Întrebare pusă - se așteaptă răspuns!

Creat de romikele, Octombrie 15, 2015, 10:45:26 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 10:24:50 PM
A se vedea cazul tiganilor din Sibiu convertiti la prostentantism. Ii prefer in locul celor ortodocsi. Fac mai putine infractiuni spre deloc. Asta ca vad ca esti destul de reticent in privinta rolului religiei.

:D  :P

romikele

Am văzut și eu, dar cred că se referă la o sectă unde se adună proștii...  =))

oroles

#17
Era o greseala de tastare. :) In niciun caz nu era vorba despre vreo secta de "prosti". Era clar vorba despre "protestantism". Cine nu greseste sa aunce primul cu piatra!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Citat din: oroles din Octombrie 17, 2015, 03:23:14 PM
Era o greseala de tastare. :) In niciun caz nu era vorba despre vreo secta de "prosti". Era clar vorba despre "protestantism". Cine nu greseste sa aunce primul cu piatra!
Cu siguranta iar ai gresit, nu "protestanti" fiindca sigur nu erai de acord cu ei,. ci NEOPROTESTANTI.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

Asa o fi, insa nu cred ca trebuie facuta distinctia decat atunci cand teoretizam!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 10:24:50 PM
A se vedea cazul tiganilor din Sibiu convertiti la prostentantism. Ii prefer in locul celor ortodocsi. Fac mai putine infractiuni spre deloc. Asta ca vad ca esti destul de reticent in privinta rolului religiei.

... nu cred sa existe asa ceva ..... tigan care sa munceasca cinstit sa i-si cistige piinea .

Te pomenesti  ca miine-poimiine  ne intilnim cu ei in pastoral ca s-or lua si de  albine ... =))


Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 03:37:52 PM
........ Pai ce ar fi fost societatea romaneasca fara BOR? Am fi avut si mai multe prostituate, criminali, hoti etc. Toate isi au rolul lor.

Eu nu am prea intrat in biserica.... cred ca sunt citeva zeci de ani de cind am intrat in biserica ... si nu am ajuns nici criminal si nici hot,  cred ca atribuim bisericii merite mincinoase .
Treaba cu hotiile sta in nivelul de cultura si in ADN-ul fiecaruia ... ce a vazut Gheorghe acasa la maica-sa si taica-su aia face si el in viata .... doar scoala s-ar putea sa-l mai schimbe oleaca .

.... fara BOR nu am m-ai fi avut atitea manastiri pline de calugarite si calugari care in loc sa i-si intemeieze o familie si sa faca copii stau in manastiri si "se pirlesc" intre ei .
BOR sa-i trimita pe toti calugarii si calugaritele  in viata reala sa faca ce le-a spus si Dumnezeu lu Adam si Eva : plecati in lume si faceti copii nu o frecati la rece .


Kiwi Bee

Parca acum vreo citiva ani aveam si un coleg Rom aici pe forum.

In copilarie cunosteam familii de Romi care lucrau in fabrici ca orice adult si locuiau in blocul vecin. Erau curati si copiii la fel ca oricare alt copil.
Ei, aveam si cartier unde casele erau din tabla ondulata(pereti, acoperish, tot).

Un sistem de scolarizare pusa bine la punct face minuni. Dar pt asa ceva toata tara ar trebui(vorbesc in primul rind de NZ, dar este valabil peste tot in lume) sa plateasca taxe mai mari sa ajunga bani si pt invatamint.

oroles

In 2008 am trecut printr-un sat din judet de la mine, numai de tigani, undeva langa Onesti. Am oprit masina si m-am dus la magazinul satesc, lasand pe bancheta din spate o borseta cu o suma de bani. Cand am ajuns in magazin mi-am dat seama de prostia facuta, i-am spus vanzatoarei ca ma duc sa iau ceva din masina si am plecat rapid din magazin. Am alergat pana la masina, mi-am luat borseta si cand m-am intors cu borseta in mana vanzatoarea mi-a zis ca temerile mele erau neintemeiate si ca in acel sat nu se fura. Vanzatoarea era romanca. Apoi mergand cu masina prin sat am observat tiganci cu fuste care pasteau vaca (de aici am dedus a aveau vaci!), tigani care erau la prasit, tigani care isi ajutau vecinul proaspat insurat sa isi termine casa.  O ruda de-a mea care a lucrat acolo in anii '80 mi-a zis ca erau gospodari si nu furau. Acum am inteles ca prin inrudirea cu tigani din alte comunitati au inceput si furturile in acel sat, si faptele cu violenta etc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

