Incepator ALBINIST

Creat de Tamu, Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

hai sa te contrazic nitel...  :P
EXACT ca asta e si pompita mea.
lichidul de aprins carbunii in mod sigur va distruge cauciucul si anume garnitura-piston incercuita cu rosu ... :nod:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Tamu

RazvanTi: ma contrazici degeaba.  :P  Chiar acum am verificat din nou, e plastic. Cel putin la pompele ce le am eu acum. Ca am luat 2 nu una. Conteaza mai putin din ce e facuta, important e sa tina.  :hi:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Am gasit in sfarsit ulei de parafina la 100ml. (80 gr.) intr-o farmacie pentru 3,89 lei produs la Ploiesti.
Aici e site-ul producatorului si e mai ieftin:
http://www.vitaliak.ro/index.php?p=5&of=7
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

ursulakhe:
Despre acest tip de pompita ai pomenit? Am vazut o astfel de pompita folosita la un aparat home made la targul de la Valea lui Mihai.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marius_vfp

tamu asteas pompe de amorsare carburator de drujba , mai ales la drujba mcculloch . insa cantitatea pompata poate sa difere , in respectiva pompa va ramane intotdeauna putin aer.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Tamu

Da, este adevarat marius_vfp.
Am sa fac teste si cu aceasta varianta. Este special pentru benzina si supapele inchid surprinzator de bine. Am gasit si furtune transparente tot de benzina. Vreau ca in final sa pot spune cu certitudine care componente merita folosite.
Am intampinat tot felul de probleme in realizarea aparatului, mai mici sau mai mari.
Doresc sa fie mai simplu si ieftin constructiv cu posibilitate de remediere a problemelor cat mai usoara avand ramdament maxim.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Marius-ursulakhe

tanu trimite un mesaj privat la  cazacu marius si iti va spune el ce fel de pompita este vorba
eu am aflat de la el ca si-a luat pompita numai cu 7 lei de la Husqvarna si a montat-o pe acel pistol care care o ajuta sa traga lichidul

Tamu

Astazi am facut al 3-lea tratament.  Am ramas profund impresionat de eficienta celor doua de dinainte.
Aparatul functioneaza bine. Sunt multumit. Dar mai trebuie sa decid care varianta de dozaj o voi folosi si sa concep un mod rigid de fixare.
Atasez un tabel cu numarul de varoua cazuti la fiecare tratament/familie.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

cazacu marius

salut tamu .este adevarat cum a spus ursulake.acea pompa este de fapt o pompita de uns lantul si lama la drujba .nu are nici o legatura cu acea poza cu pompa de benzina.intra la pagina mea CAZACU MARIUS ,si uitate la pozele cu vaporizatorul meu  si iti vei da seama ce pompita iti trebuie.este adevarat ce ai spus.tatamentul cu acest vaporizator da randament maxim.succes,si iernare usoara. :hi: :beer:
macin-Tulcea

Tamu

Multumesc, asemenea si tie.  :hi:  :beer:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

fiug1970


Tamu

Astazi datorita vremii bune m-am hotarat sa prepar repede niste turte proteice din miere, polen crud si zahar pudra pe care le voi administra cate 400gr. per familie. Sper sa le prinda bine.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Astazi intentionez sa dau un ochi in stupi. Am reusit sa trec de prima iarna cu albinele. Desi la noi in zona a fost o iarna usoara ma bucur f. mult. Vremea e frumoasa acum si poate am sa si stimulez cu ceva miere de salcam lungita cu apa (75% miere+25% apa). Asta in functie de cum si-au dat drumul la ponta matcutele. Cred ca va trebui sa incep largirea cuibului cu introducerea unei rame cladite. Ziua avem 15-16 grade dar noaptea inca coboara pe la 2 grade.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

#149
Chiar acum m-am intors de la frumoasele mele. A trebuit sa pun cate o rama cladita in fiecare, iar la familia ce a iernat pe 8 rame am pus 2. Matcile au pontat la f. bine. Aduc polen galben si rosu-portocaliu, dar si miere. Au miere proaspata in stupi. Asa ca am hotarat sa nu le mai stimulez si eu. Am pus adapatorul in functiune si am eliminat gratiile de la urdinis dar acesta e lasat de doar 2 cm. Turtele proteice ce le-am pus pe la jumatatea lui ianuarie au fost luate in totalitate. In nici unul din stupi nu am avut mucegai, sau mortalitate excesiva.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!