centrifuga ieftina

Creat de danipowsoft, Mai 02, 2012, 10:26:00 AM

« precedentul - următorul »

danipowsoft

Doresc sa cumpar o centrifuga si as dori citeva pareri (doresc sa o folosesc la maxim 10 stupi)
Centrifugă tangentială inox 2 rame - 820 RON
Centrifugă tangențială din inox alimentar, cu acționare manuală, pentru 2 rame 1/1(cuib) sau 4 rame 1/2(magazie).
Diametru 370
Transmisie cu angrenaj din plastic cu fibra de carbon.
Capac transparent din policarbonat.
Robinet din plastic cu fibra de carbon.

As dori citeva pareri mai mult contra decit pro
Contra: nu are rotire a cosului in liber, are angrenaj din plastic, dar este ieftina(si nu vreau sa dau mai mult de 900RON pe centifuga)

daniel66

 Buna ziua.Daca vrei sa o folosesti doar in acest an poti sa o cumperi.Fratele meu a cumparat una la fel anul trecut si dupa ce a stors mierea de la 7 familii a trebuit sa-i schimbe angrenajul deoarece a cedat.Uitate cat costa un angrenaj,aduna si nervii acumulati,mai pune munca fiindca nu se va potrivi sistemul de prindere si va trebui modificat si vei vedea ca nu se merita sa cumperi centrifuga cu angrenaj de plastic.Chiar daca platesti mai mult pentru angrenaj metalic,te va costa mai putin decat sa-l schimbi pe cel de plastic cu unul metalic si sa faci si modificarile de rigoare.Cel mai simplu ar fi ca pentru 10 stupi sa imprumuti de la un stupar o centrifuga chiar daca imprumutul se poate numi inchiriere(te intelegi cu el si platesti pentru ea).Succes(-uri)!
daniel

danipowsoft

multumesc mult de informatie

Ionel_Cluj

As dori sa inchiriez o centrifuga ,Dupa salcam vreau sa storc cateva rame pentru consum propriu si nu pot sa cumpar acum o centrifuga noua.Mentionez ca locuiesc in Cluj si am stupina in apropiere.Am scris si la 'Inchirieri'[ dar nu am primit nici un raspuns.

piti

Nu te sfatuiesc sa inchiriezi nici centrifuga si nici altceva (inventar apicol) de la alti apicultori, pentru ca te poti pricopsi cu vreo boala.

Ionel_Cluj

Stiu ca as putea avea probleme dar nu am ce face , nu pot cumpara una noua pana mai spre toamna.Am scris mai mult in speranta ca cineva are una mai veche pe care o poate imprumuta.binenteles ca as dezinfectao f bine si inainte si dupa

Ionel_Cluj

Tocmai am citit pe un alt forum ca cineva a cumparat o centifuga galvanizata cu 200-300lei.Asa ceva as putea cumpara si eu chiar daca este folosita,Eu m-am uitat la apicola cluj dar si cele din tabla erau tot peste 1000lei.VA rog sa-mi spuneti unde pot gasi mai ieftina?

Kiwi Bee

Nu cunosc regulamentul actual din RO dar cei comerciali cum am inteles nu mai au voie sa foloseasca decit INOX .... esti in EU!!!

Pt tine acasa o sa fie bun si tabla zincata si plastic dar daca vinzi mierea.......INOXul te maninca


ion patrut

cu ce este influientata mierea daca este extrasa intr-o centrifuga de tabla zincata s-a reclamat vriun deces din aceasta cauza? oare toti cei care vand miere folosesc centrifuga de inox? hai sa fim seriosi

RazvanTi

fleoshc...
eu cunosc stupar care da mierea la procesator de ani de zile si are o centrifuga aca de 3 rame care din cauza ca o luase rugina a vopsit-o cu vopsea de gard.
si nu i-a zis nimeni ca de ce nu foloseste INOX sau ca a iesit cine stie ce bazaconii la teste.
ma lasati cu mofturile astea?
atata timp cat centrifuga o tii curata nu are cu ce sa dauneze mierii, fie ea din tabla, inox sau plastic. punct!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ion patrut

stii razvane : daca strainii folosesc numai inox noi sa fim mai prejos? cea mai periculoasa boala a romanului este mandria(nu cea de afi roman) si din pacate netratabila(pt unii)

Ionel_Cluj

Domnilor tot respectul pentru raspunsuri ,toti aveti dreptate:daca putem sa lucram mai curat si mai igienic fara costuri exagerate(1200cat costa o centrifuga noua nu este chiar o avere desi chiar acuma eu nu ii am)pe viitor o sa facem asta tot mai multi probabil. pe de alta parte nici nu am auzit ca s-ar cere numai inox inca asa ca revin la intrebare:stie cineva unde gasesc in zona sta o centrifuga la 2000-3000 lei noua sau folosita?Stau in Cluj

apivasmob

Eu am cumparat anul trecut o centrifuga reversibila electrica (220VA sau 12 VC) sau manuala pentru 18 rame 1/1 sau 36 2/3 sau 36 1/2 la un pret de 4250 ron (noua din inox) .
Este anuntul pe celalat sait stuparitul daca te intereseaza .
Sanatate tuturor apicultorilor

Ionel_Cluj

Din pacate am gresit :ma refeream la 200-300 lei pentru o centrifuga din tabla zincata noua sau bfolosita.Atat am acum
Scuze

piti

Ionele la pretul acesta nu stiu daca gasesti, eventual cauta in piata, poate gasesti pe cineva care vrea sa lichideze stupina. Eu asa am cumparat la inceput: lazi, topitor de ceara cu aburi, carti si reviste apicole mai vechi. Poate ai noroc. Apropo, am vorbi cu cineva in urma cu doua saptamani, care a zis ca un prieten  a cumparat de la un batran 6 familii de albine cu lazi cu tot la 150 lei familia, chilipir curat.  Daca nu gasesti pana la anul, poate reusec eu sa-mi fac o centrifuga reversibila si ti-o vand pe a mea pe care o folosesc acum. Este o centrifuga tangentiala pe 4 rame 1/1 sau 8 rame1/2. Cuva este din inox, rotorul este din otel cu plasa cu ochiuri patrate de 10 x 10 mm din sarma zincata si este vopsit in camp electrostatic. Raportul de transmisie este 4 la 1 si sistemul de actionare al manivelei este asemanator cu sistemul clichet cu posibilitate de schimbare a sensului de actionare.
Daca aflu de la cineva despre o centrifuga mai ieftina eu te anunt.
Numai bine si sanatate.