Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 01:49:01 PM
... am fost contactat de oameni ... oameni seriosi care sunt mari producatori de unelte apicole
chiar vroiam sa va intreb , din plan local sau international ? sa stiu si eu ce audienta avem
Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 01:49:01 PM
acesti-a mau avertizat,am vazut filmuletul,o gluma e gluma si glumele se spun cu amuzament.acolo nu e nimic de ras,ba mai mult cel care a facut declaratia cand am cautat date personale despre el imediat a sters si datele personale ale cumnatului sau.
despre cine e vorba sau cum il cheama pe cumnatul sau ? ca eu nu mai inteleg nimic

Pustu

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 01:49:01 PM
Daca in acele filmulete tratati decat subiecte apicole nu se ia nimeni de voi ,dar cand se fac unele declaratii si amenintari nu te astepta sa nu apara si reactii adverse.
Amenintarile din cate stiu au avut o directie . V-ati nimerit pe directie sau erati prin zona ? ca nu inteleg de ce ati avut reactii adverse .
Urmatoarea parte a mesajului nu am inteles-o . Si aici vin cu rugamintea ( adresata tuturor ) sa scrieti mai pe intelesul meu , adica asa ca pentru prosti . Macar aici pe topicul meu . Multumesc

bio

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 01:49:01 PM
....
Daca in acele filmulete tratati decat subiecte apicole nu se ia nimeni de voi ,.....
....
Vedeti-va de ale voastre si nu are nimeni nimic cu voi.

...OFF.... iar ai aparut >>?..  =))

Marian..??.. Ce faceai baiete la 2 noaptea..??...iar trageai cu ochiul pe gaura cheii la ce discuta Pustu@ gasca .... inteleg,  sa ai apoi "subiecte apico9le" de discutat..??

marian sima

Pustiu ai mesaj pe privat despre cea ce ai intrebat.

Eu va spun un filmulet am vazut ,nu zic ca e ceva rau e chiar ceva bun insa intelegeti ca in declaratiile apicole ale unora se mai strecoara si greseli ,cum a fost acea declaratie in care se vorbia despre stupul care are acel spatiu mai inalt la fundul stupului .

Se spunea ca acel stup chiar daca intra in roit roiul ramane jos in acel spatiu sau chiar daca pleaca se intoarce innapoi in stup.

Daca ne uitam la acea declaratie putem intelege ca familia de albina in acel stup cand roieste face doar un roi primar ,cea ce este total fals.O familie cand roieste face un roi primar si mai multi roi secundari.

Insa unii asa inteleg cand nu au argumente si nu pot combate cea ce altul a corectat ei recurg la jigniri,e cea mai buna modalitate de a apara afirmatiile gresite.






Pustu

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 02:57:35 PM
Se spunea ca acel stup chiar daca intra in roit roiul ramane jos in acel spatiu sau chiar daca pleaca se intoarce innapoi in stup.

Daca ne uitam la acea declaratie putem intelege ca familia de albina in acel stup cand roieste face doar un roi primar ,cea ce este total fals.O familie cand roieste face un roi primar si mai multi roi secundari.
Acolo se vorbeste din experienta . Eu am inteles ca daca vezi roi in spatiul ala te apuci si umbli in familie sa vezi cum stai . Ca e roi primar sau secundar sau ... al 10-lea nu mai conteaza . Doar ca acel model de fund intarzie un anumit roi , ala care e acolo , cu o zi doua s-o taie in pom . Repet , Leonard a zis ca asa a patit , nu ca i-a zis cineva .
Acu fiecare intelege ce vrea . Cei drept Leonard a vorbit  de vreo 10 ori de modelul asta de fund , chiar a evidentiat cu poze . Probabil ca de aia am inteles eu altceva .
ps : de vreo 3 zile nu mai pot citi mp-urile

ciucur

Marian, te rog frumos lasa lucrurile sa se linisteasca pentru o vreme.
Suntem cativa care am gandit ca se va lasa linistea odata cu dreptul tau de a posta din nou si am insistat pentru asta....
Fi si tu mai maleabil si mai intelegator.

:stop_the_war:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marian sima

Intelege cand cineva declara  ca "daca roiul pleaca se intoarce innapoi" face o declaratie neconcludenta,pot fi exceptii de la regula ca un roi plecat sa se intoarca insa asta nu este o regula.

Si o data ce un roi a plecat fii sigur ca mai pleaca si altii.

Nu am vazut alte filmulete ,e bine daca a adus mai multe explicatii.

