INCALZIRE STUPI ELECTRIC

Creat de joniii21, Februarie 15, 2012, 07:41:08 PM

« precedentul - următorul »

CV-03-BTF

Am placerea sa va salut. Merita studiat fenomenul cu incalzirea in amanunt. 9 din familiile la care s-a aplicat caldura au ,, explodat,,. Deja de la 3 rame am  ajuns la 8- 10. Matcile oua la greu. Este drept ca fagurii adaugati au avut o frumoasa coronita de miere. La 2 zile cate o punguta de cca 50 -100 g de sirop. Una care era aproape pe 2 rame cu incalzire inca se afla pe 3. Dar destul de multa albina. Voi mai adauga 2  faguri dupa ce trece episodul asta de vreme rea. Ar fi fost o treaba sa o unesc cu alta familie mai mica dar sunt la distanta de cativa metri iar pe latura aia nu mai am nici o familie. In schimb 3 din familiile  fara caldura au avut clar o ascensiune mai lenta. Desi in primavara au iesit  pe 4 rame fata de 2-3 celalalte, acum nu au mai mult de 5..6. Este si motivul pentru care nu am instalat folii de caldura. Siropul a fost aplicat egal. Ramele cu coronita de miere in functie de cata albine era in stup. Voi avea insa in vedere instalarea unui termoreleu care sa opreasta caldura cand afara sunt mai mult de 15 grade. Cateva familii ventilau astazi.