Citat din: oroles din Octombrie 18, 2015, 10:35:49 AM
In 2008 am trecut printr-un sat din judet de la mine, numai de tigani, undeva langa Onesti.
uite cat m-ai facut de curios; eu traiesc de 47 ani in onesti si inca nu am cunoscut tigani sa nu fure. care e acel sat prietene? singurul care are norme clare privind furtul e Conti dar ala nu se pune ca sunt doar tigani si ar fi un non sens sa se fure intre ei
somnul ratiunii naste monstri

ionel07196555



Are dreptate Oroles fara Biserica ar fi  mai multi hoti si mai multe prostituate.
Asta pentru ca oamenii in loc sa pun mana sa faca ceva prin fortele lor asteapta sa pice de sus, iar daca nu pica asta e.
Prin urmare Romanii sunt saraci  nu au bani sa dea pe fete, hotii nu au ce fura aici.


:D :D :D :D

Dar deja suntem in oftopic .
[/quote]
mERGETI PE LA BISERICA NU DOAR DE PASTI SI ALTE SARBATORI si vada ochiu ce oameni pupa mina POPI .
romi nu au bani ::::::::::: salam striga nu cinta de la MERCEDESA 500 de coco pentru TELEVIZOR

oroles

Citat din: pad3 din Octombrie 18, 2015, 01:36:32 PM
singurul care are norme clare privind furtul e Conti dar ala nu se pune ca sunt doar tigani si ar fi un non sens sa se fure intre ei
De Conti nu stiu nimic, insa nu cred ca e chiar un nonsens sa se fure intre ei. E vorba despre Radeana. Acum nu mai e asa, ca au venit multi din Gura Vaii. Si la Frumoasa, com. Balcani e o situatie asemanatoare. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: pad3 din Octombrie 18, 2015, 01:36:32 PM
Citat din: oroles din Octombrie 18, 2015, 10:35:49 AM
In 2008 am trecut printr-un sat din judet de la mine, numai de tigani, undeva langa Onesti.
uite cat m-ai facut de curios; eu traiesc de 47 ani in onesti si inca nu am cunoscut tigani sa nu fure. care e acel sat prietene? singurul care are norme clare privind furtul e Conti dar ala nu se pune ca sunt doar tigani si ar fi un non sens sa se fure intre ei

  Bunicii mei, imi povestea tata, au luat un baiat tigan cortorar, de pe la 15 ani, ca sluga, ca ei erau batrani. Il imbracau cu haine romanesti, l-au invatat sa se spele, il culcau in camera ca si a lor, in asternuturi curate si mancau la masa cu ei. Era harnic si cinstit. Lucra ca orice om de la arat la sapa, coasa si cules, la ingrijirea animalelor si intretinerea gospodariei. A stat la ei 4-5 ani. A venit Al Doilea R M si Antonescu a adunat tiganii sa-i duca la Bug. Bunicul i-a propus sa ramana aici, la el, ca depune marturie ca este muncitor si fara apucaturi rele. A spus sa-l lasa sa se mai gandeasca si pana la urma i-a spus ca a hotarat sa mearga totusi cu neamul lui. S-a dus, dar nu s-a mai intors. I-au spus neamurile lui care au revenit, ca s-a imbolnavit si s-a prapadit. Probabil traind o vreme in conditii mai bune, si-a pierdut rezistenta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_6777

Citat din: bio din Octombrie 17, 2015, 11:15:22 PM
Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 10:24:50 PM
A se vedea cazul tiganilor din Sibiu convertiti la prostentantism. Ii prefer in locul celor ortodocsi. Fac mai putine infractiuni spre deloc. Asta ca vad ca esti destul de reticent in privinta rolului religiei.


Te pomenesti  ca miine-poimiine  ne intilnim cu ei in pastoral ca s-or lua si de  albine ... =))


Sa nu se ia... de albinele tale. O ranga pusa la indemana este foarte utila.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

pad3

bunicii mei au trait in radeana. un sat linistit si putini tigani.asta pana primarul a gasit o metoda de a-si innoi mandatul. A IMPORTAT tigani 9 de la gura-vaii) ce a urmat ...e de la sine inteles. mai rau ca lacustele.am un teren la cateva sute de metri de satra lor si cel care-l lucra in arenda nu mai vrea sa auda de dealul Gutinasului. acum cateva zeci de hectare sunt pasunate de magarii tiganilor iar radenenii au renuntat la a mai creste oratanii, devenise munca patriotica. stiti cine prospera? si va prospera si mandatul viitor
somnul ratiunii naste monstri

RazvanTi

am trait sa o vad si pe-asta.....
ȚIGAN sa nu fure?!?!?!?!?!!?  :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: pai asta e SCRIS IN GENA LOR... ar fi ca si cum noi nu am avea maini....
ce prostuti sunteti...  ))/ ))/ ))/ ))/ ))/ ))/
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro