Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

M-am uitat prin 1/3 din stupi. Pana acum toti aveau puiet capacit (deci matcile au trecut cu bine iarna). As spune ca au anormal de mult puiet capacit (sunt familii cu rame ouate 50%). Au inceput sa aduca polen (salcia pare principala suspecta).
Au ras turta proteica pusa cu putin timp in urma (am pus cantitati foarte mici).
Au scazut mult familiile puternice in Iulie-August. Am observat din toamna ca ponta a fost foarte mica la aceste familii. Roii pe 2-3-4-5 rame au avut ponta pana mai tarziu. (motiv pentru care au ramas cam tot pe acolo).

O familie cu 4 caturi de 1/2 in August a ajuns acum pe 6-7 rame full.

Cand ar trebui sa scot diafragmele suplimentare si polistirenul? Ce temperaturi ar trebui sa fie ca sa le scot?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Dupa 15 aprilie. De la Sf Gheorge nu se mai intampla sa fie nopti reci.

Daniel Koblicska Bee

Cum staţi cu puietul?Eu am o cantitate mare ca niciodată
Cauta.Nici albina nu gaseste nectar in fiecare floare!<br />                              V.Butulescu

MOTANUL

Am scris deja - rama cu puiet capacit 50% in perioada asta nu imi amintesc sa mai fi vazut. Deja culeg la salcie (e salcia plina de albine).
In perioada asta aveam puiet capacit de marimea pumnului sau pe acolo...

Alt record - prima iarna in care a trait inclusiv un roi intrat pe 2 rame. (am si vreo 5 roi pe 3 rame care au trecut iarna cu bine).
Lipsa gerului a favorizat familiile slabe. In Bucuresti nu au fost temperaturi scazute iarna asta deloc. Nici o minima de -15 grade macar. A fost o iarna atipica.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Nu e mare bucurie faptul ca albinele au foarte mult puiet acum. E semn ca anul acesta roiurile var fi mai timpurii decat in alti ani. Trebuie pregatite roinite si stupi goi din timp.

MOTANUL

#1625
Am 50 de cutii goale la dispozitie. Nu ar fi prima oara cand in zona mea in Aprilie le apuca cheful de roit. (in Mai deja au matcile schimbate).

2 poze din 2015 (de cand cutiile erau nou-noute) si a 3-a cu motivul pentru care in primavara 2016 am avut multe familii pe 10 rame (pozele sunt facute in toamna 2015).

Toamna asta am facut doar tratamente - nu am facut deloc stimulari si nu am dat turte proteice. Rezultatul - familii de maxim 6 rame care in August 2019 aveau 10-15 rame ocupate full. Adica o scadere dramatica a familiilor toamna.

Inca o dovada ca daca nu mergi dupa manual, rezultatele sunt mai proaste. (daca nu ai nici cules de polen - nici nu intervii tu ca apicultor albinele nu vor avea incotro si vor scadea numeric). Ma bombanea lumea in 2015 ca exagerez (desi nu am dat niciodata mai mult decat ce era precizat in manual) dar rezultatele erau obiectiv vorbind mai bune.

Nici nu imi doresc sa mai am multe albine - imi doresc sa reduc timpul petrecut in stupina. Sub nicio forma nu mai vreau 120 de familii de albine (maximul avut).

Nu exclud sa mai dau din ele sa raman cu 10-20 de familii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Renunțai la servici și alte activitãți,mai înmulțeai pînă la vreo 500 familii și gata se trecea pe apiculturã total.
Altfel se riscã cu înmulțirea peste posibilitatea timpului avut,la rezultate mai slabe, și la căderea în capcana dezgustului,ca și cum ai mînca ceva ce îți place dar în cantitate mare care îți face rău.

MOTANUL

Daca aveam un 25-30 de ani poate luam in calcul asa ceva. Eu sigur nu as face fata fizic.
Unde am vatra mai devreme sau mai tarziu se va construi in jur (locuinte / vile etc).
La Snagov de cand am pus al 3-lea stup au venit vecinii sa ma roage sa ii iau de acolo.

