CAT OCUPA O RAMA INSAMANTATA CU PUIET?

Creat de bogdan moldovean, August 27, 2011, 03:40:11 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Nu stiu ce sa zic colegu,dar niciodata nu evaluezi familiile dupa nr de albine de pe o rama,o familie de albine se. evalueaza dupa parerea mea dupa nr.de rame cu puiet compact ,eu de exemplu stiu ca daca la la 15 aprilie,(azi) am 3,5. rame  cu puiet trag speranta ca ma indulcesc la Salcam 1,  in rest mi se pare exagerat 10000de albine pe o rama,
Ps. Daca vrei sa faci ceva la rapita  iti trebuie in 10 aprilie 4rame puie full.Cam asa vad situatia cu evaluarea familiilor de albine.

cipik

O rama acoperita cu albin are circa 250 de grame de albina, adica 2500 de albine.
Asa stiu eu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

thomas

da, multumesc, cam asa ma gandeam si eu, la 2000-2500 indivizi/rama 1/1.
Nu vreau sa evaluez puterea, ci numarul de albine. Bine, sunt oarecum termeni sinonimi in apicultura. Deocamdata am familii medii (5-6 rame cu aprox 3 de puiet oarecum compact..). Cam putin pentru salcam 2, sper sa creasca ritmul dezvoltarii ca sa prind salcamul cu familiile la 10R si populatie pentru caturi.

Dan Pașca

:)) Ii bine,stai cu stimularile pe ele si o sa te rasplateasca si ele.

Muntoiu Radu

Citat din: thomas din Aprilie 15, 2015, 09:28:10 PM
aprox 3 de puiet oarecum compact..
Asta va fi culegatoarea de peste 5-6 saptamani. 3 rame 1/1 sunt 6 rame 1/2 = un cat intreg plin de culegatoare. Din ce am auzit de la unii cu experienta, trebuie sa ai 4 rame de puiet (viitoarea culegatoare) cu 40 de zile inainte de data tinta.

cipik

Trebuie sa incepi stimularile puternice cu 45 de zile înainte de cules vizat, astfel ca albinele care ies in aceasta perioada sa sustina întregul cules. Făcând un calcul arata cam asa: 21 dezile pana iese puietul si încă 20 de zile de stat in cuib la treburi casnice, oricum pot iesi la cules si cele mai tinere de 20 de zile. Albina la 5-6 săptămâni vara este pe moarte.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Muntoiu Radu


thomas

cara de 2 ori si apoi moare :)) e adevarat, in sezonul activ, viata unei lucratare este scurta. Nu am calculat niciodata sa stimulez ca sa am culegatoare, deoarece vremea nu este cel mai bun prieten, iar albinele stiu ele cand sa se dezvolte. Daca vrem ca o albina sa traiasca cat mai mult, trebuie evitat zaharul mai ceva ca stropirile la rapita.Ii dau dreptate colegului anterior care mentioneaza faptul ca o albina poate iesi mai devreme la cules, adica pana in cele 40 zile.
Oricum, familiile sunt pe un trend ascendent, cel putin 3 R de puiet in stupi. Problema ar fi ca aceste albine eclozeaza in preajma S2 sau dupa si singura optiune ar fi inmultirea.

Muntoiu Radu

Daca o rama e ouata cu 40 de zile inainte de data tinta, la acea data tinta albina va avea 19 zile - perfecta pentru cules. La mine salcamul infloreste pe la 20 Mai. Asta inseamna ramele ouate la 5-15 Aprilie vor fi culegatoarele de la salcam.