Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Si in Bucuresti au fost teemperaturi negative vreo 2 nopti / burnita. Acum au inflorit perii (caisul / piersicul e scuturat - foarte probabil afectat de frig).

Unul din cei 2 stupi care au trecut iarna foarte bine (din noiembrie nu am mai umblat in el).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Ceva poze mai recente si cum ti-a mers pana acum in sezon ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#1967
Stupina la modul general merge bine (a fost un an slab, cules sub mediu, salcam aproape de zero, canicula etc).
Aveam dubii mari (si s-au dovedit indreptatite) cu privire la varostopul bulgaresc. Si am zis eu intre tratamente sa fac un varachet cu suberele puse (ca au fost doar 36 de grade si a permis temperatura  :D  :D ).

Multi paraziti cazuti, dublu, triplu de 10 ori fata de perioada cand faceam varachet, tactik, etc. De altfel am observat ca puietul nu mai prea este compact cum il aveam eu cand copiau pozele mele din anunturi.

Am gasit un produs mai bun ca varachetul - dar e de vreo 10 ori mai scump. Adica cost eficienta tot varachetul e baza.
La anul o sa incerc oxalic - dar nu mai merg pe incredere cum am facut la varostop. Tratament + control la suber. Este eficient mergem inainte - nu este ne intoarcem la varachet.

Culesul este foarte slab - pere, struguri, lophantus etc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Septembrie 21, 2023, 10:04:18 PM...Am gasit un produs mai bun ca varachetul - dar e de vreo 10 ori mai scump. Adica cost eficienta tot varachetul e baza...

Ne zici si noua care ?  :P

Citat din: MOTANUL din Septembrie 21, 2023, 10:04:18 PM...Culesul este foarte slab - pere, struguri, lophantus etc.

Eu am vazut albine la prune...

MOTANUL

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 23, 2023, 04:26:02 PMNe zici si noua care ?  :P

Eu am vazut albine la prune...

Ma stii pe mine cu secrete? Varromed. Dar costa 180 de lei 555 ml ~ 37 de familii (dar la cele puternice probabil dai 35-40 ml / 1 familie - faci 15 stupi. O medie ar fi 3 flacoane la 75 de stupi x 6= 18 flacoane x 170 lei.
~ 3000 lei.
Am pus din nou varostop - lasat 3 zile; aproape zero (1-3 paraziti cazuti la stupi cu 200-300 paraziti cazuti la varachet cu cateva zile inainte).

La mine au de ales intre pere, struguri, mere, prune. Perele si strugurii sunt in topul preferintelor.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin


Eugen B

Motane vezi ca acidul oxalic prin picurare este f bun si eficent si mult mai ieftin ca varromed.
In trecut am discutat la tratamente la acid oxalic, si sunt foarte multe lucruri bune acolo
Daca la inceput de decembrie aproximativ cand sunt cateva grade cu plus 5-7 poate, dai un tratament prin picurare la albine, concentratie 3,5% A oxilic.
Cred ca unul dintre cele mai bune si efiente tratamente si f ieftine.

MOTANUL

Am cumparat si folosit acid oxalic (la cati stupi am 2 sticle de varromed s-au terminat foarte repede - exact cum am calculat). Pana acum sunt multumit de rezultate la ambele si exact cum ai precizat acidul oxalic e mult mai ieftin.

La ultimele tratamente deja eram multumit (o gramada cu zero paraziti cazuti; 5, 10, 20 varfurile). Adica iernez linistit. Am intervenit la timp dupa fiasco-ul cu varostopul bulgaresc.

Pana acum in Bucuresti iarna a fost blanda - destule zboruri de curatire la maxim 2-3 saptamani. Minime de -9 grade extrem de rare.

Constructiile din planul 2 avanseaza in ritm alert. Anul asta posibil sa inceapa si constructia fix de langa stupi. (in toamna au eliminat stratul vegetal si arborii care ii incurcau). Obiectiv vorbind la anul trebuie sa renunt la un numar consistent de stupi (s-au depopulat maxim in toamna din lipsa de cules). Chiar si cei cu 2-3 caturi au ajuns la 5 rame (au fost ambele: seceta extrema si baza melifera nsuficienta. Oricum ar fi vremea baza melifera ramasa nu mai face fata la numarul de stupi. Cei cu hale betoneaza toata curtea de regula sa aiba spatii mari de parcare.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 19, 2024, 09:49:02 AM...Constructiile din planul 2 avanseaza in ritm alert...
Păcat...
Sper să nu te demoralizezi și să-ți piară cheful de apicultură !
(glumesc; microbul știm că rămâne)
:hi:

MOTANUL

Nu e demoralizare. E acceptarea unei realități pe care nu pot să o modific. Aveam în iulie la început 10-15 rame ouate (cules bun). Dupa 2-3 săptămâni fără cules mai aveau 2-3 rame ouate.(aceleași familii) Cei la care au rămas 2-3 caturi full de miere au consumat de acolo și au intrat cu 10 rame la iernare.
Nu renunț la un albine. Dar nici să le țin să moară de foame nu are sens.(am dat miere, am dat turte, am făcut și multe unificări, tot in cădere liberă au fost). Culesul natural e baza.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cum ti se par stupii de poliuretan ? Am vazut la targul apicol din Tg jiu in weekend ca a scazut pretul la 340 lei cu corp si cat de jumatate.
Mie mi-au placut foarte mult diafragmele, dar la 18 lei per buc mai astept o schimbare de pret favorabil mie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Sunt buni. Asa cum oua matca daca ai o diafragma de polistiren tot asa oua si la peretele de poliuretan. Termoizolatia e buna si vara si iarna. Dezinfectarea e mult mai usoara (poti sa dai cu ce dezinfectant doresti si apoi sa clatesti cu apa).
Dezavantaje - majoritatea zic ca nu sunt buni in pastoral si la manipulare in general. (scandurica de zbor se strica rapid).
Suprafata fundului varooa destul de mica.

Daca ii lasi parasiti multi ani cu rame crescute in ei - gaselnita poate gauri poliuretanul (la un apicultor care se uita in stupi nu ar trebui sa se intample).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gabiiasi

Cu ce faceți tratamente pentru varoua la stupii din poliuretan? Eu în toamna am făcut cu varachet și tot fumul ieșea pe lângă tavita de la fund. Tratați și în primăvara?

MOTANUL

Confirm problema sesizata de tine. La tratamentul varachet cu benzi (fumigatie) e destul de greu de bagat fitilul (spatiu este mai mic) si iese un pic mai mult fum comparativ cu alte modele de stupi.

Eu de regula faceam doar toamna foarte bine (4-6 tratamente); multi aveau chiar zero paraziti cazuti.
Ca sa nu ma incurc in aceste probleme in perioada tratamentelor pun fund cu plasa de lemn.(vezi poza atasata)
E foarte important sa verifici eficienta tratamentului. Varostopul a fost un mare esec. (iar la poliuretan e o problema cu suprafata prea mica).

Primavara de regula nu fac. Mai fac la sfarsit de iulie inceput de august. (pentru formarea sanatoasa a albinelor care ierneaza).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gabiiasi

Am înțeles, multumesc de informare.