Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

filip

@Pustiu,
si totusi cati plamani are o albina.
Unu,doi........? :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: Pustu din Martie 09, 2016, 07:27:19 PM
Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 07:23:48 PM
Pustule, e clar... trebuie sa il invatam ceva apicultura pe google ăla... =))
Da-l incolo de google . Sa citeasca si el o carte  =))
Tu zi si mie sa nu mor prost  ^:)^

"Cearina" este un "metis" intre cerezina si stearina!!
Dai o  :beer:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Pustu

Citat din: filip din Martie 09, 2016, 07:33:12 PM
@Pustiu,
si totusi cati plamani are o albina.
Unu,doi........? :P

Sa traiesti nea Filip .
Mi-a spus nea Badea saptamana trecuta pe unde respira albina . Acum stiu .
Multa sanatate
Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 07:34:13 PM
Dai o  :beer:
Dau si 2  :thanks:
Multa sanatate

filip

#1758
Nu fi suparat,glumind invatam multe.
Asa poate intelegem cum e cu parazitii in trahee.
"O albina infestata poate avea in trahee pana la 100 de acarieni. "
Si inca sunt apicultori care spera sa vada cu ochiul liber cand un stup e infestat.
Cand vezi cu ochiul liber varroua,e prea tarziu,albina e intapata si neviabila.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: Pustu din Martie 09, 2016, 07:08:29 PM
Despre ce simpozion stiintific vorbesti matale ?
Dragule, la simpozion se participa, nu se sta pe scaun in fata monitorului.
Sunt subiecte care nu pot fi puse "la vedere".
Apicultura se practica in stupina, nu se aplica de pe google, forumuri sau carti, de acolo iei eventual niste idei, creionezi niste directii de urmat, dar asta nu reprezinta nici un sfert din cheia succesului!
Discutiile au si ele rostul lor, dar tot practica si experienta conteaza.
Micile si marile rautati intre stupari care in ultima vreme abunda, nu aduc decat deservicii tuturor.
Noi incercam sa lamurim lucrurile, dar nu vom insista.
Cine vrea sa vada ca sa creada, nu are decat sa vina la sursa informatiei.

Pustu

Nea Mihai multumesc pentru filmulete .
Multa sanatate si numai bine .

PS : Daca am ajuns subiect de simpozion stiintific sunt tare  :nudie: :nudie: :hippo:
PS2 : Maimutoaiele astea parca-s facute pe marimea mea  =)) :nudie: :nudie:

mmacreanu

Citat din: filip din Martie 09, 2016, 07:47:05 PM
Nu fi suparat,glumind invatam multe.
Asa poate intelegem cum e cu parazitii in trahee.
"O albina infestata poate avea in trahee pana la 100 de acarieni. "
Si inca sunt apicultori care spera sa vada cu ochiul liber cand un stup e infestat.
Cand vezi cu ochiul liber varroua,e prea tarziu,albina e intapata si neviabila.....

despre ce acarieni vorbim?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

filip

In ritmul in care importam material genetic e posibil orice.
Despre subiectul acesta s-a discutat aici:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5917.0
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cristel

#1763
Apicultura facuta "dupa ureche", fara cunostintele de baza in ceea ce priveste organizarea familiei de albine, determina de cele mai multe ori doar experimente fara rost pe bietele albine. Consider ca moral si normal ar fi ca intai sa citim teorie - slava Domnului, biblioteca Apiardeal e bogata(multumiri fauritorilor siteului!)- si dupa aceea se poate experimenta apicultura. E adevarat ca din experienta proprie poti ajunge la concluzii, dar sunt persoane care pot repeta o gresala la infinit fara a ajunge la concluzia ca modalitatea de lucru este gresita. La fel ca si in alte meserii, exista persoane cu "har" in domeniu si exista si novici toata viata. Asta tine de materialul clientului si nu de teoria asimilata. Poti fi un bun teoretician dar un prost practicant si e valabila si viceversa! Sezatorile au rolul lor, mai auzi ceva interesant, dar e adevarat ca practica alaturi de cineva priceput e cea care determina un bun profesionist! Din punctul meu de vedere, filmele lui Dan Margarit, ale lui Daniel Calmus, Bucovineanu, Bio, s.a, ale celor care arata un segment real in stupina, pot ajuta un apicultor incepator sa simta drumul bun al apiculturii. In definitiv asta este si rolul socializarii si al schimbului de experienta pe net. E loc pentru toata lumea, pentru ca se poate invata si din lucrurile bune si din greselile celorlalti.
Citat din: romikele din Martie 09, 2016, 06:44:12 PM
Cresterea albinelor din carti e la fel cu cresterea copilului.
Pana citesti in carte cand trebuie sa iei laptele de pe foc, poti ramane fara lapte.
La fel si cu albinele, trebuie sa ai meseria in sange, nu cartea la cingatoare. Pana scoti cartea si gasesti pasajul care te intereseaza, albinele au roit.... PAAAAA !  :wink2: :hi:
:P Se presupune ca pana a iesit copilul la soare ai citit cum se fierbe laptele.... Nu acreditez ideea ca te poti face stupar fara a avea baza teoriei! Nu mai suntem cu 100 de ani in urma cand deveneai ucenic si apoi calfa pe langa un meserias. Baza trebuie sa fie teoria si ulterior experienta alaturi de cineva profesionist.  In ziua de astazi am intalnit si oameni cu patalama, proaspat "licentiati" care habar nu aveau de baza teoriei (si asta nu in apicultura) :D . S-au schimbat cam mult vremurile.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Cristel ce zici tu acolo ? N-ai vazut ca domnul nu permite sa fie intrerupt si sa sune vreun telefon cat vorbeste si cand a vorbit domnul Balteanu a stat numai la telefon ?! Ba chiar i-a luat microfonul din mana la un moment dat cu toate ca intrebarea nu-i era adresata ?! Mai auzit sa contest cunostintele apicole ale domnului Puisoru ? M-ai auzit pe mine vreodata sa pronunt numele Puisoru ? Asta sa fie cauza pentru care sa te trezesti la un " simpozion stiintific " sa spui ca pustu si gasca sunt cauza faptului ca apicultorii sunt prosti ? Ia spune tu cu ce am dezinformat eu ? 

