Incepator ALBINIST

Creat de Tamu, Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Polenul nu a fost problema. Am mentionat: fagurii din cuib care trebuiau sa fie cu puiet aveau pastura in ei.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

stefan1

  Ai avut cumva cules de la amorfa? Uneori de acolo se umplu fagurii cu o pastura pe care albinele nu prea vor sa o consume.
  Sau ti-au roit cumva stupii si atunci au facut pauza in puiet?
  N-am auzit la noi de o incetare completa a pontei pe vara, inca pe durata de mai multe saptamani! In tari cu alta clima, ca zone din Africa, Israel si unele tari arabe, albinele au intr-adevar o pauza de puiet in vremea secetoasa si de arsita din vara si doua maxime de dezvoltare, primavara si toamna, cand temperaturile sunt mai acceptabile si sunt ceva precipitatii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

In perioadele secetoase am avut cazuri cand albinele au incetat cresterea de puiet. Chiar anul trecut spre sfarsitul lui august s-a intramplat acest lucru. Dar in cazul de fata nu stiu ce sa zic. Nu a fost seceta si trebuia sa existe polen si in natura.

Tamu

In apropiere de stupina nu am cunostinta sa fie amorfa.
Daca era, nu trebuia sa am astfel de "maifestari" si in anii trecuti?
Am avut o singura familie care mi-a roit.
Familiile nu pareau absolut deloc nelinistite, dimpotriva.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Matcile au recuperat timpul pierdut. Am din nou cate 6-7 rame cu puiet si oua in fiecare familie.
Pana la urma stiu ele f. bine de ce au facut "greva". Pacat insa ca nu am reusit sa inteleg si eu motivul.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

ciucur

Citat din: Tamu din Iunie 30, 2016, 10:00:09 AM
Matcile au recuperat timpul pierdut. Am din nou cate 6-7 rame cu puiet si oua in fiecare familie.
Pana la urma stiu ele f. bine de ce au facut "greva". Pacat insa ca nu am reusit sa inteleg si eu motivul.

Aveti reginele marcate?
Sunteti sigur ca nu au roit/inlocuit regina? Intreb si eu, ca mi se pare foarte ciudat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Tamu

@ciucur
Sunt sigur ca a roit o singura familie, am si mentionat asta. In acea familie nu aveam matca insemnata din pacate.
Celelalte familii nu s-au depopulat, 12 rame in cuib full de albina si in magazie 6-7 ....  . E posibil sa fi fost schimbari de matci linistite (fara roire). Dar e ciudat cum de s-au sincronizat toate deodata. Dupa cum spuneam cules a fost in permanenta bunicel. La 2 familii am avut matcile insemnate 2015 dar de atunci nu le-am observat, dar nici nu m-am uitat special dupa ele. Am fost interesat mai mult de curatarea sistematica a botcilor cu vizite facute la interval de 6-10 zile. La urmatoarea vizita voi cauta matcile cu pricina pentru ca daca au fost inlocuite explica lipsa pontei ptr. o perioada.
Multumesc ciucur. Presimt ca raspunsul este
Citatinlocuit reginele
.
Voi reveni cu concluzia.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

ciucur

Si eu am fost partial in situatia dumneavoastra. Sincronizarea le-a facut-o vremea rea.
Mi-au intrat la roit, am tot distrus la botci dar probabil ca am mai ratat din botci.
Datorita vremii nu au putut roi cu regina batrana.
Regina cea tanara a eclozionat si a preluat conducerea stupului deoarece neavand oua sau larve de varsta potrivita pentru a trage alta regina probabil familiile au renuntat la roit .
Anul asta am avut si cativa roi naturali micuti. La cei ce au roit a ramas foarte multa albina in familia de origine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Tamu

Reginele au fost inlocuite intr-adevar.
Multumesc ptr. ajutor ciucur.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!