Pavilion apicol cu ME

Creat de kostas, Decembrie 11, 2017, 07:05:09 PM

« precedentul - următorul »

kostas

Am  vazut  in   pastoral  un  stupar  cu  150  familii me  12  rame pe  doua  corpuri,unul  cuib  si  unul  magazie.Era  in  schimb  foarte  secretos  si  nu  spunea  mare lucru  despre sistemul lui de lucru.Un amic  mi-a  spus  ca  face  roiuri  dar  nu  pentru  vanzare  ci  le  unifica  in  toamna cu  familiile  de  baza.Miere  a  scos  aproape  dublu  fata  de  noi  dar  nu stiu  ce miere  avea  in  stupi cand  a  venit   pentru ca  el  era  deja  la  al  doilea  salcam.
Personal  nu vad  cum  as putea  tine  cuibul  pe  un  singur  corp de 10r fara  sa  am  probleme,chiar daca  fac  roi.
Oricum sunt multe  variabile, conteaza clima,rasa,stuparul,anul  apicol  si  tot  asa.Sunt  curios  ce metode  aplica  acei  comerciali  pe  care  ii  cunoasteti  dvs pentru  a reusi sa  tina  familiile  pe  un  singur  corp.
Gratia  haneman  intradevar  nu  este  intodeauna  necesara,  dar  usureaza  mult  munca  la  extractie, la un singur corp  insa   cred  ca  este f  necesara.
Eu  am  observat  ca , daca   atunci  cand  albinele  sunt  cu  catul magazie   plin  pe  jumatate  si  le  mai  bag  unul  gol    mai  castig  cel putin  2-3  rame (1/2) in plus de  miere  fata  de  cele  care  au  un  singur  cat.Deci  spatiul  conteaza , pentru ca  albina  are  nevoie  sa  intinda  nectarul pentru  ventilare plus  ca   atunci  cand  se trezesc  cu  un  cat  gol  deasupra  ramelor de  puiet  le  apuca  mai tare harnicia.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Spațiul este necesar la familiile bune in cele câteva zile de cules bun. La un cules de 8-9 kg/ zi stupul este blocat din ziua a doua. La un cules de 5 kg stupul este blocat in 3-4 zile, fiindcă nectarul are multă apa și este nevoie de suprafața de fagure pt maturare.
Eu folosesc gratii de sarma sunt peste cele de plastic

kostas

Eu  folosesc  Nicot  din  plastic  galben.Am  gasit  cateva  matci  cu  capul  agatat  in  gratie  de-a  lungul  timpului.Urmatoarele  vor  fi din  sarma, sunt    cele  mai  bune  , intradevar  ...dar  costa  aproape  dublu.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Kiwi Bee

Nici aici nuti dau comercialli pera multe detalii.
Regula de baza fiind controlul cuibului la fiecare 9 zile. Atunci cind este nevoie se soate o rama sau 2 de puiet capacit si se formeaza un roi. Pt a reduce numarul de culegatoare din cuib se face si o intrare superioara, Asa fac si eu. Adica mut catul de sus cu 30-40mm mai in spate astfel multe culegatoare vor circula pe acolo. Cu un cuib mai relaxat/neingramadit nici colonia nu o ia razna.

Un alt motiv pt care acest model sa raspindit pe la noi este ca inainte de recoltarea caturilor se verifica cuibul pt loca(daca se gaseste loca de acolo nu se mai ia nimic miere ci se distruge tot stupul in cauza). La un stup cu 2 corpuri pt cuib ai nevoie de mai mult timp si comercialii nu au timp suficient niciodata.

kostas

Nu  aveti furtisag ?
Si  eu  doresc  sa  fac  la  toti  stupii  un  urdinis  superior.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Kiwi Bee

Pina cind ai cules, nu este furtisag. Dupa ce aduni caturile nu mai ai nimic deschis sus. La patru cutii sau mai multe am cutia de sus trasa, dar la 2-3 cutii nu am.

tinumaftei

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 15, 2017, 10:47:35 PM
Nici aici nuti dau comercialli pera multe detalii.
Regula de baza fiind controlul cuibului la fiecare 9 zile. Atunci cind este nevoie se soate o rama sau 2 de puiet capacit si se formeaza un roi. Pt a reduce numarul de culegatoare din cuib se face si o intrare superioara, Asa fac si eu. Adica mut catul de sus cu 30-40mm mai in spate astfel multe culegatoare vor circula pe acolo. Cu un cuib mai relaxat/neingramadit nici colonia nu o ia razna.

Un alt motiv pt care acest model sa raspindit pe la noi este ca inainte de recoltarea caturilor se verifica cuibul pt loca(daca se gaseste loca de acolo nu se mai ia nimic miere ci se distruge tot stupul in cauza). La un stup cu 2 corpuri pt cuib ai nevoie de mai mult timp si comercialii nu au timp suficient niciodata.

