Întrebare pusă - se așteaptă răspuns!

Creat de romikele, Octombrie 15, 2015, 10:45:26 AM

« precedentul - următorul »

romikele


oroles

Se aude un mic fasait pe post de raspuns: "Pai daca nu pica nimic, cum eram sa promovam programe "open source""
Acum intre noi fie vorba, programele open source sunt mult mai slabe calitativ, si pot sa vin si cu argumente.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Octombrie 15, 2015, 02:54:48 PM
Acum intre noi fie vorba, programele open source sunt mult mai slabe calitativ, si pot sa vin si cu argumente.

Mai slabe ca cele produse de SIVECO nu cred ca exista.

romikele

Citat din: oroles din Octombrie 15, 2015, 02:54:48 PM
Se aude un mic fasait pe post de raspuns: "Pai daca nu pica nimic, cum eram sa promovam programe "open source""
Acum intre noi fie vorba, programele open source sunt mult mai slabe calitativ, si pot sa vin si cu argumente.
Acuma că ți-ai "tras" Windows 10 arunci cu petarde!  :razz:
Nu există "open source" de slabă calitate, ci utilizatori nepregătiți  :wink2:
Nu poți avea pretenția ca ceva gratis și liber să depășească ce e pe bani grei.

Pentru utilizatorii nepretențioși și mai puțin simandicoși există soluții gratuite suficient de bune.

oroles

Citat din: romikele din Octombrie 15, 2015, 08:50:29 PM
Nu există "open source" de slabă calitate, ci utilizatori nepregătiți  :wink2:
Daca si eu sunt "nepregatit". Sunt lucruri simple pe care un produs open source gen MSOffice nu le face. De la editarea poyelor inroduse intr-un document de tip word pana la banala utilizare a functiei "Paste".


Citat din: romikele din Octombrie 15, 2015, 08:50:29 PM
Nu poți avea pretenția ca ceva gratis și liber să depășească ce e pe bani grei.
Tocmai te-ai contrazis singur. Si totusi iti spun ca am putea avea astfel de pretentii daca ne-am educa in scoli copiii sa foloseasca Linux sau alte SO open source.  Cu siguranta folosind astfel de programe vor simti nevoia sa le imbunatateasca si unii dintre ei chiar vor contribui la acest lucru. Aici ma contrazic eu!

Citat din: romikele din Octombrie 15, 2015, 08:50:29 PM
Pentru utilizatorii nepretențioși și mai puțin simandicoși există soluții gratuite suficient de bune.
Eu chiar sunt un "simandicos" dar uite ca recunosc ca sunt softuri bune pe Linux pe care le-as lua cu mine pe Windows si de care imi pare rau ca nu dispun de ele pe Win 10:
GLabels - bun pentru facut etichete la borcanele cu miere. Nu exista ceva la fel de bun
PDF Mod - un editor pdf cum nu exista pentru Windows
Xournal - un editor destul de complex pentru pdf
G3Data - un program de scos datele din grafic.
TV Maxe - daca nu stii ce e si la ce e bun e clar ca nu ai nicio treaba cu Linuxul.

Iata lista programelor / pachetelor mele de folosit pe Linux:
RAR
TOMBOY
TRANSMAGEDDON
7ZIP   
VIRTUALBOX
LYBNIZ
TTF-MSCOREFONTS
BACKGAMMON
SCIDAVIS
G3DATA
CALIBRE
SCRIBUS
PIDGIN
FILEZILLA
DROPBOX
CHROMIUM
BIBUS
RKWARD
PSPP
RCOMMANDER
VLC
FIREWALL
GPARTED
SKYPE
TVMAXE
THUNDERBIRD
CAPSLOCK INDICATOR
TOUCHPAD INDICATOR
TEAMVIEWER
POEDIT
PREY
QTIPLOT
GNOME COMMANDER
PUTTY
PDFMOD
GNOME COMMANDER
XOURNAL
INKSCAPE
BLENDER
QTSTALKER
GETTING THINGS GNOME
GLABELS
VYM
KAZAMSCREENCASTER
ARISTA
OPENSHOT
MIXXX
ISO MASTER
AUDACITY