Despre MP sunt sigur ca problema se va rezolva si vei reusi sa citesti mesajul.

Gata Ciucur am sa las lucrurile sa se linisteasca ,ma duc sa pun o fotografie cu niste faguri produsi de mine la sectiunea cu rame.

Asta binenteles daca-mi permiti. :)

bucovineanu

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 03:38:50 PM
Si o data ce un roi a plecat fii sigur ca mai pleaca si altii.

Mai pleaca si altii daca nu intervine apicultorul. E drept ca uneori se mai intampla sa nu reuseasca sa stopeze iesirea celui de-al doilea roi.  :smile:

ciucur

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 03:38:50 PM

Gata Ciucur am sa las lucrurile sa se linisteasca ,ma duc sa pun o fotografie cu niste faguri produsi de mine la sectiunea cu rame.
Asta binenteles daca-mi permiti. :)

M-ai intepat chiar daca razi la sfarsit. Faci cum crezi ca e bine pentru tine. Dar vezi cum faci sa fie bine pentru toti.
Hai baga cu ramele, ca anul trecut multi au fost dezamagiti de fagurii cumparati si eu cred ca din ce in ce mai multi isi vor face singuri fagurii.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marian sima

Nea Bucovineanu putem discuta subiectul in alta parte fara ca sa mai fie asociat cu cineva.
Ce scriu mai jos e doar un raspuns la comentariul dv.

Un proverb spune "Este mai bine sa previi decat sa tratezi''.

Asa este si la roire.
Se cunosc momentele in care unele familii de albina devin roitoare,daca in acea perioada faci o mica verificare in stup din 7 in 7 zile eviti roirea.
Deja pierzi cand familia a intrat in frigurile roiri ,cand un roi da sa plece stupul acela a pierdut culesul .

Intradevar cand vrei sa produci ceara fara sa ai cules in natura atunci ai populatie multa datorita acelei mici hraniri ,tii familia un pic mai restransa ca faguri sa fie crescuti repede si fenomenul roiri poate fi amplificat.Din acea hranire poti provoca roirea sau o poti da peste cap.

Totul tine si de uzuanta pe care vrei sa o dai familiei de albine ,sa faci roi,sa produci miere sau ceara.Daca tu produci ceara si setezi familia pentru producerea ceri altul care merge pe miere se gandeste la explicatiile tale in contextul a cea ce el face.


Ciucur intelege daca toti de pe aici pe care i-am cunoscut personal actionau ca tine nu mai exista nici un scandal.
Ai aprecierea mea si am glumit cu tine. :)
Nu ai de ce sa te simti intepat.





bucovineanu

Ce ai zis se stie si e perfect adevarat. Eu vorbeam strict de o familie care deja a dat un roi.

romikele

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 06:00:45 PM
... Nu ai de ce sa te simti intepat.
Așa cum tu nu înțelegi umorul altora, nici alții nu-l înțeleg pe al tău.
Și eu am perceput fraza ca pe o înțepătură gratuită... de aceea mai bine să evităm subiectele sensibile.

marian sima

Atata timp cat exista un dialog amiabil orice neintelegere poate fi inlaturata.
Si ce bine ar fi daca ti-ai urma propiul sfat.

Nea Bucovineanu am inteles ce ai spus,am adaugat acea complectare ca altii sa priceapa ca atunci cand fac o afirmatie sa detalieze si contextul ei.


romikele

O alta remarca fara sens, ceea ce te caracterizeaza, apropiind si mai mult momentul - se pare inevitabil - al ignorarii totale! :zzz:

Florin94

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2016, 03:38:50 PM
Intelege cand cineva declara  ca "daca roiul pleaca se intoarce innapoi" face o declaratie neconcludenta,pot fi exceptii de la regula ca un roi plecat sa se intoarca insa asta nu este o regula.

Si o data ce un roi a plecat fii sigur ca mai pleaca si altii.

Nu am vazut alte filmulete ,e bine daca a adus mai multe explicatii.

Despre MP sunt sigur ca problema se va rezolva si vei reusi sa citesti mesajul.

Gata Ciucur am sa las lucrurile sa se linisteasca ,ma duc sa pun o fotografie cu niste faguri produsi de mine la sectiunea cu rame.

Asta binenteles daca-mi permiti. :)
Cand aveti ceva de obiectat de ce nu intrati in direct acolo in hora sa va expuneti punctul de vedere? Tot se dezbate aici ce spune sau ce nu spune Nilo ,cand puteti discuta fata in fata . Sau.....ma rog aproximativ fata in fata  :uimit: