolta buna, dar cum se vede in film, a fost foarte buna. Fagurii aia sunt de expozitie, capaciti pana la ultima celula. Poate trebuia mierea extrasa putin mai repede. Nu s-a blocat cuibul?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

în film se vede că zic cu jumace de gură că recolta o fost bună dar din păcace pentru mine no fost .din an în an tot mai slabă . dece ? oameni ai de stinţă nu mai fac hibrizi ce sor facut mai naince la noi se fac hibrizi acuma care înfloresc câte 4 -5 rînduri la zi ,floare soarelui începe sa înfloară de la mărgini si  se gată la mijloc  asa că timpu de înflorit îl scurtează si albina nu reuseste sa stîngă miere dar asta am văzut si eu dar mai zic stupari că si nectarili sunt destul de afunge si nu bas ajunge limba albinei la ele , asa că din an în an tot mai rău ne asteaptă ,poate că au sai facă să numai strîngem miere deloc .fincă lor nu li cunoscut cît de mult face albina la rod ,sau li intresu altu ...de blocatu matchi.. tipu asta de lăzi ca la mine e limitat dar nu mi se-ntîmplă asta din cauză că dacăi multă miere eu scot cîce 4 rame pline în timpu culesului si îi fac loc, dar asta nu mai fac de niste ani din cauză că  e miere tot mai putină ... la tipu meu de lăzi foarte repede o căpăcesc mierea că nui răsfirată pe rame  căi lada mică ... salut ...

Mircea77

La floarea soarelui, ca si la alte multe culturi, si-au bagat coada americanii cu vestitele soiuri auto-polenizatoare. Sunt multe de spus in privinta asta dar pe scurt, daca aveti posibilitatea sa vedeti filmul "Food Incorporated", o sa aveti o imagine de ansamblu.
In principal este vorba despre marile corporatii gen Monsanto care si-au PATENTAT soiurile (daca gaseste ADN-ul soiului in recolta ta obtinuta din alte soiuri, te da in judecata si cere despagubiri).
Intai ti le da gratuit apoi te omoara cu "solutiile integrate" (pesticide, ingrasaminte etc), fara de care recolta este jalnica.
Pentru ei noi trebuie sa fim consumatori, iar producatorul de indiferent ce, trebuie "ucis" prin orice mijloace.
Cam asta este concluzia dezamagirii legata de floarea-soarelui d-nul Marin.

marinlm64

micşorarea cuibului după floarea soarelui ,, eu pela sfrsitu luni iulie începutu lu august micsorez cuibu si atunci încep sa hrănesc cu sirop de zahăr pînă la 1 septembrie tot a doua zi , asta practic de cînd stupăresc si sunt multumit aici există  multe păreri de hrănitu asta de toamnă dar eu mis de asta ce practic eu.... va salut ....

filip

Domnule marinlm64,pavilionul dumneavoastra seamana cu pavilionul unui batranel din CUVIN.
Acel pavilion a fost primul in care am deprins lucrul cu albina in pavilion.O fi acelasi pavilion?
Am inteles ca batranelul a decedat .
Felicitari sunteti un om deosebit!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marinlm64

pavilionu la cumpărat de la Glogoni un sat către Belgrad acolo erau naince si români dar acum din păcace foarte putini,nu era cu albine si eu la renovat si asa arată acum   Cuvin este si la noi după vrset ,... de unge vis din banatu sîrbesc ?

filip

Eu am stupii la limita jud Arad cu Hunedoara in apropiere de Savarsin.
Batranul venea cu pavilionul in pastoral.Cuvin langa Arad
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64

iată 3 poze cu faguri artificiali

pharaonu75

Este extraordinar acel stativ... acum am inteles pe deplin cum functioneaza!

Din ce faceti lichidul acela (din cana albastra) cu care ungeti presa?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

eu pentru presă ca să nu se prindă fagurili folosesc zăr de la brânză ,si pe urmă îi spăl aşa cum se vede în film nui bine sa rămînă nespălati .se mai poate folosi si sapunul ţărănesc dar iar trebuie spălaţi .am mai folosit si miere cu alcool de 96 % dar îmi iasă scump si atunci faguri  nu mai trebuie sa se spele cu apă ...salut ...