Cum sa fac ? Clădire rame ...

Creat de newcristian, Ianuarie 09, 2014, 10:08:09 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Citat din: ciucur din Februarie 02, 2015, 12:39:35 PM
Salut!

Cum iti explici ca albinele cresc si fara foita artificiala? Daca nu maresti cuibul cresc faguri paraziti, daca au distanta mare intre ramele de cuib si cele de cat cresc punti de ceara, etc.
Parerea mea e ca atunci cand exista cules albinele folosesc ceara proprie preponderent si apoi daca gasesc ceara in stup fie ea si din foita artificiala o folosesc si pe aceea. Puteti verifica cantarind o rama de cat cu foita artificiala la introducere si imediat dupa ce a fost cladita inainte de a fi folosita de albine.

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 12:56:33 PM
baga o rama incheiata fara fagure in cuib , ci doar cadrul cand este cules si vei vedea in max 2 zile e cladita din ceara proprie. De unde gasesti experimentele astea cu ceara?

Cresc si fara FA daca au spatiu si cred ele ca vor avea nevoie, dar eu vroiam sa arat ca pe FA albinele nu depun ceara proprie aproape deloc, ci o modeleazape cea existenta. Cine poate sa isi faca singur faguri poate testa cu ceara colorata. De exemplu, dintr-o foita cu ceara rosie va iesi un fagure rosu care va fi galben doar la buza celulelor.

Muntoiu Radu

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2015, 01:24:02 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 02, 2015, 11:13:46 AM
De citit nu mai tin minte unde am citit, dar pot sa spun ca anul trecut mie mi-au cladit faguri pe ploilea alea din Aprilie/Mai, fara sa le dau sirop/miere (dar au avut populatie).
Avusesera cules in momentul introducerii fagurilor artificiali si atunci cand se strica vremea mai construiesc inca 1-2 zile.
Ia incearca sa introduci faguri artificiali intr-o perioada fara nici un fel de cules sa vezi cum ii rod de-a lungul sarmelor. Carti de joc ii fac. :smile: Oricat de populatae ar fi familiile respective.

Pai asa perioada nu exista decat iarna. In comentariul initial ma refeream la marile culesuri (rapita, salcam, tei) ca asta era discutia in general pe acest thread, nu la cules in general.

bucovineanu

Exista perioade fara cules in multi ani, inclusiv in lunile mai iunie, nemaivorbind de iulie sau august. Nu mai departe de anul trecut, in unele zone daca nu se intervenea cu hrana in perioada salcamului si dupa aceea, albinele mureau de foame.

Eugen B

corect bucovineanu. Radu eu nu stiu de unde le scoti, dar te las sa traiesti cu impresia asta, sau ai ceva super albine. E normal ca dau faguri artificiali de calitate care au "carne" , de aia dam FA sa ajutam albinele, in special sa faca celule de albine si nu de trantori. Practica le va spune pe toate.

Muntoiu Radu

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2015, 02:02:11 PM
Exista perioade fara cules in multi ani, inclusiv in lunile mai iunie, nemaivorbind de iulie sau august. Nu mai departe de anul trecut, in unele zone daca nu se intervenea cu hrana in perioada salcamului si dupa aceea, albinele mureau de foame.
pai da, am spus mai sus ca nu se aplica in "pauzele datorate vremii".

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 02:16:43 PM
corect bucovineanu. Radu eu nu stiu de unde le scoti, dar te las sa traiesti cu impresia asta, sau ai ceva super albine. E normal ca dau faguri artificiali de calitate care au "carne" , de aia dam FA sa ajutam albinele, in special sa faca celule de albine si nu de trantori. Practica le va spune pe toate.
Cred ca ori nu inteleg eu ce vrei sa-mi spui sau nu ai inteles tu ce am vrut sa spun  :uimit:

Eugen B

Inteleg perfect ce vrei sa spui. Ca albinele trag ceara de pe FA ca sa faca hexagoanele sau celulele de puiet. Albinele folosesc si ceara de la ele, daca ai auzit de glande cerifere ( eu asa stiu ca le zice, poate ma insel). Ce ma intereseaza ce experimente fac altii? eu vad practic ce se intampla in stupina.

Creat de: Muntoiu Radu
« : Azi la 11:13:46 a.m. » Inserează un citat
Citat din: bucovineanu din Azi la 10:46:47 a.m.
Unde ai citit ca albinele construiesc faguri in lipsa de cules?
Ma refeream la cele principale (salcam, rapita, etc) care se tot mentioneaza in acest topic. Nu exista lipsa de cules propriu-zisa in lunile respective (Aprilie- Iulie), doar eventuale pauze datorate vremii. De citit nu mai tin minte unde am citit, dar pot sa spun ca anul trecut mie mi-au cladit faguri pe ploilea alea din Aprilie/Mai, fara sa le dau sirop/miere (dar au avut populatie).


Tu te contrazici pe tine. Ai zis ca albinele tale pe ploaie cladesc faguri , deci lipsa de cules, indiferent ca afara e salcam, daca ploie nu culege nimic.

Citat din: bucovineanu din Azi la 02:02:11 p.m.
Exista perioade fara cules in multi ani, inclusiv in lunile mai iunie, nemaivorbind de iulie sau august. Nu mai departe de anul trecut, in unele zone daca nu se intervenea cu hrana in perioada salcamului si dupa aceea, albinele mureau de foame.
pai da, am spus mai sus ca nu se aplica in "pauzele datorate vremii".