Cristel

Pustule, am facut o referire la tine in comentariul meu?  :P Sau tu esti obisnuit sa se ia toti de coada ta? Daca am ceva de spus punctual, am facut-o strict si la obiect, nu sunt genul care sa ma ascund in spatele unui pseudonim pentru a agita inutil oamenii. Am spus ca apicultura e bine sa se faca dupa ce se asimileaza informatiile de baza din apicultura. Nu reinventam roata. Si chiar nu ai nicio vina daca e cineva care greseste, pentru ca omul trebuie sa treaca orice informatie prin filtrul ratiunii. Habar nu am ce a zis Puisorul, nu stau sa ascult conferintele lui, chiar daca o fi un bun apicultor. E prea patetic, chiar daca o fi un bun profesionist; si in plus e prea laudaros. Iar de lauda de sine... Il prefer pe Margarit. :D , sfatos, cu rabdare, cu exemple vii. Si chiar pe Daniel Clamus, pentru ca arata ca sunt posibile situatiile citite in carti. Sau pe Bucovineanu, pentru ca iti arata cum procedeaza cu reginele, chestii practice din care ai ce sa inveti. Asta e si rolul postarilor, sa vezi si sa discerni ce e bine si ce e rau. PS la ce minut zice faza cu tine, ca nu am timp sa-i vad tot filmul? :P 
Doar nu o sa-mi spui ca asta procedeaza corect :https://youtu.be/ITtb4GMjSv0 
E vina ta ca face el asa?  ))/ Sa fim seriosi! :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Exact asta spuneam si eu  :thanks:
Prima parte , min 17:10 parca
Multa sanatate

romikele

Citat din: Cristel din Martie 10, 2016, 11:14:01 AM
:P Se presupune ca pana a iesit copilul la soare ai citit cum se fierbe laptele.... Nu acreditez ideea ca te poti face stupar fara a avea baza teoriei! Nu mai suntem cu 100 de ani in urma cand deveneai ucenic si apoi calfa pe langa un meserias. Baza trebuie sa fie teoria si ulterior experienta alaturi de cineva profesionist.  In ziua de astazi am intalnit si oameni cu patalama, proaspat "licentiati" care habar nu aveau de baza teoriei (si asta nu in apicultura) :D . S-au schimbat cam mult vremurile.
Teoria fara practica e ca nunta fara lautari.
Din pacate avem prea multi teoreticieni (vezi talkshowrile) si prea putini meseriasi, care le combina pe cele doua.

Toate sunt corecte, depinde din ce unghi privesti lucrurile.

tuturicius

Citat din: romikele din Martie 10, 2016, 01:44:21 PM
Teoria fara practica e ca nunta fara lautari.
Din pacate avem prea multi teoreticieni (vezi talkshowrile) si prea putini meseriasi, care le combina pe cele doua.
Toate sunt corecte, depinde din ce unghi privesti lucrurile.
Io zic ca mai e si cate un meserias, doi, trei ... prin talkshowurile alea. Sau chiar toti sunt teoreticieni? Si teoretician e chiar asa de rau sa fii daca teoria ta e buna?   :)
Si iarna cam ce altceva sa faci decat teorie? Sau noi facem doar teorie si acum ca a inceput sezonul?

romikele

Se pare ca limba romana nu e aceeasi pe tot cuprinsul tarii.
Am spus "prea multi" nu "toti".
Ca de obicei, mai sunt si exceptii!  :wink2: