Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Sa repetam :ai mai avut probleme cu pungile dar tot nu te-ai invatat minte... :rotfl:   
Nu te inteleg de ce nu ai pus siropul in cuib? Am vazut ca aveai bine merci un hranitor chiar in mijlocul cuibului dar a fost solutia finala in loc sa fie prima solutie. chiar daca afara e mai racoare, faptul ca pui 400 ml de sirop nu le raceste iremediabil cuibul. Poti sa mai faci o miscare, sa pui intr-o rama goala sirop si sa o adaugi langa cuib, il vor trage in functie de necesitati.
Rama aia cu miere capacita o prezinti ca pe un trofeu al calitatii. Daca ai dat sirop cand s-a construit(avand in vedere ca e o rama hranitor), eu zic sa le lasi albinelor si tu sa iei ce o fi la vara.
Sfatul meu ar fi sa nu te apuci sa dai la construit cand nu ai foarte multa albina, acum e important sa se dezvolte familia, nu sa stea sa construiasca faguri. Poti extinde cuibul cu o rama deja construita, stropita cu sirop, stimulandu-le sa o pregateasca de ouat. Faptul ca albinele refac celulele fagurilor din zona coronitei cu miere e o dovada ca a inceput "euforia" primaverii, a culesului de intretinere. De aici si pana la facut faguri mai e o cale lunga...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Multumesc pentru sfaturi . O mica precizare : trofeul l-am crescut la salcam ca aveam de gand sa fac un roi cu el , nu stiu daca se vede bine dar a crescut si un rand de puiet in el . Pana sa ajung sa fac roiul n-a mai fost nevoie . Si le-am dat si lor cate 3-4 rame dupa diafragma sa traga cat o vrea . Si le-am mai pus si cate 2-3 litri de sirop in cap cu protofil si apicomplex , numai sa vad eu ca li se apleaca de atata mancare .Cred ca li s-a aplecat  =))
Sa traiesti nea Cristele .

ciucur

Citat din: Pustu din Martie 26, 2015, 11:13:38 PM
[
Varostop . Acum le-am pus . Cam tarziu dar n-am avut incotro .
Multa sanatate .

De ce e tarziu acum?

Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Pustu

Citat din: ciucur din Martie 27, 2015, 11:36:39 PM
De ce e tarziu acum?
Cele bune!
Pai nu se foloseste in timpul culesurilor . Si are eficienta maxima dupa 35 de zile .

Pustu

Nu uitati diseara pe la 8 asa :
DE LA STUPARI PENTRU STUPARI * LIVE Talk Show * Fund antivarroa sau fund cu plasa

RazvanTi

uite pustule. la momentul asta stupii ii tin cu 2 urdinise asa( de fapt tot timpul):
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Pustu

Citat din: RazvanTi din Martie 28, 2015, 06:40:05 PM
uite pustule. la momentul asta stupii ii tin cu 2 urdinise asa( de fapt tot timpul):
Aha, am vazut . Mi-a placut si filmuletul . Eu momentan l-am inchis pe cel de sus sa ramana mai multa caldura in stup .
Multa sanatate .

Pustu


Pustu


Pustu


Cristel

#595
Moderatorul trebuie sa traga discutia la fagasul normal, altfel e pierdere de vreme. Cel care initiaza procedura de chat. Teoretic trebuie stabilite cateva tinte, apoi daca deviaza subiectul trebuie adus la matca. Sunt lucruri bune pe care le putem descoperi daca avem tinte. Poate daca acestea sunt comunicate cu catva timp inainte, fiecare va avea ceva de spus. Fara teme date e ca o sezatoare in berarie fara bere.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din Martie 28, 2015, 09:12:07 PM
Moderatorul trebuie sa traga discutia la fagasul normal, altfel e pierdere de vreme
Cine-i ala ?! =))
Acu nu va suparati . Sunt discutii libere . Pun un titlu ca sa fie . Oricum nu se respecta  :rotfl:
Multa sanatate .

Pustu


Pustu

Editia din 13 martie 2015 .Din cauza unor probleme tehnice nu am putut fi gazda . Asa ca nu dati cu pietre ca n-am pus eu titlul . MULTUMESC Gigibecalul

DE LA STUPARI PENTRU STUPARI * LIVE Talk Show * Stuparii de pe Stuparitul
http://www.youtube.com/watch?v=T7D-ovFJMW8

Pustu