Odata zici ca iti cladeste cand ploaie , odata zici ca nu se aplica in pauzele datorate vremii, si mai jos ai zis ca doar iarna nu este cules. Crezi ca daca ai citit 1 carte si ai vazut ceva pe net le sti pe toate.
Tu ai bagat la cladit si a fost cateva zile bune si au cladit, dupa a cand a venit ploaie erau deja cladite ramele. Baga tu cand ploaie rame la cladit ca vei vedea ca peste cateva zile daca ploaie albinele nici nu se ating de FA.

pharaonu75

solzisori de ceara
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 04:00:14 PM
Inteleg perfect ce vrei sa spui. Ca albinele trag ceara de pe FA ca sa faca hexagoanele sau celulele de puiet. Albinele folosesc si ceara de la ele, daca ai auzit de glande cerifere ( eu asa stiu ca le zice, poate ma insel). Ce ma intereseaza ce experimente fac altii? eu vad practic ce se intampla in stupina.

Creat de: Muntoiu Radu
« : Azi la 11:13:46 a.m. » Inserează un citat
Citat din: bucovineanu din Azi la 10:46:47 a.m.
Unde ai citit ca albinele construiesc faguri in lipsa de cules?
Ma refeream la cele principale (salcam, rapita, etc) care se tot mentioneaza in acest topic. Nu exista lipsa de cules propriu-zisa in lunile respective (Aprilie- Iulie), doar eventuale pauze datorate vremii. De citit nu mai tin minte unde am citit, dar pot sa spun ca anul trecut mie mi-au cladit faguri pe ploilea alea din Aprilie/Mai, fara sa le dau sirop/miere (dar au avut populatie).


Tu te contrazici pe tine. Ai zis ca albinele tale pe ploaie cladesc faguri , deci lipsa de cules, indiferent ca afara e salcam, daca ploie nu culege nimic.

Citat din: bucovineanu din Azi la 02:02:11 p.m.
Exista perioade fara cules in multi ani, inclusiv in lunile mai iunie, nemaivorbind de iulie sau august. Nu mai departe de anul trecut, in unele zone daca nu se intervenea cu hrana in perioada salcamului si dupa aceea, albinele mureau de foame.
pai da, am spus mai sus ca nu se aplica in "pauzele datorate vremii".


Odata zici ca iti cladeste cand ploaie , odata zici ca nu se aplica in pauzele datorate vremii, si mai jos ai zis ca doar iarna nu este cules. Crezi ca daca ai citit 1 carte si ai vazut ceva pe net le sti pe toate.
Tu ai bagat la cladit si a fost cateva zile bune si au cladit, dupa a cand a venit ploaie erau deja cladite ramele. Baga tu cand ploaie rame la cladit ca vei vedea ca peste cateva zile daca ploaie albinele nici nu se ating de FA.

Vezi ca am facut si o diferenta intre culesuri (de intretinere vs. productie). Mai citeste o data...

Muntoiu Radu

Ideea era ca albinele nu "construiesc". Asta se subintelege cand ctesti diferitele forumuri din Romania (inclusiv acesta) - ca albinele folosesc o gramada de resurse (efortul necesar unei albine pentru a produce un kilogram de ceara e acelasi cu 12 zboruri in jurul Pamantului) pentru a "construi" faguri (din solzisori). Dar  se stie de aproape 200 de ani ca albinele doar inmoaie si alungesc ceara care le e data de apicultor, fara efort prea mare, fara sa depinda de existenta vreunui cules (in cazul nostru rapita, salcam, tei, etc - ASTEA MARI), ci numai de temperatura care este pe fata acelui FA (adica de populatia coloniei). Cine stie Engleza si vrea sa citeasca o lucrare stiintifica care demonstra asta in sec. 19 sa caute pe Google "Effects of artificial foundations on the building of honey comb".

un OM

Pentru a vedea fara dubiu daca ai dreptate fa un experiment. Cantareste fagurele artificial, dupa ce il retusezi (adeca tai oarece laturi ce nu se incadreaza in rama), inainte de insarmare. Dupa ce il cladeste albina complet, ideal  inainte de a ponta matca (slabe sperante), centrifughezi eventuala miere, oua si puiet larvar. Cantaresti si ne spui daca albina doar a prelungit ceara din fagure, sau cat a adaugat. Da vezi sa spui drept!

Eugen B

Eu m-am saturat de citit, eu fac. Daca vrei facem un subiect cu filozofie. Vedem ce va fi practic in sezonul activ, cat cladim si asa mai departe. Anu trecut cati faguri ai cladit?

Muntoiu Radu

Citat din: un OM din Februarie 02, 2015, 05:39:51 PM
Pentru a vedea fara dubiu daca ai dreptate fa un experiment. Cantareste fagurele artificial, dupa ce il retusezi (adeca tai oarece laturi ce nu se incadreaza in rama), inainte de insarmare. Dupa ce il cladeste albina complet, ideal  inainte de a ponta matca (slabe sperante), centrifughezi eventuala miere, oua si puiet larvar. Cantaresti si ne spui daca albina doar a prelungit ceara din fagure, sau cat a adaugat. Da vezi sa spui drept!
Se stie asta de aproape 200 de ani - partea de sus e intr-adevar construita de albine (pentru ca formeaza un fel de bordura a celulei, pentru rezistenta). In rest totul e ceara trasa din FA ( asta se vede si "ochiometric" la topirea cerii). In fine, chestia asta nu poate influenta prea mult munca apicultorului obisnuit, e un fapt divers pentru cultura generala si mai mult nu am ce sa mai adaug pe subiect.

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 05:44:23 PM
Eu m-am saturat de citit, eu fac. Daca vrei facem un subiect cu filozofie. Vedem ce va fi practic in sezonul activ, cat cladim si asa mai departe. Anu trecut cati faguri ai cladit?
La 1 Mai aveam 81 de faguri, din care am topit vreo 7-8 si acum am cam 150 plus cativa neterminati. Faguri de cat am avut 10 (1 per stup) si acum am cam 80-90 plus multi neterminati.

Eugen B