Incepator ALBINIST

Creat de Tamu, Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

De ce miere lungita cu apa si nu miere pur si simplu? Nu au de unde isi lua apa?

Tamu

 :hi:  bucovineanu.
Consider ca temperaturile sunt prea mici pentru a putea lucra confortabil cu mierea. Stimularile se fac seara. Daca e putin diluata se lucreza mai usor. Nu am interesul sa umplu eu fagurii cu miere ci doar sa stimulez si numai cand si/sau daca e cazul.
Daca gandesc gresit accept orice argumente corecte.
Multumesc anticipat.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Orice miere e amestecata cu apa va fermenta in timp. Dar fiecare face cum crede ca e mai bine.  :smile:

Tamu

Foarte corecta afirmatia cu fermentarea.  ^:)^
Procesul de fermentare apare dupa cca 48-72 ore, la temperatura medie de 20 grade, din cate am observat la siropul din zahar invertit 2/1.
Mentionez ca sirop de zahar invertit 2/1, dupa reteta lui G. Romanescu, am folosit si nu am avut nici cea mai mica problema cu el.
Miere diluata inca nu am folosit.
Daca este administrat proaspat siropul de zahar 2/1 sau 1/1 (la maxim 5-8 ore de la prepararea lui) in stup acesta nu mai fermenteaza deoarece albinele dezumidifica siropul. La fel cum fac si cu nectarul. Logica ma face sa cred ca la fel ar proceda si in cazul mieri diluate si astfel nu ar avea cum sa fermenteze.
Poate gresesc, asta in situatia in care mierea diluata ar fermenta mai repede ca si siropul. Raspunsul corect cred ca-l voi obtine dupa o proba practica.
Oricum este f. binevenita atentionarea ptr. ca asa voi face un test pentru a evita problemele.
Multumesc.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

De mult timp doresc sa-mi achizitionez o presa de faguri. Din pacate modelele care-mi plac sunt scumpe.
Pana o sa-mi permit sa-mi cumpar o sa incerc bricolarea unei acasa dupa un filmulet gasit pe net pus de neamarin.
Costurile sunt minime, apreciez undeva la vreo 50 de lei.
Multumesc pentru filmulet.
Cei interesati pot lua idea de aici:
presa pentru faguri artificiali din silicon a unui stupari
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

Citat din: Tamu din Aprilie 22, 2014, 02:48:02 PM
De mult timp doresc sa-mi achizitionez o presa de faguri. Din pacate modelele care-mi plac sunt scumpe.
Pana o sa-mi permit sa-mi cumpar o sa incerc bricolarea unei acasa dupa un filmulet gasit pe net pus de neamarin.
Costurile sunt minime, apreciez undeva la vreo 50 de lei.
Multumesc pentru filmulet.
Cei interesati pot lua idea de aici:
presa pentru faguri artificiali din silicon a unui stupari
Interesanta ideea Tamule. Multam pt postare. Stima si respect!!!

sandupop

http://mehmetyuksel1.blogspot.it/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html, in linkul asta, care este originalul link-ului pus de Tamu, ....este si ceva scris in turca, am incercat sa traduc cu google translate, dar nu pot sa va spun ce a ieșit =)) :rotfl:, ...poate stie cineva turcește,  sa aflăm măcar tipul de silicon. :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

#157
 :hi: Vad ca este interes pentru subiect.
Eu voi folosi Silicon Sanitar acesta conform prospectului rezista pana la 120 grade C. se lucreaza ceva mai greu (trebuie folosit repede si cu atentie sa nu ramana bule in celule) dar e la-ndemana si e ieftin. Iar ca suport caut ceva rezistent la apa gen textolit, sticlotextolit cu grosime intre 15-30 mm. Sa vad ce voi gasi.
Exista un tip de silicon folosit la matrite care s-ar putea sa fie bun (nu cunosc temperatura la care rezista desi e posibil sa fie 300 gr. c.) cu acesta se lucreaza mai usor, cred. Este vorba de Silicon rtv-2 HY. Anexez un filmulet ca sa se stie despre ce e vorba:
Confectionare matrite lumanari din doua parti - Silicon rtv-2 HY
Aici este articolul original tradus din turca:
http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=tr&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fmehmetyuksel1.blogspot.it%2F2009%2F04%2Ftemel-petek-kalibi-yapimi.html
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

