se cauta VENIN

Creat de soripan, Ianuarie 21, 2010, 09:24:29 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: catel din Octombrie 21, 2010, 07:37:56 PM
Citat din: dragos2006 din August 07, 2010, 10:31:31 AM
  Teoria ca teoria dar practica ne omoara daca ai un aparat de colectat venin nu inseamna automat ca faci si venin . Sa luam in considerare numai normele de protectia muncii care trebuie respectate atunci cand se aduna veninul de pe placa de sticla ...

pe majoritatea ii intereseaza numai BANII, amanuntele...prea putin. este ca si cum un incepator ar sta de vb cu un apicultor pt prima data si ar pune intrebari de genul :
*cata miere scoti de la o familie
*cam cu cat se vinde salcamul
*din 10 fam in cat timp faci 100
* s.a.
De aceea fff multi NU SUNT APICULTORI.

valter

Citat din: catel din Octombrie 21, 2010, 07:37:56 PM
Citat din: dragos2006 din August 07, 2010, 10:31:31 AM
  Teoria ca teoria dar practica ne omoara daca ai un aparat de colectat venin nu inseamna automat ca faci si venin . Sa luam in considerare numai normele de protectia muncii care trebuie respectate atunci cand se aduna veninul de pe placa de sticla ...

pe majoritatea ii intereseaza numai BANII, amanuntele...prea putin. este ca si cum un incepator ar sta de vb cu un apicultor pt prima data si ar pune intrebari de genul :
*cata miere scoti de la o familie
*cam cu cat se vinde salcamul
*din 10 fam in cat timp faci 100
* s.a.

Draga catel aproximativ toti am inceput cu aceste intrebari, poate nu direct, fatis, insa in subconstientul fiecaruia sade factorul eficienta economica.
Acum...cei ce au mostenit de la tata, bunicu etc, nu au cum sa-si puna aste intrebari...insa cei ce au luat-o de la lingura si furculita i-si fac calcule si ''vise''.
Crezi ca e anormal?

Ori, orce pas il faci in evolutia stupinei(ca si investitie) ca-i mica, mare, factorul eficienta comporta(de-o bucata buna de timp) astfel de intrebari:
-cat pierd din productia de miere(convertind-o) cand produc venin?
-dupa cat timp sunt apt profesional s-o fac eficienta(colectarea veninului)?
-ies pe plus convertind mierea in venin?
Ori, daca la miere e totul ok de catava vreme, la venin  nu avem date certe despre:cum, cand, cu ce, unde producem sau vindem veninul...
Daca la miere cunoastem teparii angrosisti, la venin inca nu-i cunoastem.
Daca mierea e la indemana oricui sa o produca cu ce are pana acum investit, la venin inca nu am nimic, cunostinte, dotare...
Dac si cei care cunosc ascund informatia si raspund ''buna seara, va salut'' ca de altfel asa sa comportat si la Ramnic cand i-am dat balanta- daca din venin pot castiga cu un ron in plus fata de cat pot scoate din miere, zice stimabilul''sigur daca respecti ce-ti spun eu''.

Singurul lucru pentru care as cumpara o grila ar fi experimentul si faptul ca atunci cand se discuta aceste subiect eu sa nu fiu pe langa...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

catel

aveti dreptate intr-un fel (imi spun si eu pct de vdr). cum pot unii sa fie curiosi cat iei pe venin, cat poti sa colectezi de la o familie, s.a., dacanu sunt curiosi CUM se face. nu pot sa-i inteleg (si am cativa prieteni care vor sa se apuce pe criza asta de apicultura) cand intreaba prima data de amanuntele banilor, dar ei nu stiu daca sunt in stare sa puna umarul la munca care ii asteapta ? 
eu unul cred ca ar fi intelept sa intrebi despre ce este vb in munca care urmeaza sa o desfasori. chiar nu conteaza daca poti sa o duci la bun sfarsit ?
este exact ca si cum ai vedea un afis mare in care scrie "OFERIM SALARIUL MAXIM DIN JUDET" si te pune sa scoti cacatul din WC-uri cu mana.
eu cred ca multi nu stiu ceea ce inseamna rabdarea de a curata veninul de pe sticle s.a., dar ei vb de preturi. nu vor sasi rupa din timpul lor liber (sau de langa stupina) pt a invata, dar vor neaparat sa colecteze venin. consider ca acest mod de gandire(din pct meu de vedere) este gresit.

