Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=iCZAmJzEsWg[/jwp]

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=LFEryDYYxk4[/jwp]

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=DSQ3FPH6MpE[/jwp]

lasand la o parte emotiile , balbele si alte cele va rog sa-mi spuneti ce fac gresit in mica mea stupina
sanatate si numai bine
ps : nu raspund laudelor , :lol:

apivasmob

Urdinisul superior de regula se pune un fata (nu cred ca la -x grade si viscol rezisti intr-o camera cu doua usi opuse deschise)
L-a primavara iti faci rost de praf de rumedus de la un atelier de tamplarie pe care il amesteci cu aracet si faci o pasta (chit) sa-ti astupi fantele de la stupi.
Am vizionat 1 film si putin din al doi-lea.
In rest imi place ce vad totul pus la locul lui.
Sanatate tuturor apicultorilor

fiug1970

D'aia scriam eu referitor la falturile intre scandurile ce formeaza panoul de corp de stup.Am vazut cum se desfac scandurile care formeaza corpu stupului(din diferite motive,dar cel principal e ca lemnul "misca"intotdeauna).Daca aveau falt nu se desfaceau asa de se vede inauntru stupului.Stupii sant cumparati?Daca da,fa o"vizita"la atelier si ureaza-i "multa sanatate si spor la bani"!!!Ca doar asta vede in fata:BANI!!Si dc.nu a facut capacul cu cotele interioare aceleasi ca cotele exterioare ale corpului?Asa capacul"imbraca"corpul 2-3 cm si nu ramanea crapat cu spatiu pe unde intra frigul si vantul ti-l poate "lua"de pe stup.Arata bine mica stupina!!

antiopa din ardeal

 Felicitari ca ati ,,spart gheata" in ce priveste postarile pe forum !
Frumoasa stupina!
Sper ca nemultumirile pentru cutii sa ramana doar cele de pana acum.
In prima iarna pe care ati trecut-o cu albine spuneti ca ati iernat pe orizontali de 16 DB. Si condensul pe rame a fost substantial. Acele lazi aveau aerisire in capace?
Stupii mei au toti aerisire in capace pe care niciodata nu le-am blocat cu ceva si nu am avut iarna probleme cu condensul. In schimb am incercat iarna trecuta sa iernez un roisor (pe aproape 3 rame) intr-o ladita pentru roi in care incap maxim 5 rame DB. Laditele mele pentru roi nu au aerisire in capace. La urdinis am pus gratie antisoareci la fel ca la toti stupii si impachetarea am facut-o cu paturica asa cum procedez in general la stupii mei. Roisorul a decedat cu brio si la ,,autopsie" am constatat ca totul era imbacsit de umezeala si mucegai, paturica puteam s-o storc, ramele erau umflate si negre, mancarea pe terminate. Asa ca parerea mea este ca aerisirile din capace sunt importante.

dredd

la primul vant puternic zboara capacul cu tot cu greutatea de pe el. chiar daca nu il arunca de tot, il misca cativa cm si sa vezi atunci chin pe albine. solutia e sa cumperi capace noi telescopice si podisoare, ambele cu aerisire

bismark

   Dupa cum am inteles esti vecin cu mine ?.Are dreptate ,, antiopa de ardeal,, fara o aerisire in capac vei avea probleme si iarna si vara.Intodeauna trebuie sa fie o  aerisire, altfel vara familia se va ocupa mai mult de racirea cuibului decit de produs si iarna vei avea de a face cu,condensul  care produce si boli si distruge si cuibul,mucegaind ramele. Puneti datele la avatar sa stie colegii unde iti construiesti prisaca.Cu respect :hi: :hi:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

La doua colturi opuse adica pe diagonala poti monta cate un coltar, cred ca atunci capacul ar fi mai stabil.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

fiug1970

Citat din: Cradle din Noiembrie 24, 2013, 03:44:03 PM
La doua colturi opuse adica pe diagonala poti monta cate un coltar, cred ca atunci capacul ar fi mai stabil.
cand ai podisor,si peste el capacul telescopic,ca daca pui coltare si capacul este tot cel din film,nu mai zboara dar sufla vantul si-ti baga zapada peste rame!

mosunick

Bine ai venit!
De unde ai luat fagurii de plastic si cu cat?
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Pustu

Citat din: mosunick din Noiembrie 24, 2013, 10:25:03 PM
Bine ai venit!
De unde ai luat fagurii de plastic si cu cat?
Sanatate!
anunturi pe net , 6 lei cu tot cu rama
sanatate si numai bine

Pustu


tassevasi

 Salut  Pustule , eu am alt fel de fund ,fara  acea scindura de zbor in prelungire ,poti modifica prin taiere si scindura de zbor  o prinzi in balama rabatabila in sus prinsa cu un foraibar,va fi in plan cu  capacul , e f f eficient la deplasare .
   Prindera capacelor o poti face cu altceva ,in locul zgirciurilor cum zici tu  ca se deterioreaza , cumpara  sirma galvanizata  mai gtoasa de fi3 si inlocuiesti ,eu am  sitele de sus cu umar pt  capac si prind  de acestea .
   Foloseste  numai a ll-a varianta  de prins  viespi cu bidon ,nu  capteaza apa .
  Numai bine .

