stupi din poliuretan

Creat de bee_lover, Mai 03, 2007, 12:24:47 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

La aceasta adresa gasiti o firma care comercializeaza stupi din poliuretan:
    http://www.stupi.ro/ 
:hi:

D006

As fi curios sa tin unul in mina ..sa dau cu el de pamint..sa vad cum tine...
Sa iernez citeva familii sa vad cum se comporta este ceva nou si merita macar incercat...L-a incercat cineva?

D006

stupul poate fi din orice...chiar din placaj...se stie ca iarna familia nu incalzeste stupul...numai interiorul ghemului...si intr'o simpla cutie de carton,ipotetic vorbind, daca are hrana suficienta si este ferita de curentzii de aer,albina ierneaza ft bine,indiferent de cat arata termometrul...parerea mea :wink:

balasbebe

Stupii din orice material, in afara de lemn, sunt niste inventii creata sa ne ia  ochii sau banii.
  Acest stup, nu se poate dezinfecta, nu se poate arde, soarecii sunt tentatii sa-i roada, ca sunt  mai calzi. Se curata mai greu de propolis. De pret nu vorbesc. Pe urdinis intra aerul rce la fel de mult. Un dezavantaz este ca  razele solare, nu incalzesc asa de rapid peretele expus la soare, pe timp de iarna. Oricum cu grosimea peretelui de doar 3-4 cm, mare lucru nu se castiga iarna. Daca sunt prea caldurosi, matca va incepe prea repede activitatea, iar consumul pentru a creste puietul, este ridicat.
   Da merita incercat, cativa ani, cu cativa stupi.
   In Salaj are un stupar cateva sute de stupi, dar el i-a confectionat, in atelier propriu.  Cel putin el este multumit.
  Cei de la Ecoinspect, nu sunt de acord cu acesti stupi. Asa ca daca vrem sa avem o miere naturala, sa folosim lemnul, cel putin deocamdata.

D006

..lemnul mai respira ..pe cind poliuretanul nu cred...
Totusi as incerca pe citeva familii...

D006

..ce am gasit in revista ''Lumea Apicola''...SC Faroger din Cristesti jud Mures produce si comercializeaza stupi verticali din poliuretan...Informatii...www.faroger.ro
    Sigur iau 1-2 sa iernez cu ei o familie doua in iarna asta...si sa pun si eu mina pe unu...sa dau cu el de pamint...

D006

am lucrat cu stupi de polistiren expandat. sunt f buni, dar la noi ar fi o mare problema. soarecii. asa ca eu nu as incerca. stupi de polistiren se gasesc la ploiesti la adeika.

crombra

Salut toti stuparii din Romania.
Sunt nou venit pe forumdar cred ca pot impartasi ceva din experienta mea.
Nu sunt un tip conservator. Tot timpul am experimentat ceva nou, pentru ca eu consider ca asta inseamna progres.
Detin 20 familii de albine si fac numai stationar avand trei culesuri asigurate anual: rapita, salcam, floarea soarelui, toate pe o raza de maxim 3 km.
Am stupi orizontali si stupi verticali rama 1/1 atat jos cat si sus.
Avand serviciu nu pot trece decat o data sau cel mult de doua ori pe luna pe la stupina.
Acum un an, mai precis in toamna 2006 am cumparat doi stupi din poliuretan de la Faroger. Stiam de acest tip de stupi de la danezi. Ei ii folosesc de foarte multi ani dat fiind clima lor rece, la fel si cu cei din polistiren expandat.
Am iernat doua familii in ei iarna la noi in judetul Braila nefiind foarte rece.
Fata de un stup vertical din cu familie de aceeasi putere, aceeasi cantitate de hrana pentru iernat am constatat urmatoarele:
1. Lipsa condensului in stupii din poliuretan
2. Hrana ramasa dupa iernat mai multa cu aprox. 30% mai multa in stupii din poliuretan.
3. La controlul de la inceputul lui Martie am gasit cu 25% puiet mai mult in poliuretan.
4. Familiile din stupii din poliuretan s-au dezvoltat mult mai mult fata de cele din stupii din lemn.
5. La culesul de rapita am avut mai multa miere ( cam cu 26%) in poliuretan.
6. Un avantaj ar fi ca propolizeaza foarte putin, prectic nu prea pot colecta propolis de la acesti stupi din poliuretan.
7. La caldurile care au fost asta vara (la noi chiar 42-43 grade) cu aerisirea din fundul stupului complet deschisa familiile s-au comportat foarte bine datorita coeficientului de transfer termic al poliuretanului.
8. Pregatirile pentru iernat in toamna asta (2007) s-au redus doar la scoaterea ramelor cu hrana putina si organizarea cuibului. Fara impachetari suplimentare.
Mentionez ca in tot acest timp peste ramele din cuib am avut pusa o folie din polietilena. Urdinisul l-am avut deschis jumatate din latimea stupului si amj reglat condensul din placa mobila de pe fundul stupului di poliuretan.
Concluzia finala: Anul acesta am mai cumparat 6 stupi din poliuretan pentru ca sunt foarte multumit de ei.
Iata doua poze cu stupii gata de iernat in toamna 2006.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

si alta...
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

..este foarte instructiv...ce pret au dl-e Crombra...as incerca si eu.Ce model a-ti luat ..normala in corp si magaziile?...
  Ma gindesc daca am folosii colectoare de propolis productia ar creste ..sunt rezistenti la lovire? ,..adica nu sunt fragili ...

D006

ce dimensiune are rama? se potriveste cu standardul romanesc?

D006

...PREZENTARE STUP DIN POLIURETAN (ppt) descarca
Materialul poluretanic din care se confecţionează stupul, este acceptat de Uniunea Europeană ca material ecologic.
Avantajele stupului "FAROSTUP" :
- Conferă o izolare termică perfectă atât pentru vară cât şi pentru iarnă; 4 cm de poliuretan echivalează
  ca izolator termic cu 15 cm de lemn.
- Reduce consumul de hrană pe timp de iarnă.
- Greutatea stupului din poliuretan este de cca. 1/3 din greutatea unui stup din lemn.
- Corpul se execută în variantele 1/1, 3/4 şi 1/2 din 4 panouri asamblabile cu suruburi.
- Montare rapidă şi usoară.
- Nu absoarbe umezeală.
- Permite repararea cu chituri de tip auto sau epochituri.
- Nu necesită tratament împotriva ciupercilor.
  Ciupercile nu se instalează în poliuretan.
- Dezinfectare rapidă şi eficientă:
. cu substanţele chimice indicate în literatura de specialitate materialul nu se impregnează cu soluţia
  utilizată, fapt ce duce la o limpezire rapidă
Caracteristici poliuretan (PUR):
Densitate: 120-150 kg / m3
Grad de izolare: ~ 0,26 W / mpK

...pina aici este bine...pretul sa nu ne omoare....

pngflorin

Cat costa un vertical ?
Cei care au poate ne spun si eficienta .

D006

poti sa ceri o oferta la adelika la ploiesti. au o pagina de prezentare buna.

D006

..este mai sus o adresa ..imi da sa descarc ceva ..dar nu reusesc sa deschid...
  Dl Bee lover a scris...''La aceasta adresa gasiti o firma care comercializeaza stupi din poliuretan:
    http://www.stupi.ro/ ''