Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

happy

Citat din: Bătrânul din August 06, 2012, 02:35:01 PM
Mai frumosule , eu te sun si inchizi telefonul?! Dormi la ora asta ? Cred ca garden e nevasta IAR TU TRINTOR !
Tinerelule,eu zilnic ma scol la ora 05.00 si ma duc la gradina la Amara unde am si stupina.Dimineata pot face treaba pe racoare,in urma unui atac cerebral de acum 5 ani s-au redus anumite posibilitati fizice iar caldura este de evitat. Deci la ora 13.30 eu ma odihnesc 2 ore dupa munca depusa.Nu vrei sa stii ce a fost la gura mea :zzz: Telefonul meu de unde il ai?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Bătrânul

Citat din: happy din August 07, 2012, 09:02:19 PM
Citat din: Bătrânul din August 06, 2012, 02:35:01 PM
Mai frumosule , eu te sun si inchizi telefonul?! Dormi la ora asta ? Cred ca garden e nevasta IAR TU TRINTOR !
Tinerelule,eu zilnic ma scol la ora 05.00 si ma duc la gradina la Amara unde am si stupina.Dimineata pot face treaba pe racoare,in urma unui atac cerebral de acum 5 ani s-au redus anumite posibilitati fizice iar caldura este de evitat. Deci la ora 13.30 eu ma odihnesc 2 ore dupa munca depusa.Nu vrei sa stii ce a fost la gura mea :zzz: Telefonul meu de unde il ai?
Iti pui telefonul public si ma intrebi de unde am !? Uite de aici http://happygarden.shopmania.biz/ Mai happy nu stiu ce impresie ai dar eu te simpatizez !!!! Daca gluma mea este un adevar te rog sa ma scuzi. :limba: :hi:

happy

Stai linistit ca nu ma supar eu asa repede,glumele sunt cele mai bune medicamente pe vremurile astea! :)
Aseara le-am servit albinutelor cate o portie de dulcofruct!Nu imi  place la stupii verticali cum sunt facute hranitoarele,ramane sirop in partea in care torn sirop care nu este mancat de albine.Am scos un podisor si maine dimineata sa adaptez ceva sa poata fi luat tot.Un dop cu gaura la orificiul prin care urca albinele si sita la capacul de vizitare.Maine fac poze cu ce am facut! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

salut, asi vrea sa ma ajutati cu o explicatie la un fenomen ciudat pentru mine ,
la majoritatea stupilor e liniste in timpul zilei in aceasta perioada dar aproape de venirea serii incepe o agitatie curioasa (chiar si dupa apusul soarelui inca 30 minute), multe albine se imbulzesc sa intre in stupi ,nu-mi dau seama ce se intampla ,  cules in zona nu prea e de la ce floarea-soarelui sa trecut de mult  flori de camp  nu sunt ,  asi vrea sa stiu cum se manifesta un cules de mana ,precizez ca stau aproape de padure 400m .

va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Ai facut stimulari cu sirop la ora respectiva? Foarte posibil ca la ora respectiva un vecin care are albine sa faca hraniri si albinele sa fi simtit acest lucru.

tassevasi

 Domnul Bucovineanu are dreptate , dar tu nu spui daca faci stimulari ori nu .
  Treb sa sti ca dupa stimulari  la circa 5 min  albinele pleaca  ca nebunele sa caute sursa de hrana , daca e mai din timp sa zicem ora 19 , dar daca dai dupa ora 21  deja  se intuneca si nu mai pleaca in cautare .
  Numai bine .

marius_vfp

salut, da am facut stimulari (dar pe intuneric ) , sunt constient de acest lucru , dar urmatoarea zi am asteptat lasarea intunericului fara a le da nimic  sa vad reactia lor  ,aceeasi reactie vin buluc la urdinis circa 20 minute continu(leam urmarit circa 4 zile aceeasi reactie si in cele 4 zile nu leam dat nimic) de zburat afara nu vad sa se duca ,deci ele doar intra in stup si nu iese niciuna, ma gandesc ca vin mai de departe si trag spre casa,  sau o fi vreun vecin mai darnic care le da la ale lui sirop prin castroane aiurea ,( suntem inca 5 aici in zona care avem albine) am sa incerc un mic film poate il pot atasa.

nu stiu cum se manifesta un cules de mana  asta ma sperie ca le-am lasat hrana de calitate si nu asi vrea so strice acum .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Bătrânul


ves.lucian

  eu inca am mai vazut astazi destule !!! nu pareau sa fie pe plecate !!! inca nu !!! :rotfl: :hi: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Citat din: marius_vfp din August 18, 2012, 04:34:41 PM

nu stiu cum se manifesta un cules de mana  asta ma sperie ca le-am lasat hrana de calitate si nu asi vrea so strice acum .
spor la treaba
Culesul de mana se observa mai ales dimineata. Mai degraba cineva face hraniri.

stupar

Albinele stiu cate ceasul!Ele daca au primit mancare intr-o zi a doua zi la ora aia asteapta mancarea si nu uita inca 3-4 zile la rand asteapta.De aceea sant agitate la ora respectiva.Daca deregula dai la aceasi ora,pot desface pachetajul la ranitor,ca nu te inteapa nici o albina.Incearca la o familie la care n-ai dat niciodata mancare,cate intepaturi te intanpina. :hi:

marius_vfp

salut,  ai dreptate domnule stupar , intepaturi nu prea iei mai ales atunci cand mirosi tot a sirop , doar accidental poti fi intepat, eu folosesc metoda barcanului  dar am si hranitoare de podisor , sa vezi ce frumos vin la masa cand le chem ,bat usor cu degetul si ele dau buzna , de furtisag nici nu poate fi vorba , nu se observa nici o albina  batanduse pe rampa de zbor , ar trebui sa le vad morte in fatza stupilor dar nu vad nimic.

referitor la albine azi am stat de panda , pe la 6:30 (dupa o scurta ploaie ,apoi a dat soarele )au fugit la furat mai mult ca sigur  mergeau toate in aceeasi directie ,am sigur un vecin neglijent , sau o fi vreu lan de facelia cultivat dar nu cred sa fie ceva pe seceta asta .

am vazut acu ceva zile saptamana aceasta prigori multe ,erau frumos colorate si grase , sper sa fi plecat in lumea lor :mad:
spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefeug

Aici inca sunt destule prigorii. acestea ar putea sa fie unul dintre motive: am observat ca albinele stau ascunse si dupa ce pleaca, aproape de lasarea intunericului, acestea intra sau ies (dupa apa, in special). ramane de vazut daca dupa plecarea prigoriilor se mentine sau nu fenomenul. daca se mentine, este de la stimularea vecinilor.
si inca ceva, daca siropul este pus in pungi si nu in hranitor atunci fenomenul de agitatie a albinelor este mult mai mic . asa poate fi administrat si in cursul zilei, la orice ora, fara a exista riscul de furtisag (exceptand situatia cand punga se sparge si siropul curge).

G. Iulian

Mă bucur pentru Bătrânul că a scăpat de prigorii, la noi încă mai sunt și sunt multe. Știe cineva când pleacă din țară cu aproximație?

stupar

La sfarsitul lui august pleaca,dar randunele mai ramani vr-o doua saptamani.Sant si ele multe,dimineata servesc micul de juni si inainte de apusul soarelui vini la cina.