Am vazut ca asa stau lucrurile. Sunt cativa (foarte putini) care cresc de la an la an (la nivel de sute de stupi - nivel comercial) si altii care ingrijesc un numar mic de stupi fara sa fie performanti comercial (hobby pe langa o profesie de baza)

Nu trebuie neaparat sa ai sute de stupi. Poti sa scoti multe rezultate bune in pastoral cu 80 de stupi bine plimbati si ingrijiti.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Citat din: MOTANUL din Martie 09, 2020, 01:01:46 PMNu trebuie neaparat sa ai sute de stupi. Poti sa scoti multe rezultate bune in pastoral cu 80 de stupi bine plimbati si ingrijiti.
Foarte adevarat. O persoana poate sa ingrijeasca bine si sa aiba rezultate pe masura pana la 150 de familii. Degeaba plimbi 500 de stupi din care iese cate o albina la 30 de secunde, cel cu 120 bine ingrijiti va avea mai mult profit.
Dar cu preturile la miere din ziua de azi e greu de trait numai din apicultura.

Cristel

#1629
Studiile aratau ca productia de miere scade daca pe vatra stationara sunt mai mult de 30 de familii. Cine poate face pastoral, jos palaria! Puietul crescut acum poate determina o productie mare la salcam, in cazul cresterii familiei pana la 3 corpuri Dadant( asta daca nu ploua😉😅, altfel roire scrie pe ei!) . Singura problema este eliminarea familiilor cu tendinta de roire inainte de marele cules! Daca vremea va fi tot schimbatoare, cu certitudine ca tendinta roirii va fi foarte accentuata. In cazul acesta se pot observa mai usor familiile cu tendinta accentuata de roire
Sunt adeptul teoriei lui Malaiu: nu numarul stupilor conteaza ci numarul culegatoarelelor din familii! Una este sa ai 30000 - 50000 de culegatoare si alta sa ai 10- 15 mii.
In ceea ce priveste depopularile din toamna, acestea sunt rezultatul infestarii cu varoua- cel putin din ce am observat in stupina mea-  si a lipsei polenului in natura in perioada - iulie august. Roii timpurii s-au dezvoltat pe rame noi si au avut o crestere mult mai frumoasa decat familiile de productie( care au fost spectaculoase in timpul culesului apoi au regresat in toamna la 5-8 rame). Schimbarea matcilor a fost utila, cele tinere prelungindu-si sezonul de ouat.
PS: ce servesc albinutele pe rame? Ceva stimulent proteic? Sau doar miere?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Nu spun sa ma laud dar varroa am avut foarte putin + am facut suficiente tratamente. Lipsa de polen a fost indiscutabil cauza. La mine de pe la sfarsitul lui August intra pe consum (nu mai au nici nectar - nici polen).
Eu le-am lasat multa miere dar am ignorat lipsa de polen si nu am intervenit in nici un fel.

PS: stimulent proteic home made cu drojdie de bere (e din 2015 poza cum am precizat). E o reteta din manual.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Rețeta a mai fost prezentatã pe forum? dacã nu,o poți împărtăși și nouã,dacã vrei bine înțeles. :wink2:

MOTANUL

Reteta e si pe ambalajul de drojdie de bere (si pentru turta si pentru sirop).

Din manual poti sa faci mult mai mult (ai acolo toate gramajele sa nu gresesti).
Iti alegi tu daca pui miere sau zahar pudra sau sirop.
Multi zic ca nu e bine sa pui doar drojdie de bere - ca ar fi bine sa pui si pudra de lapte praf (am facut si eu pentru ambele variante dar nu pot sa-ti spun stiintific care a fost mai buna).
Eu am pus la toate retetele si apicomplex si protofil (exact cum scrie in prospect-nici mai mult, nici mai putin).

Consistenta tot asa o faci in functie de ce vrei tu (mai spre sirop sa o pui pe speteaza - sau mai spre turta solida sa o manance in timp). Daca e foarte tare risti sa nu o consume - asta pot sa spun ca am patit.

Am facut si eu filmulete cand am facut turta dar nu le-am postat niciodata. Sunt deja puse destule. https://www.youtube.com/watch?v=k92HO8qz0ik
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

O familie a murit (a intrat pe 6 rame in iarna - relativ puternica) dar la un moment dat a ramas fara matca.

Eu nu am umblat in stupi de asta toamna (o verificare mai temeinica am facut doar in 60% din stupi - toti aveau matca din cei verificati).
In asta m-am uitat doar pentru ca nici o albina nu intra cu polen in el (e pe un rand in care nu am umblat inca).

Albinele batrane si putine au fost omorate pentru furtisag. Toate albinele din cutie erau practic la furtisag. Nicio matca (evident puiet lipsa) si covor de albine moarte pe fundul stupului. Nu am vazut varroa pe nici o albina moarta (nu asta a fost cauza).

In rest am cules foarte bun (salcie, pomi, flori). De obicei primavara pleaca bine in zona in care am stupina.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

În prima fotografie e un tip de urzicã moartã ?