Varatraz

Creat de bucovineanu, Octombrie 18, 2010, 09:31:41 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Foloseste cineva acest produs?
Doua intamplari nefericite in urma folosirii Varatrazului:
In vara, cineva de la mine din zona care avea 4 familii a observat albine care nu puteau zbura si a chemat un vecin apicultor sa vada despre ce e vorba. Acesta a considerat pe buna dreptate ca e vorba de varoa si l-a sfatuit sa cumpere tratament si sa le trateze. A cumparat omul o sticluta de varatraz si a facut tratamentul conform prospectului. Dimineata a gasit toate albinele innegrite, moarte intre rame si pe fundul stupilor.
Acum in toamna altcineva, care avea 30 de familii a facut tratament la 22 de familii cu Varachetul ramas de anul trecut, iar celelalte familii le-a tratat cu varatraz proaspat. Daca in prospect scrie ca se pot folosi pana la 5 picaturi, a pus cate 3 picaturi. Dimineata toate familiile tratate cu varatraz erau moarte, albinele innegrite intre rame si pe fund. A mai patit-o cineva?

balasbebe

Eu zic sa nu se folosesca Varatraz, deoarece ramaneti fara albine. Din pacate si la noi in Salaj din 2 stupine pe unde a ajuns Varatraz au murit zeci de familii. Au luat solutia, iar acum a ramas si cu paguba. Comerciantul a fost smecher. Pe motiv ca vor face o analiza, a pacalit stuparul si acum nu mai poate dovedi cu nimic.
Ce mai pot sa zic?

Popescu Gheorghe

Eu am folosit in decursul anilor si varatraz si nu am patit nimic;probabil ca au aparut societati fantoma care produc asa ceva la uin pret de nimic si care fac mai mult paguba decat ajutor( apicultorul in speranta unui castig nu mai verifica datele si pateste ca cei de sus amintiti).Deci depinde cine este producatorul autorizat,precum  si obligativitatea verificarii datelor de identificare.Este o parere

balasbebe

Varatrazul nu a fost cu mult mai ieftin. Eu de cand a aparut pe piata, doar cand i-am vazut ambalajul mi-am dat seama ca nu esteun produs in care sa ai incredere.

stefanescu

Si eu am facut tratament cu Vartraz in aceasta toamna si la mine si la un vecin si pina acum totul e bine
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

balasbebe

Depinde de lotul folosit. O data sa patesti si daca nu esti despagubit ce faci? Mai incerci o data?

stefanescu

Lasati ca si asa mam speriat cind am citit. Probabil mi-a trecut glontul pe la ureche. La primavara fac cu Varachet ca sa nu am probleme
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

balasbebe

Daca s-ar scrie aici cati stupari au patit nu stiu daca ar fi usor pentru acel producator. Deocamdata stuparii prea putin au acces la Forum. Nu stiu daca sunt 10%

pharaonu75

Ai perfecta dreptate! Drumul cel mai scurt este intotdeauna drumul pe care il cunosti!
Daca cel care produce sau comercializeaza un produs de genul asta ar fi obligat sa-l folosesca demonstrativ pe familiile sale de albine, va spun eu ca nu ar mai fi produse contrafacute pe piata!
Nu si-ar risca propriile albine, iar clientul ar observa ca produsul nu este de incredere!
Deci ca un sfat, nu va aruncati la ce este nou aparut, la ce nu a fost testat de altii sau la un produs despre care nu aveti destule informatii/referinte pozitive!
Informati-va mai inainte, discutati cu cat mai multi apicultori, pentru a nu avea ulterior situatii neprevazute!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: balas din Octombrie 19, 2010, 01:13:08 PM
Daca s-ar scrie aici cati stupari au patit nu stiu daca ar fi usor pentru acel producator. Deocamdata stuparii prea putin au acces la Forum. Nu stiu daca sunt 10%
Tine si de noi sa aducem cat mai multi pe forum...
Dar si asta este o arma cu doua taisuri! Sunt membri ai forumului care chiar daca stiu, prefera sa taca, sa nu spuna nimic din experienta proprie, din diverse motive!
Si atunci care este rostul procentului mare d apicultori inscrisi pe un forum?
Pot fi 50% dintre apicultori inscrisi pe un forum dar sa fie activi tot 10%!
Daca astia 10% care sunt pe forum expun problemele/sfaturile lor, este un lucru bun, totusi!
Asta nu inseamna ca nu imi doresc sa avem cat mai multi membri, sau ca as dori o limitare a numarului de useri...
Imi doresc doar ca cei care sunt pe forum, putini sau multi, sa fie deschisi la discutii si sa isi expuna aici problemele, in speranta gasirii unor raspunsuri, raspunsuri care ar fi utile si altora candva...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

balasbebe

Probleme cu Varatraz au mai fost. Era prea slab. Acum este prea tare. Pur si simplu nu-mi explic cum omoara albinele.

balasbebe

Daca nici un ambalaj nu sunt in stare sa faca, la Varatraz. atunci cum ar avea bani sa faca un produs de calitate, si sa nu afecteze nici albinele?

D006

Citat din: balas din Octombrie 19, 2010, 07:07:20 PM
Daca nici un ambalaj nu sunt in stare sa faca.
Cand am citit asta imediat mi-a venit in imagine mierea in bidoane PET reciclate.
Vrem ambalaj sau continut?

bucovineanu


marius_vfp

salut, SFAT URGENT , vreau sa stiu de la voi daca e bun acest varatraz sau nu , tocmai ma pregateam sa fac primul tratament la proaspetele mele albine , si m-am gandit sa verific produsul  pe forum .
am cumparat acest podus din farmacie veterinara , nu de la coltul strazii.
este produs de sc.pasteur filiala filipesti de prahova  lotul 71 expira in 08 2012 produsul contine substantza lichida , pipeta benzile  si prospectul , il vad in regula dar nu vreau sa gresesc .
o zi buna va multumesc .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva