Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: gore din Februarie 15, 2015, 08:21:56 PM
Era bine sa nu deranjezi albinele daca stiai ca ai mancare suficienta. In primul film am vazut ca in mjlocul familiei era un uluc, parerea mea este ca nu trebuia sa fie acolo pe timpul iernarii, cuibul sa fie cat mai strans fara gol intre rame.Ulucul se pune la marginea cuibului acum dupa un zbor de curatire mai intens, unde vei adauga apa calduta.
Multumesc pentru sfaturi . O mica precizare : ulucul are rama in prelungire si m-am gandit ca o sa ma ajute acum in primavara la stimularea cu sirop in mijlocul cuibului . Dar de acum inainte nu mai cumpar hranitoare uluc . O sa frezez santuri la rame . Mi se par mult mai practice .
Multa sanatate si numai bine

Pustu

Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2015, 09:35:56 PM
Daca nu ai gasit puiet pe rama unde era regina, nu mai avea rost sa cauti in alta parte, regina nu oua pe ramele reci si nici nu se plimba la vremea asta!
Multumesc pentru sfat .
Multa sanatate .

Pustu


Cipi

In toamna albinutele tale erau vai de mama lor, completari facute tarziu, etc. etc, dar uite-le ajunse cu bine pana aici :)

cornelioandanciu

Va salut.

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Pustu


Pustu


Pustu

Multumesc tuturor pentru participare .
Pe maine seara . La aceeasi ora .

Cristel

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 28, 2015, 05:51:31 PM
28 Martie ?  Frumos :) :bzz:

Bine punctat! A sarit o luna din iarna, ce mai conteaza, primavara a iesit la usa cu ghiocei!
Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Ionut Ursachi

Eu sunt foarte bucuros de venirea primaverii domnule Cristel ...dar se pare ca vine vreme urata din nou ..  :P
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cristel

Era doar o gluma! Evident ca iarna inca mai bate pe la usa, poate si cu ceva vaj la un moment dat! Ati pus bine cizmele de iarna? cred ca va mai fi nevoie de ele! Dar albinele si-au luat startul! Asta e important, ieri aduceau polen!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Bine ca n-am zis 29 februarie ca ne auzeam la anul =))
Poate sa vina iarna .Ieri am bagat turte proteice si miere mai au . O luna stau linistit .
Multa sanatate .

http://www.youtube.com/watch?v=WeKWrapJQ-A

Pustu


Ionut Ursachi

Am iesit pana in curte sa vad alunul ... si spre dezamagirea mea s-a deschis ...dar afara e frig si albinutele nu pot sa il viziteze ))/
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !