Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


mmacreanu

Citat din: Pustu din Martie 29, 2014, 10:54:37 PM
30. Stimulam , stimulam

cu atata polen in copaci nu se vor atinge de turta ta proteica. renunta la hrana solida si pune sirop 1/1 si rame DUPA diafragma, dupa ce se vedea pe ultima rama nu ai albina sa acopere si rama pe care ai bagat-o.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cazacu marius

Citat din: mmacreanu din Martie 30, 2014, 07:48:04 AM
Citat din: Pustu din Martie 29, 2014, 10:54:37 PM
30. Stimulam , stimulam

cu atata polen in copaci nu se vor atinge de turta ta proteica. renunta la hrana solida si pune sirop 1/1 si rame DUPA diafragma, dupa ce se vedea pe ultima rama nu ai albina sa acopere si rama pe care ai bagat-o.
De acord cu mmacreanu  :bravo:
macin-Tulcea

Marin2011

Asa le hraneam si eu cu tot felu de rahaturi si fara rezultate dar de cand am dat de filmele lui calmus ,,,,,altfel sta treaba in stupii mei.

mmacreanu

Citat din: Marin2011 din Martie 30, 2014, 08:49:25 AM
Asa le hraneam si eu cu tot felu de rahaturi si fara rezultate dar de cand am dat de filmele lui calmus ,,,,,altfel sta treaba in stupii mei.
hmm ... metoda nu este buna in toate cazurile, spun pt ca am folosit-o si eu in primavara asta. este ok pt familiile puternice cu multa albina, am observat la roiurile intrate sub 5 rame la iernat ca o parte din pasta proteica cade pe pundul stupului si dezvolta un mucegai de toata frumusetea. in rest, familiile bune consuma bine si da si randament!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

Nu prea era cazul de largire la tine,tine-le cat de stranse :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Marin2011

Metoda calmus trebuie aplicata de toamna ,sati formezi familii puternice ,sa nu ai familii sub 6 rame ,sa fie bine hranite ,sasi formeze corpul gras si sa iernezi pe miere nu pe ,,dulcofruct si apifonda ,si ai sa vezi diferenta

Pustu

va salut
sunt limitat de prezenta mea in stupina. daca locuiam acolo cred ca altfel statea treaba. 2 saptamani nu mai ajung la stupina , sambata pe 5 martie vreau sa ajung la targ la bucuresti . o sa incerc in cursul saptamanii dar slabe sperante.
nu am folosit nici o metoda de hranire . pur si simplu am stimulat cand am avut ocazia .hranitoarele mele au cel mult 300 ml .  miere am cel putin 1 kg pe fiecare rama , in toata stupina , si nu stiu cum s-o scot . ramele de la rezerva au mai mult . astea sunt cristalizate . nu m-am gandit asta toamna ca-mi vor trebui rame pentru ouat primavara . am bagat o rama la marginea cuibului cu pastura pentru ca am cuibul blocat si era cea mai goala rama care am gasit-o . dar si asta avea vreo 2 kg . cat despre turta proteica  , nu prea am vazut polen in rame saptamana trecuta si nici saptamana asta de altfel . daca vor o s-o ia , daca nu nu .atunci sa nu mai sara la mine ca nu le-am dat de toate :) mai am sa le cumpar biscuiti :)
la tratamente stau prost . adica inca nu am facut nici unul
va multumesc pentru comentarii
sanatate si numai bine

Cristel

Salut! Vad ca ai pus in hranitoare un dulcofruct destul de vascos, asemanator cu mierea. Nu exista riscul ca albinele sa se prinda in siropul tau si sa moara innecate? de obicei se face un sirop mai putin vascos, 1/1, sa nu existe riscul ca albinele sa fie prinse in solutia oferita. Sau vascozitatea observata de mine e doar o perceptie optica deformata in videoclip?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

pana acum nu am observat sa moara nici cele prinse in hranitor peste care am turnat dulcofruct . si vascozitatea e normala . nu am dat niciodata dulcofruct indoit cu apa . mi s-a parut munca in plus din partea lor . in schimb am pus protofil
sanatate

ionel07196555

Citat din: Marin2011 din Martie 30, 2014, 09:36:53 AM
Metoda calmus trebuie aplicata de toamna ,sati formezi familii puternice ,sa nu ai familii sub 6 rame ,sa fie bine hranite ,sasi formeze corpul gras si sa iernezi pe miere nu pe ,,dulcofruct si apifonda ,si ai sa vezi diferenta
Pot sa confirm si eu cele zise de tine
anu trecut am procedat asemanator cu ce arata colegu calmus si pot sa zic ca sint altfel stupi anu asta
pentru toamna vitoare am facut canale mici in leatu de sus la majoritatea
ramelor si voi folosi o pompa sau mai multe de ornare

Pustu

Citat din: ionel07196555 din Martie 31, 2014, 10:23:35 PM
Citat din: Marin2011 din Martie 30, 2014, 09:36:53 AM
Metoda calmus trebuie aplicata de toamna ,sati formezi familii puternice ,sa nu ai familii sub 6 rame ,sa fie bine hranite ,sasi formeze corpul gras si sa iernezi pe miere nu pe ,,dulcofruct si apifonda ,si ai sa vezi diferenta
Pot sa confirm si eu cele zise de tine
anu trecut am procedat asemanator cu ce arata colegu calmus si pot sa zic ca sint altfel stupi anu asta
pentru toamna vitoare am facut canale mici in leatu de sus la majoritatea
ramelor si voi folosi o pompa sau mai multe de ornare
cu prima ocazie cand fac rost de o freza ma apuc de facut canale la rame . cat de adanci pot sa le fac ?
sa traiesti nea Ionele

popa georgian

o idee

Pustu

Citat din: popa georgian din Aprilie 01, 2014, 07:44:30 PM
o idee
pai de la tine am furat ideea ca ziceai pe undeva ca ai majoritatea ramelor din stupi cu canale pe leatul superior
asta mai demult . dar nu am facut rost de freza inca . ce adancime au ? ai incercat si insarmare verticala pe rame din astea ?
sanatate si numai bine
sa traiesti nea popa georgian