#158
Mi-am pregatit toate materialele necesare. Am gasit textolit de 20 mm. E decupat la dimensiuni, are fixate laterale de aluminu si maner la placa superioara. Dar Nu voi lipi mulajul decat cand voi fi sigur ca va iesi corect. In acest sens voi face niste teste.
Prima amprenta de pe o foaie de ceara folosind silicon sanitar transparent (pentru a vedea daca apar bule de aer) de la Ceresit.
Rezultatul a fost f. slab, spun eu. O parte mi-a iesit in proportie de 70% (corecta) fara bule dar cealalta parte a fost 80% (incorecta) cu bule. E adevarat ca la a doua parte am lucrat pe lumina f. slaba si am fost presat de timp imediat dupa ce m-am apucat. Urmatoarea sper sa iasa mai bine. Nu stiu cum as putea "dilua" siliconul ptr. ca bulele de aer sa se ridice la suprafata. M-ar ajuta enorm.

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bionut

Salutare tuturor,

ceva progrese cu privire la presa din silicon? :D

Citat din: andreiu din Mai 25, 2013, 02:38:58 PM
  ...recoltez de la fiecare cate o rama marginasa cu miere matura, sau cu puiet capacit si le dau in loc cate o foita. Astfel, se formeaza o banca de faguri cu miere pe care periodic o extrag si o banca de faguri cu puiet la eclozionare, din care, cand am botci mature, fac roi puternici de la inceput... Banca de faguri cu puiet capacit o fac in lazi goale, asezate pe pozitie in stupina...
Salutare tuturor,
Domnule Andreiu, puteti  va rog sa detaliati putin modalitate de formare a roilor despre care ati scris cu ceva timp in urma? Ridicati rame cu puiet capacit (fara albina acoperioare banuiesc) si le dati botci mature de alti stupi? Cand nu aveti botci cum procedati?



Tamu

Momentan am achizitionat niste ACID ACETIC GLACIAL 99,8% (esenta de otet) cu care sper sa reusesc diluarea siliconului inainte de turnare. Dar timpul nu i-mi permite deocamdata sa ma ocup de presa. Am sa revin cu poze si detalii cand voi avea noutati.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Salut pe toata lumea cu respect!
Nu am intrat de mult timp. Sper ca toti sa fiti bine si sanatosi alaturi de iubirile voastre  :bzz:  :bzz: :bzz:
Azi am facut turte pe care le voi administra la "masa de pranz" fetitelor mele.
1    -parte miere de salcam;
1    -parte polen crud congelat;
2,5 -parti zahar Coronita pudra.
Asta le-am dat si anul trecut. S-au dezvoltat extraordinar.


Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

mmacreanu

Citat din: Tamu din Ianuarie 31, 2016, 12:46:41 PM
Salut pe toata lumea cu respect!
Nu am intrat de mult timp. Sper ca toti sa fiti bine si sanatosi alaturi de iubirile voastre  :bzz:  :bzz: :bzz:
Azi am facut turte pe care le voi administra la "masa de pranz" fetitelor mele.
1    -parte miere de salcam;
1    -parte polen crud congelat;
2,5 -parti zahar Coronita pudra.
Asta le-am dat si anul trecut. S-au dezvoltat extraordinar.

arata bine ... chiar delicios!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Tamu

#163
GREVA IN STUPINA?!   =))
Anul acesta toate matcile din toti stupi mei sau oprit din ponta ptr. o perioada intre 20-30 de zile.

Mentionez ca a fost cules bunicel (perioada final la salcam si inceput la tei). Intretinut si din cultura mea de de zmeura si goji. Nu am facut stimulari. Magaziile puse.
Nu au fost cuiburile blocate. Aveam cam 5-6 rame cu coronita de miere si pastura efectiv goale in zona de mijloc la fiecare familie.
Temperaturile medii pe timp de zi au fost 22-27 grade C. si pe timp de noapte 9-16 grade C.
Ploile au alternat cu perioadele de soare fara modificari majore de temperatura si totodata fara volume mari de apa.

Nu am reusit sa gasesc o explicatie. Oare a mai patit cineva asta?

Pozele sunt facute in perioada cu pricina.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Sursa de polen era in natura in perioada respectiva?