Cum sa fac ? Clădire rame ...

Creat de newcristian, Ianuarie 09, 2014, 10:08:09 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca zici ca albinele doar alungesc ceara din fagurele artificial, ce le-a impiedicat sa termine de construit fagurii de care vorbesti in postarea anterioara?
Da se stie ca albinele folosesc si ceara din fagurele artificial atunci cand construiesc celulele, dar atunci cand culesul lipseste nu se ating de fagurii artificiali din cat si rod fagurii artificiali din cuib.

Muntoiu Radu

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2015, 06:05:39 PM
Daca zici ca albinele doar alungesc ceara din fagurele artificial, ce le-a impiedicat sa termine de construit fagurii de care vorbesti in postarea anterioara?

Frigurile roitului, scaderea de populatie, venirea toamnei apicole.

un OM

Daca vorbesti de aceeasi perioada roit-toamna, ceva nu se pupa.
Daca ai avut necazuri in timpul anului cu crescutul fagurilor in perioada roitului si apoi odata cu venirea toamnei, scaderea populatiei, aportul scazut de nectar si polen atunci sunt de acord.

oroles

La sfarsitul lui iulie am dat cateva rame la crescut. Am incercat sa beneficiez la maximum si sa cresc ramele pe tot sezonul. S-a intamplat asa cum a zis domnul Bucovineanu. Mi-au ros fagurii in dreptul sarmelor. Le-au gaurit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Februarie 02, 2015, 06:29:25 PM
La sfarsitul lui iulie am dat cateva rame la crescut. Am incercat sa beneficiez la maximum si sa cresc ramele pe tot sezonul. S-a intamplat asa cum a zis domnul Bucovineanu. Mi-au ros fagurii in dreptul sarmelor. Le-au gaurit.

Pai la sfarsit de Iulie colonia e in declin (incepe "toamna apicola"), nu mai are nevoie de faguri noi.

Muntoiu Radu

Citat din: un OM din Februarie 02, 2015, 06:16:31 PM
Daca vorbesti de aceeasi perioada roit-toamna, ceva nu se pupa.
Daca ai avut necazuri in timpul anului cu crescutul fagurilor in perioada roitului si apoi odata cu venirea toamnei, scaderea populatiei, aportul scazut de nectar si polen atunci sunt de acord.
Nu stiu ce nu se intelege din ce am scris eu (in mintea me totul e clar :) ) dar sunt sigur ca toti ati bagat faguri intre pomi/rapita si salcam, cand nu era nici un cules de productie si totusi fagurii au fost crescuti daca ati avut populatie si familia nu a roit. Cum au fost crescuti ? Prin alungirea FA.
Altceva nu mai am de zis pe subiectul asta. V-am lasat ca am stat toata ziua pe net...

marcello braileanul

 :bravo:
Citat din: newcristian din Ianuarie 10, 2014, 06:02:25 PM
Rama claditoare cand o pun si unde mai exact ( din ceea ce stiu se pune dupa ultima rama ) .
Cand a-ti pus corpul cu cei 10 FA a-ti folosit folia peste cuib ? .