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian


bio

#6
.... muica !!! .....ce colegi destepti am.. :bravo:


..si cind ma gindesc ca eu nici nu stiu prea bine ce WINDOWS am

oroles

Da, dar pentru Windows ai de instalat o gramada (Win C++, Sopcast, VLC)... Astept versiunea dzvoltata special pentru Win. E practic o compilatie a aplicatiei de Linux.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu m-am contrazis deloc, doar am facut prea multa economie de cuvinte!  :razz:

Pentru lucrurile esentiale "open source" are tot ce trebuie.
Pentru mofturi si briz-brizuri e nevoie de solutii proprietare, pe bani grei.
Fiecare foloseste ce poate ori ce i se potriveste.
Consider gresita remarca "open source" nu e bun, deoarece de la asa ceva pleaca atitudinea mai-marilor invatamantului...

Kiwi Bee

Cert este ca in scolarizare ar fi nevoie de multe schimbari la nivel mondial.
Deja de la clasa intii copiii/elevii sa aiba dea face cu calculatoare/laptopuri bazate pe Linux(caci programele acestora vin pe gratis..... 99%). Astfel marea majoritate a scolilor siar permite computere. Ba chiar de ce nu elevii sa fie nevoiti sa inceapa scoala cu un laptop personal din banii parintilor astfel ca guvernul sa puna bani doar pt orfani. Ca si o obligatie ar fi ca SO sa fie Linux. Si an de an elevii sa fie adinciti tot mai mult in programare WEB si altele cum ar fi grafica.
Totodata sa recunoastem ca cel mai raspindit SO este Android deci inainte ca elevii sa treaca la liceu, clasa 7-8 sa fie introdusi si cu Android - si programare JAVA sau ce o fi cel mai des folosit pt aplicatiile pt Android. Evident doar ceva de baza ca mai apoi in liceu sa intre bine in detalii. Binenteles nu ma refer la nivel de facultate dar clasele 11-12 deja sa primeasca o "gustare" despre informatica la nivel universitar.

Si pt cei care doresc dupa liceu sau mai tirziu in viata sa faca un curs de tip Microsoft, Cisco, Sun, Apple, Oracle, etc nu are decit sa bage mina in buzunar sau sa apaleze la imprumut guvernamental(in tarile unde este posibil) si sa se califice in profilul dorit.

In multe tari Africane sa inceput de vreo 5 ani dotarea scolilor cu laptopuri supre ieftine deoarece guvernele multor tari nusi permit sa finanteze carti/manuale scolare. Dupa cite stiou nu sint laptopuri pe baza de Win deci aici dau un punt bun pt aceste tari.

Stiu ca exista scoli private unde copii au dea face cu telefoane moderne si tablete de la primul an(sau chiar la gradinita) dar marea majoritate a parintilor nusi permit astfel de scoli pt copiii lor.

bio

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 16, 2015, 03:32:08 AM
Cert este ca in scolarizare ar fi nevoie de multe schimbari la nivel mondial.
Deja de la clasa intii copiii/elevii sa aiba dea face cu calculatoare/laptopuri bazate pe Linux(caci programele acestora vin pe gratis..... 99%). Astfel marea majoritate a scolilor siar permite computere. Ba chiar de ce nu elevii sa fie nevoiti sa inceapa scoala cu un laptop personal din banii parintilor astfel ca guvernul sa puna bani doar pt orfani. Ca si o obligatie ar fi ca SO sa fie Linux. Si an de an elevii sa fie adinciti tot mai mult in programare WEB si altele cum ar fi grafica.
Totodata sa recunoastem ca cel mai raspindit SO este Android deci inainte ca elevii sa treaca la liceu, clasa 7-8 sa fie introdusi si cu Android - si programare JAVA sau ce o fi cel mai des folosit pt aplicatiile pt Android. Evident doar ceva de baza ca mai apoi in liceu sa intre bine in detalii. Binenteles nu ma refer la nivel de facultate dar clasele 11-12 deja sa primeasca o "gustare" despre informatica la nivel universitar.

