stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 08:48:19 AM

« precedentul - următorul »

serban

     Bună,mă numesc Șerban și sunt din Botoșani. Sunt posesor de albine din 2014 și tot de atunci membru Apiardeal. Sper se ajung și apicultor. Am în prezent 22 de familii și roiuri,toți strânși pe 5 rame,iernează câte doi,sau trei,cu excepția unuia. Dar o fotografie face cât o mie de cuvinte......

serban

foto făcută azi

romikele

Frumos... imi place butoiul  :D

serban

Așa speram,l-am terminat recent.Încerc să detaliez.

serban

Mi-a venit această idee vara asta când la un fost coleg de serviciu,i-a intrat un roi într-un butoi ornamental din curte. Cu toate că știa că am albine,nu m-a chemat,le-a omorât cu un spray. A adus vorba de miere,poate să o mănânce din spray :finger:

serban

capacitate 15 rame,în primăvară îl dotez cu o ramă veche,lemongrass oil și aștept să vină locatarii

filip

Poti sa pregatesti o tinctura de propolis +alcool  dupa care o dai cu pensula in interiorul butoiului.Alcoolul se va evapora ramanand doar mirosul de propolis.
Multa bafta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban

căsuța de stuf,capacitate 20 rame,sunt curios cum va ierna roiul din interior

serban

#8
Albinele din căsuța de stuf sunt cele mai blânde.Nu folosesc la ele fum ci doar pulverizator de apă.
Aveam folie pusă la stupi,fiind pregătiți pentru tratament cu varachet.

serban

Topitorul meu făcut din geam de termopan 120-130 grame de ceară/fagure,în funcție de vechimea fagurelui

serban

"cozonacii" rezultați

serban

#11
Prima mea transvazare,am decupat partea inferioară a unui fagure cu potirașe. Au rezultat cinci mătci frumoase care s-au împerecheat  toate.
După cum se vede au avut de ales între cupule de plastic și potirașe de ceară.

serban

Locul unde am prins în capcană doi roi anul ăsta.

serban

roi de anul ăsta :)

vulpea

faci pastoral cu stupii astia ? sau iernezi in orizontali si vara lucrezi ca stupi verticali ?