Asta e munca frate! Ca la nebuni. Ce sa cauți in cuib? Atunci care mai e rostul ME?!

cipik

Citat din: tinumaftei din Decembrie 16, 2017, 07:29:31 PM
Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 15, 2017, 10:47:35 PM
Nici aici nuti dau comercialli pera multe detalii.
Regula de baza fiind controlul cuibului la fiecare 9 zile. Atunci cind este nevoie se soate o rama sau 2 de puiet capacit si se formeaza un roi. Pt a reduce numarul de culegatoare din cuib se face si o intrare superioara, Asa fac si eu. Adica mut catul de sus cu 30-40mm mai in spate astfel multe culegatoare vor circula pe acolo. Cu un cuib mai relaxat/neingramadit nici colonia nu o ia razna.

Un alt motiv pt care acest model sa raspindit pe la noi este ca inainte de recoltarea caturilor se verifica cuibul pt loca(daca se gaseste loca de acolo nu se mai ia nimic miere ci se distruge tot stupul in cauza). La un stup cu 2 corpuri pt cuib ai nevoie de mai mult timp si comercialii nu au timp suficient niciodata.

Asta e munca frate! Ca la nebuni. Ce sa cauți in cuib? Atunci care mai e rostul ME?!

Adica vrei sa spui ca nu se face control al cuibului tot sezonul sau măcar doua-trei?
Eu folosesc ME pentru ca am observat dezvoltarea foarte buna in primavara, o singura marime de rama, o rama mai usoara fata 1/1(eu având probleme la coloana). Control fac aproximativ ca la Dadant, am timp si vreau sa stiu dinamica familie si sa evaluez matca. Este foarte corect ca mari comerciali sa nu controleze cuibul, pe el in primul rând il intereaza mierea, pe locul doi familia de albine, e fiind detinatori de albine, nu apicultori, ca noi, părerea mea
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Eu am folosit sistemul vertical (10 Dadant+2-3magazii de 1/2) și mizez pe ME tocmai pentru ca îl poate scuti pe apicultor de ceva manopera. Odată dezvoltat cuibul nu mai trebuie sa ii faci nimic. Sigur, trebuie albine de o anume calitate ca sa poți face asta, însă perspectiva de a umbla tot la 9 zile in cuibul de ME este mai îngrozitoare decât la orizontal. Nu vorbim de un stup ci de sute!

Kiwi Bee

Voi lasati inafara atentiei un lucru foarte important.
Aceste manopere(metoda de lucru) nu au aparut peste noapte numai asa de florile marului.
Vorbim de stupari comerlciali adica firme cu angajati.
Angajatii vin, pleaca, nu toti revin la anu. Pt ca sefii de echipa sai poata controla sau dezvoltat aceste metode de lucru.
Pai ce credeti, de ce comercialii angajeaza Romani, Unguri si in special Filipinezi.
Raspunsul corect: Pt ca acestia lucreaza pt 12€ la ora zi lumina in fiecare zi. Unii dupa citiva ani au mult mai mult...... dar pina ajungi la nivelul acela ridici sute de tone. Credeti ca firmele astea umbla cu macara si figuri din astea? Atunci nar mai trebui sa angajeze din strainatate. Asta este mentalitatea in toata tara nu numai in apicultura.
Nici cei care lucra pt ei insasi nu asi cumpara macara la inceput de drum - dupa ani de zile cind deja asi simt spatele si merg la doctor, etc.

Manoperele de lucru de carte vorbiti voi nu merg cu angajati. Mentalitatea este ca angajatul nusi da silinta si este drum lung pina cind patronul va avea incredere in el/ea - si pina atunci trage de el/ea la greu. Care nu rezista...... multumim pt participare, mai ales daca este din strainatate(sezonal).

tinumaftei

Eu vorbeam de tehnologia ME, nu de hămăleala de prin alte părți. Eu visez sa am o stupina de 3-400 de ME in care sa lucrez singur, eventual cu vreun necalificat pentru paza. De asta o întorc pe toate partile, sa pot calcula cât pot duce in pastoral, câți pot lasa pe vetre..

kostas

Foarte  adevarat  ce  spune  Tinu.Am  ajuns  nici  salahori  sa  nu  mai  gasim,ca  sa fiu sigur  ca  am  un  om  la  incarcat  trebuie  sa  vorbesc  cu  trei.Crasmele  in  schimb  sunt  pline.Nu  este  vina  lor  , ci  a societatii in care  traim.Oamenii  sunt  debusolati  si  multi au gasit  refugiul in  bautura.Romanii  cand  ajung  afara si  sunt platiti corespunzator  rup normele  la  munca, deci nu mentalitatea  e  de vina ,ci  saracia  in care  sunt tinuti fortat.
Apicultura  merge la  fel de bine  ca  toate  ramurile  economiei  noastre, ar fi o minune  sa  fie  altfel.Din  aceasta  cauza  ne  trebuiesc  metode  sa  ne  descurcam  singuri avand  totodata  o  mobilitate si productivitate ridicata.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.