va doresc la toti sa faceti cati mai multi bani din toate produsele de la albina si mai ales din VENIN.
mai repede sau mai tarziu oamenii isi arata BUNATATEA dar si RAUTATEA.
slectia se va face cu ajutorul ... HAITEI.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

SATISFACTIE, in sfarsit, am ajuns cu munca la capat. de la recoltare la desfacere. ieri am primit banii pt venin. exista cu adevarat desfacere, dar numai daca veninul este de calitate si fara impuritati. sunt multe greseli pe care le facem in timpul colectarii fara sa ne dam seama.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bucovineanu

Esti mutumit de pret? A meritat munca?

catel

se merita mult mai mult decat cu altele de la albina. dar trebuie avut maaaaaare grija la CALITATE. nu toti o sa ajunga sa-l vanda.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Pai primele 3 recolte sunt de sacrificiu si pt practica.

catel

cand spui recolta te referi la o colectare ?   :rotfl: :rotfl:
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Da, acolo o munca de curiozitate si practica directa.

pharaonu75

Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 09:45:52 PM
se merita mult mai mult decat cu altele de la albina. dar trebuie avut maaaaaare grija la CALITATE. nu toti o sa ajunga sa-l vanda.

Va rog sa detaliati care ar fi acele greseli care apar in timpul colectarii si care ar afecta calitatea veninului obtinut! La ce anume ar trebui avut grija?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Meseria se fura.
Am cunoscut "apicultor" care nici la stupi de aproape nu ma lasat sa ma uit.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

bucovineanu

Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 09:45:52 PM
se merita mult mai mult decat cu altele de la albina. dar trebuie avut maaaaaare grija la CALITATE. nu toti o sa ajunga sa-l vanda.
Este o marfa la care cumparatorul poate oricand sa gaseasca hibe pentru a micsora pretul.

soripan

Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 07:07:55 PM
SATISFACTIE, in sfarsit, am ajuns cu munca la capat. de la recoltare la desfacere. ieri am primit banii pt venin. exista cu adevarat desfacere, dar numai daca veninul este de calitate si fara impuritati. sunt multe greseli pe care le facem in timpul colectarii fara sa ne dam seama.
Bravo Nelu, ai gasit client si nu zici care-i!!!
Nu mai vrea si anul asta?

Am citit si eu postarile de pe aici dupa mult timp de absenta. Pentru cei care sunt sceptici, neincrezatori, si care-si pun intrebarile care te-au deranjat, le dau eu imprumut aparatul in anul 2012, pentru un Wiski, si sa ne dea si noua la toamna raspunsurile la intrebarile pe care si le pun. Cred ca-i cel mai bun mod de rezolvare a problemei, asa "securistic" cum un CONFRATE m-a catalogat!

Va doresc la toti "CRACIUN FERICIT"!

dorindafi

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 10, 2010, 11:06:45 AM
Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 09:45:52 PM
se merita mult mai mult decat cu altele de la albina. dar trebuie avut maaaaaare grija la CALITATE. nu toti o sa ajunga sa-l vanda.

Va rog sa detaliati care ar fi acele greseli care apar in timpul colectarii si care ar afecta calitatea veninului obtinut! La ce anume ar trebui avut grija?
^:)^ sa-mi fie cu iertare,dar daca veninul este recoltat de la o femeie nervoasa trebuie avuta mare grije =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Nea Costica din Buzau

Citat din: dorindafi din Decembrie 24, 2011, 11:32:43 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 10, 2010, 11:06:45 AM
Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 09:45:52 PM
se merita mult mai mult decat cu altele de la albina. dar trebuie avut maaaaaare grija la CALITATE. nu toti o sa ajunga sa-l vanda.

Va rog sa detaliati care ar fi acele greseli care apar in timpul colectarii si care ar afecta calitatea veninului obtinut! La ce anume ar trebui avut grija?
^:)^ sa-mi fie cu iertare,dar daca veninul este recoltat de la o femeie nervoasa trebuie avuta mare grije =))
Salut Dorine!  :hi: spune-mi si mie metoda :rotfl: =)) :rotfl:, acord recompesa.  :rotfl: =)), sa fii iubit! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!