Kiwi Bee

Bun venit pe forum Dane.

Ce modificari asi face eu?
-vad ca ai vreo 50m (asa zici tu in film) in fatza stupilor - posibil ca de acolo iti vine vintul, tu sti asta. Pe la magazinele agricole se gasesc plase sau material tip "rafia" de 2m latzime si se poate pune pe gardul din spatele stupilor - fal sa stea 2m inaltzime. Acel material rezista citusi de cit la minusuri si "rupe vintul" deci chiar daca bate vintul nu mai deranjeaza stupii asa de tare. Asa vintul nu mai prinde stupul din plin.
-capacele tale au si avantaj - eu asi pune urdinisul superior in fatza si nicidecum la spate care poate fi si de 6mm - tu zici ca are cca. 2mm
-elasticul folosit de tine las pune dea lungul stupului si nu dea latul. De ce? .... citeste mai jos.
-capacele nu ti se inchid prea bine si acolo se poate pune de jur imprejur banda scotch citeva ture sau folie de bucatatie - sa vezi ce folie iti da sotzia ta de te face tot folie - asa ca ramai la banda scotch(lata). Asta atunci cind sti ca nu mai deschizi stupii. La urdinisul superior se poate sparge putzin banda cu surubelnitza sa circule aerul.
-apoi asi intoarce stupii 180 de grade catre gardul cu plasa nou cumparata - deci vintul nu mai are pe unde sa bata in stup - urdinisul superior tot in directzia aceea fiind albinele vor ierna in liniste
-apoi asi lipi stupii unul de altul  facind o linie - capacul iti permite acest lucru si daca ai si elasticul la capace pus cum am scris mai sus nu va fi nici o problema
-se mai pot face improvizatzii. Daca crezi ca ai stupi mai slabi punei in interiorul "liniei" formate din stupi si la capate pui stupii tari care se pot incalzi mai usor avind populatzie mai mare

In general albinele agresive aduna putzin mai multa miere.
Corectatzima daca gresesc dar benzile de Mavrirol nu se atirna intre rame ca si cel de Bayvarol, apivar, Apistan, etc?
Benzile de contact in general se atirna intre rame ca albinele sa poata intra in contact mai usor cu ele astfel substantza activa care omoara varroa se imprastie mai repede si mai usor prin stup deci tratamentul are mai mult succes.

MariusApicultura

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2013, 12:17:33 AM
Corectatzima daca gresesc dar benzile de Mavrirol nu se atirna intre rame ca si cel de Bayvarol, apivar, Apistan, etc?
Benzile de contact in general se atirna intre rame ca albinele sa poata intra in contact mai usor cu ele astfel substantza activa care omoara varroa se imprastie mai repede si mai usor prin stup deci tratamentul are mai mult succes.

Prospect Mavrirol

MAVRIROL este utilizat pentru combaterea varroozei la albine, boala produsa de acarianul Varroa destructor, precum si pentru combaterea braulozei, parazitoza produsa de insecta Braula caeca.

Substanta activa: - Taufluvalinat CE 240 g/l

Actiune : Substanta activa este impregnata in benzi de material textil. Medicamentul actioneaza prin contact. Substanta activa penetreaza corpul parazitilor inhiband functiile enzimatice si producand blocarea sistemului nervos, moartea instalandu-se in timp variabil, in functie de cantitatea de medicament acumulata in corpul acestora.

Mod de administrare : La nivelul stupinei se scot din cutia de plastic benzile impregnate cu substanta activa si se introduc in stupi astfel:
- pentru familiile cu dezvoltare normala se folosesc 2 benzi care se aseaza transversal deasupra ramelor din cuib ;
- pentru roi si familiile slabe se utilizeaza o singura banda.

Tratamentul principal cu medicamentul MAVRIROL se face in perioada de vara si toamna, numai dupa ultima extractie de miere din anul respectiv. Benzile se tin in stupi pana la sfarsitul toamnei cand incepe sa se formeze ghemul de iernare. Pentru o eficacitate maxima a tratamentului impotriva varroozei, este bine ca acesta sa se faca in alternanta cu VARACHET sau VARACHET- FORTE , conform prospectelor acestor medicamente.

Avand in vedere ca MAVRIROL este un medicament care actioneaza prin contact, apicultorii pot face un al doilea tratament cu acesta si in primavara, in a doua parte a lunii martie. In acest caz se va avea grija ca benzile sa fie scoase din stupi cu circa 10 zile inaintea declansarii culesului principal la floarea de salcam. Nu se fac tratamente in timpul culesurilor principale !

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Kiwi Bee

Am invatzat ceva si despre Mavrirol  , mersi  ^:)^