Si pt cei care doresc dupa liceu sau mai tirziu in viata sa faca un curs de tip Microsoft, Cisco, Sun, Apple, Oracle, etc nu are decit sa bage mina in buzunar sau sa apaleze la imprumut guvernamental(in tarile unde este posibil) si sa se califice in profilul dorit.

In multe tari Africane sa inceput de vreo 5 ani dotarea scolilor cu laptopuri supre ieftine deoarece guvernele multor tari nusi permit sa finanteze carti/manuale scolare. Dupa cite stiou nu sint laptopuri pe baza de Win deci aici dau un punt bun pt aceste tari.

Stiu ca exista scoli private unde copii au dea face cu telefoane moderne si tablete de la primul an(sau chiar la gradinita) dar marea majoritate a parintilor nusi permit astfel de scoli pt copiii lor.

Kiwi, din pacate, in Romania nu este posibil ca inca din clasa intii copii sa fie familiarizati cu calculatorul .... Biserica are mult mai mare influenta in stat si copii invata RELIGIA, o materie care se repeta aceleashi lucruri la nesfirsit, an de an, ..... adevarul mistic este repetat incontinuu pina le facem copiilor creierul varza .

oroles

Nelu seamana cu Cato cel Batran. La toate problemele Romei Cato gasea vina cartaginezilor: "Cartagina trebuie distrusa!" Eu nu inteleg ce treaba are religia si educatia. Religia nu  e obligatorie. Daca nu vrei, nu iti inscrii copiii la ora de religie. E adevarat ca multi elevi s-au inscris la religie deoarece aveau ca alternativa mersul la biblioteca, ceea ce nu le prea placea. La biserica poti sa te duci si fara sa ai un ban in buzunar. Nu cred ca te da cineva afara ca nu ai platit liturghia sau ca nu ai dat acatist. Daca nu vrei, nu aprinzi nicio lumanare. Cei care dau bani pentru acatiste si lumanari fac asta pentru a obtine un confort psihologic. Biserica are si ea rolul de a oferi oamenilor un anumit grad de confort psihologic si exercita un control asupra ordinii sociale. Pai ce ar fi fost societatea romaneasca fara BOR? Am fi avut si mai multe prostituate, criminali, hoti etc. Toate isi au rolul lor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Eu am incercat o paralela intre ce ar fi OK sa se intimple in scoala..
Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 16, 2015, 03:32:08 AM....
Deja de la clasa intii copiii/elevii sa aiba dea face cu calculatoare/laptopuri .....
... si ceea ce se intimpla real in Romania .

Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 03:37:52 PM
...... Pai ce ar fi fost societatea romaneasca fara BOR? Am fi avut si mai multe prostituate, criminali, hoti etc. Toate isi au rolul lor.
Avem destui criminali, hoti si prostituate ..... dar din fericire au plecat afara, deoarece  in Romania este saracie si faceau goanga.... =))


Kov iulian

#13
Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 03:37:52 PM
...... Pai ce ar fi fost societatea romaneasca fara BOR? Am fi avut si mai multe prostituate, criminali, hoti etc. Toate isi au rolul lor.
Citat din: bio din Octombrie 16, 2015, 07:34:01 PM
Avem destui criminali, hoti si prostituate ..... dar din fericire au plecat afara, deoarece  in Romania este saracie si faceau goanga.... =))

Are dreptate Oroles fara Biserica ar fi  mai multi hoti si mai multe prostituate.
Asta pentru ca oamenii in loc sa pun mana sa faca ceva prin fortele lor asteapta sa pice de sus, iar daca nu pica asta e.
Prin urmare Romanii sunt saraci  nu au bani sa dea pe fete, hotii nu au ce fura aici.


:D :D :D :D

Dar deja suntem in oftopic .

oroles

A se vedea cazul tiganilor din Sibiu convertiti la prostentantism. Ii prefer in locul celor ortodocsi. Fac mai putine infractiuni spre deloc. Asta ca vad ca esti destul de reticent in privinta rolului religiei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani